Üzüm Pekmezi Kanseri Önler mi?

0

Üzüm Pekmezi  Kanserle Savaşıyor

Pekmez içeriğindeki yüksek şeker nedeniyle  karbonhidrat ve enerji kaynağıdır. Ayrıca günlük kalsiyum, demir, potasyum ve magnezyum ihtiyacının büyük bir kısmını karşılamaktadır.Kan yapımını hızlandırır, enerji verir ve iştah açar. Hamilelik döneminde bebek gelişimi ve anne adayları için oldukça faydalıdır. Mide, bağırsak ve böbrekler üzerinde olumlu etkileri vardır.

Yapılan Yeni Bir Araştırmada Üzüm Pekmezi Kansere Karşı Savaşıyor

İnönü Üniversitesinde yapılan bir araştırmada siyah üzümün içeriğinde bulunan Resveratrol isimli antioksidan maddesinin Kanseri önlediği sonucu çıkarılmıştır. Bu maddenin üzüm pekmezinde daha yoğun olduğu tespit edilerek, kansere karşı koruyucu olduğu sonucuna varılmıştır.

Resveratrolün ilk defa; Fransız mutfaklarında yüksek oranda doymuş yağ ve kolesterol içerikli beslenmesine ve yoğun sigara tüketimine rağmen özellikle kalp hastalıklarının az görülmesi bilim adamları tarafından “Fransız paradoksu” olarak değerlendirilmiştir.  Yapılan çalışmalarda Fransanın Bordeaux bölgesinde yetişen siyah üzümlerin kabuğunda küflenmeye karşı oluşan  resveratrol adlı antioksidanın kalp hastalıklarında çok önemli faydalarının olduğu sonucuna varılmıştır.

İçeriğindeki bu temel antioksidanlar sayesinde kalp krizin, kansere ve güneş ışınlarının zararlı etkilerine karşı koruyucu olduğu, sigara ve alkolün zararlarını en aza indirgediği, cildi gençleştirdiği görülmüştür.

Ancak her zaman söylediğimiz gibi, günlük şeker ihtiyacınızı yapay tatlılardan, pastalardan ve şekerlemelerden karşılıyorsanız; bunların üzerine vücudunuza alacağınız üzüm veya üzüm pekmezi fayda yerine zarar verecektir. Çünkü vücudunuza aşırı bir şeker yüklemesi olacak, insülin dengeniz alt üst olacaktır. Bu sebeple faydalı gıdaların yararını görmek istiyorsanız, hayatınızda tüm gereksiz-yapay-işlenmiş besin maddelerini çöpe atmanız gerekecektir. Sadece doğal ürünlere yönelmeniz gerekmektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here