Kapari-Gebre Otu Nedir? Kapari Turşusu Nasıl Yapılır?

0

Kapari Nasıl Kullanılır? Kapari Turşusu Tarifi?

Akdeniz iklimi başta olmak üzere güneş gören hemen her bölgede yetişebilir. Kapari, gebre otu, kebere olarak da bilinir. Gebre Otu, güneşi çok seven bir bitkidir. Güneş görebileceği hemen her yerde kendiliğinden yetişebilmektedir. Mayıs sonunda çiçek açmaya başlayan gebre otu, yaz sonundan itibaren meyve vermeye başlar. Çiçek açmadan önce tomurcuk halindedir ve bu tomurcuklar toplanarak tuzlu suda saklanır. Gebre otu, konserve olarak hazırlanır ve turşusu yapılabildiği gibi salatalara ve etlere garnitür olarak eklenebilir. Kapari; ilaç sanayisinde, kozmetik, boya ve gıda sanayisinde kullanılan bir bitkidir.

Gebre Turşusu-Kapari Turşusu Tarifi

Kapari Turşusu Malzemeleri

250-300 gram kapari

3-4 tane defne yaprağı

1 baş sarımsak

Bir kaç tane karanfil

Salamurası İçin Malzemeler

​1 litre içme suyu

1 çay bardağı elma sirkesi

4 yemek kaşığı iyotsuz turşuluk doğal tuz

Kapari Turşusu Yapımı:

  • Kapariler iyice yıkanır ve cam kavanozun en altına dizilir. Bir kat kapari üzerine ise ince bir tabaka tuz olacak şekilde dizilebilir.
  • Kavanoz ağzına kadar DOLDURULMAZ. ( bir kaç parmak boşluk kalmalıdır. )Yukarıda ölçüleri 1 litre için verilmiş olan su kavanozun ölçüsüne göre hazırlanır.
  • Kaparilerin su yüzeyine çıkmaması için en üste üzüm yaprakları konabilir.
  • Kavanozun kapağı sıkıca kapatılır.
  • Işık görmeyen, serin bir yerde 10 gün bekletilir.
  • Turşu olduktan sonra, buzdolabında saklanmalıdır.

Kaparinin Faydaları Nelerdir?

Gebre tohumları içinde kuersetin ve kaempeferol etken maddeleri bol miktarda bulunmaktadır. Sağlık açısından pek çok önemli faydaları bulunan bu iki madde, güçlü birer antioksidandırlar ve serbest radikallere karşı vücudu savunmaktadırlar. Kuersetin ve kaempeferol birer flavonoid örnekleri olup bilim adamlarınca P vitamininin tanımlanmasında kullanılmışlardır. Bilindiği gibi P vitamini gençlik vitamini olarak değerlendirilmektedir. P vitamin grubu, ciltte kolajen üretimini arttırmaktadırlar. Vücudun kolajen üretimini durdurması, yaşlılığın ana sebeplerinden biridir.

Yapılan bilimsel araştırmalar flavonoidlerin akciğer kanseri riskini % 50 azalttığını ortaya koymuştur. Flavonoidler, kanser hastalarının kan değerlerinde düşük olan trombosit sayısını arttırır ve kanserle mücadele için vücuda önemli bir takviye vermiş olur. Gebre Otu gibi flavonoid açısından zengin olan besinler ( narenciye, limon kabuğu, adaçayı, maydanoz, elma, soğan, kuersetin açısından ise karadut, limon kabukları, karabuğday, kara üzüm, zeytinyağı ) vücudu; diyabet, kanser ve kalp hastalıklarına karşı korumaktadırlar. Kapari ve zengin kuersetin içeren besinler, karaciğere çok faydalıdırlar. Karaciğer yağlanmasını önlerler ve karaciğer fonksiyonlarını önemli ölçüde düzenlemektedirler. MS ve ülser hastalarının; bol miktarda kapari gibi zengin flavonoid içeren besinleri tüketmesinde fayda vardır. Romatizma, gut, hemoroid hastalarının da bol miktarda flavonoid içeren besinleri tüketmesi gerekmektedir.

Sağlıcakla Kalınız…

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here