Kalamar Nedir-Kalamar Nasıl Pişirilir?

0

Kalamar Nedir? Mürekkep Balığı ve Kalamar Aynı Mı? 

Kalamar bir deniz canlısı olup, denizlerde yaşayan yumuşakçaların kafadanbacaklılar sınıfına dahil edilmiş türüdür. İngilizce’de squid olarak bilinir. Omurgasız bir canlıdır ve sanılanın aksine bir balık türü değildir. Genel olarak; ahtapot yada mürekkep balığı ile de karıştırılır ancak kendi başına bir türdür. Mürekkep balığı ile ortak özelliği mürekkepli deniz canlılarıdır ve düşmanlarından kaçarken bu mürekkebi püskürterek kaçarlar.

Kalamarlar; özel oltalar, ağlar ve trol ile avlanmaktadır. Doğal ortamında küçük deniz canlıları ve kurtçuklar ile beslenmektedir.

Kalamar Nasıl Tüketilir?

Pek çok türü bulunan bu canlı özellikle deniz kaynaklı gıda sektöründe en çok üretimi ve tüketimi yapılan besinler arasındadır. Genel olarak tuzlu- denizlerde yaşayan bu canlılar ülkemizde; Marmara, Ege ve Akdeniz’de yaşarlar.

Ülkemizde restoranlarda tüketilen kalamar çeşidi Logigo Vulgaris olarak da bilinen adi kalamardır. Bunun dışında kırmızı kalamarlar ve mızraklı kalamarlar diye türleri de bulunur. Kalori değeri az ve protein yönünden zengin bir besindir. Kalamar tava veya buğulama şeklinde tüketilir. Ayrıca genel olarak tarator sosu ile tüketildiği gibi kaşar peyniri ile ızgarada da tüketilebilir.

Kalamarlar cinsine göre değişik sertliklerde bulunabilir. Ancak bayat kalamarların veya iyi terbiye edilmemiş kalamarların sert ve plastik gibi olduğu tecrübe edilmektedir.

Evde Kalamar Nasıl Pişirilir? Kalamar Nasıl Terbiye Edilir?

Marketlerde genel olarak temizlenmiş kalamarlar bulunur. Bu şekilde alınan kalamarlar önce marine edilmelidir. Kalamar marine işleminde 500 gram kalamar için bir çay kaşığı karbonat, bir adet limonun suyu ve 1 çay kaşığı şeker kullanılır. Malzemeler kalamarların üzerine dökülür ve 25-30 dakika kadar yoğrulur. Yoğurma işleminde kalamarlar iyice yumuşar ve kolay çiğnenecek kıvama gelir. En son aşamada 1 küçük şişe maden suyu dökülüp hafif 1-2 dakika karıştırılırsa kalamarlar daha yumuşak olmaktadır.

Kalamarların suyu iyice sıkılır ve una ( mısır, buğday vs olabilir) bulanarak kızgın yağ içerisinde kızartılır. Unun rengi pembeleşince fazla kızartmadan çıkartılır. Yanında ise çeşitli soslarla tüketilebilir. Genel olarak yoğurt, un haline getirilmiş bayat ekmek, dövülmüş ceviz, sarımsak, zeytinyağı ve tuzdan yapılan tarator sos tercih edilmektedir.

Sağlıcakla Kalınız…

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here