Kar Şerbeti-Kar Helvası-Sorbe Nedir?

0

Kar Şerbeti yada Kar Helvası Nedir?

Kar şerbeti; sorbe, karsambac ve kar helvası olarak da bilinen bir tür hafif tatlıdır. Geleneksel Osmanlı mutfağının bir ürünü olan kar helvası, günümüzde sorbet adıyla Fransız mutfağının bir ürünü gibi dursa da Fransız mutfağına Osmanlı kültürü aracılığı ile geçmiştir. Osmanlı zamanında şerbet kültürü gerek halkın gerekse sarayın önem verdiği bir kültür olmuştur. Özel yöntemlerle hazırlanan şerbetler, eve gelen misafirlere ikram edildiği gibi cenaze ve düğün gibi insan katılımının olduğu durumlarda tüketilen bir içecektir. Günümüzde; Ramazan aylarında ve sembolik olarak turistik faaliyetlerde kısıtlı olarak yer bulmaktadır.

Günümüzde bazı ünlü restorantlarda damak temizleyici olarak bir yemekten başka bir yemeğe geçişten önce sorbe tüketilmesi adet haline gelmiş. Sorbe, damağı temizleyecek lezzet algısının tazeleşmesini sağlıyor. Geleneksel olarak reçel veya şuruplardan yapıldığı gibi taze veya dondurulmuş meyvelerden de yapmak daha taze bir tat elde edilmesini sağlıyor. Üstelik dondurmaya göre oldukça hafif, süt ve krema içermediği için kalorisi çok daha az.

Kar Şerbeti Nasıl Yapılır?

Gerekli malzemeler buz ve reçel sadece. Reçel yerine meyve şurupları da olabilir. Kızılcık, vişne gibi meyvelerin reçel ve şurupları en çok tercih edileni. Reçel veya şurup yoğun kıvamda ise biraz su eklenerek seyreltilebilir. Pekmez de kullanılabilir. Orjinali nisan mayıs aylarında yüksek dağlardan veya kar kuyularından toplanan doğal kar ile yapılanı. Evde buzdan kar helvası yapmak için de buzluktan çıkarılan buz rondodan geçirilerek yapılabilir. Rondodan geçirilen buz içerisine meyve şurupları eklenerek iyice ezilir ve bu şekilde kullanılır.

Sağlıcakla Kalınız…

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here