Kalamata Zeytini-Eşek Zeytini Nedir? Kalamata Nerede Bulunur?

0

Kalamata Zeytini Nedir? Kalamata Nasıl Kullanılır?

Kalamata zeytini; eşek zeytini, karga burun gibi isimlerle de bilinen, boyutu trilye zeytinin 2 katından daha büyük ve yağ oranı daha az olan bir zeytin çeşididir. Daha önceleri tüketici tarafından pek tercih edilmese de son zamanlarda daha çok rağbet gören bir ürün haline gelmiştir. Ülkemizde zeytin yetişen hemen her yerde bu zeytin türüne rastlamak mümkündür.

Kalamata Zeytini Nerelerde Kullanılır?

Genel olarak zeytin bahçelerine dölleyici/anaç zeytin olarak dikilen bu ağacın zeytinleri hep içeriği hem de lezzeti ile tercih edilmektedir. Hem yeşil hem de siyah olarak tüketimi yapılan bir zeytindir. Her zeytin bahçesine tozlaşmayı sağladığı için bir kaç tane ekimi yapıldığından üretimi sınırlı miktarlarda kalmakta ve çoğu kez üretici tarafından meyveleri toplanmamaktadır. Ancak artan talep nedeniyle herek yurt içinde gerekse yurt dışında aranan bir lezzet haline gelmiştir.

Geleneksel olarak Eşek Zeytini olarak bilinen bu bitki, genel olarak rüzgara açık yerlere ekilir ve rüzgarın etkisi ile bitki üzerinde bulunan polenler vasıtası ile zeytin bahçesi içinde bulunan diğer zeytinler tozlaşmış olur. Diğer zeytin türlerine göre daha dayanıklı ağacı ve meyvesi vardır. Yurt dışında popüler bir zeytin türüdür ve özellikle pizza sektöründe kullanılan bir zeytin çeşididir. Genel olarak yurt dışında kalamata zeytini veya yunan zeytini olarak da bilinir.

Kalamata zeytini; kalsiyum, K vitamini, E, A ve C vitaminin yanı sıra demir, sodyum, potasyum ve magnezyum gibi mineralleri de içerir. Antioksidan bakımından zengin polifenoller içerir. Gerek kendi bünyesinde gerekse salamura esnasında katılan tuz nedeniyle sodyum içeriği yüksek olduğundan tansiyon hastalarının diğer zeytin salamualarında olduğu gibi bir süre su içinde bekleterek sodyum içeriğinin uzaklaştırması daha sağlıklı bir davranıştır.

Sağlıcakla Kalınız…

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here