Kaçamak-Abıst-Mamursa Yemeği Nasıl Yapılır?

0

Kaçamak Nedir? Kaçamak Nasıl Yapılır?

Kaçamak yemeği; mısır unundan yapıla bir yemektir. Hem Balkan hem de Kafkasya coğrafyalarında küçük farklılıklar ile yapılan bir yemektir. Mamaliga, abıst, abısta, paste, mamursa gibi isimleri vardır. Daha önceleri ak darı unundan yapılan bu yemek mısırın Amerika kıtasından Avrupa ve Asya’ya gelişi ve yaygınlaşması ile birlikte mısır unundan yapılmaya başlamıştır. Şeker veya pekmez katılıp tatlandırılabilir veya sade olarak tüketilebilir. Ana malzemeler; mısır unu ve tereyağıdır.

Kaçamak Tarifi için Malzemeler

Yarım kg mısır unu
3-4 su bardağı su
3 yemek kaşığı tereyağı
Bir-iki fiske tuz

Not: Yemek yapılırken tahta kaşık kullanılması tavsiye edilir.

Kaçamağın Yapılışı

Yeteri büyüklükte bir tencere içerisine su ve tuz konarak su kaynatılır. Kaynama başladıktan sonra mısır unu suyun içerisine ağır ağır dökülür. Yüksek ateşte hızlı hızlı karıştırarak suyunu çekene kadar pişirilir. Daha sonra hazırlanan kaçamak, geniş bir tabak üzerine yayılır. Yemeğin üzerine çizikler açılır ve bir kenarda bir tava içerisinde tereyağı eritilir. Eritilen tereyağı kaçamağın üzerine dökülür.

Kaçamak Yemeği Nasıl Yenir?

Abısta yemeği bu şekilde tüketilebileceği gibi üzerine yoğurt veya pekmez eklenerek de tüketilebilir. Yemeklerin yanına katık olarak da tüketilebilir. Ayrıca pişirme aşamasında içerisine kaşar veya mıhlama peyniri eklenerek mıhlama yemeğine benzer şekilde tüketilebilir. Çerkez peyniri veya abaza peyniri eklenerek de tüketilebilir. Katık olarak tüketiminde zaman içinde değişimler olmuştur. Örneğin yapılan abısta yemeği dilimlenip bir süre fırınlanır ise lezzetli yumuşak bir ekmek elde edilir. Bu hali ile daha çok polenta mezesine benzer bir tadı vardır.

Sağlıcakla Kalınız…

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here