Kara Ceviz Nedir? Nasıl Kullanılır?

5

Kara Ceviz, Blackwalnut Nedir? Kara Ceviz Nerede Yetişir?

Karaceviz bilimsel adı “Juglans nigra” olup İngilizce’de black walnut olarak bilinir; daha çok Amerika kıtasına özgü bir ağaçtır. Genel olarak değerli kerestesi için üretilir, meyveleri sert ve kalın kabuklu, içindeki ceviz miktarı ise bildiğimiz cevize göre daha azdır. Bu ağacın dişileri çiçek açar ve genellikle dört veya beş kümeler halinde bir filiz haline dönüşür. 1600’lü yılların ortalarında Avrupa’da tanındı ve hem Amerika’da hem de Avrupa’da şekerli yiyecekler, dondurma ve yemeklerde kullanılmaya başlandı.

Kara cevizin faydaları arasında;  kalp sağlığını iyileştirme, iltihaplanmayı azaltma, dolaşımı uyarma, kan basıncını düşürme, belirli kanser türlerini önleme, antifungal koruma sağlama, bağışıklık sistemini güçlendirme, sindirimi düzenleme ve  cilt sağlığına katkıda bulunma gibi sayılabilir.

Siyah ceviz, bildiğimiz ceviz türlerine nazaran daha az meyve ve daha fazla kabuk içerir. Ancak içindeki meyvede normal cevize göre daha çok yağ asitleri ve protein bulunur.

Kara Cevizin faydaları Nelerdir? 

Siyah ceviz içinde bulunan tanen bileşikleri, vücutta mantar enfeksiyonuna neden olan candida mantarının yaşam koşullarını elverişsiz kılar. Bu sayede bu zararlı canlının vücut içinde yaşama şansını zorlar. Candida mantarı aşırı seviyede çoğalırsa kan damarı duvarlarını zayıflatabilir ve kan dolaşımındaki toksititeyi arttırabilir. Karaceviz aynı şekilde kasıklarda meydana gelen kaşıntı, ayak mantarına ve diğer yaygın mantar sorunlarına karşı etkilidir.

Amerika’da bazı doğal cilt bakımı yöntemlerinde siyah ceviz kabuğu öğütülerek, ince bir toz haline getirilir. Bu toz cilt için maskle yapımında kullanılabilir. İçeriğinde bulunan zengin antioksidanlar ve faydalı yağ asitleri, lekeleri ve sivilceleri önler, sedef hastalığı ve egzama gibi  sorunlara fayda sağlayabilir. Kara ceviz kabuğu tozunun doğrudan kullanımı cilt için bazı yan etkileri olabilir bu nedenle diğer taşıyıcı kremleri ve taşıyıcı yağlar ile kullanılmalıdır.

Kara cevizin doğal anti-inflamatuar etkinliği, sindirim sürecini normalleştiren ve atılımı düzenleyen, özellikle de kolon ya da bağırsağın iltihaplanmış duvarlarını temizlemektedir. Siyah cevizin kabızlığı ve ishali gidermeye yardımcı olduğu, vücudun tüm gastrointestinal sistemini dengeli bir şekilde etkilediği söyleniyor. Siyah ceviz müshil yapıcı etkisinden dolayı kabızlığa karşı da kullanılır.

Yüksek oranda omega-3 yağ asitleri ve faydalı bileşikler kalp sağlığı için hayati önem taşırlar. Omega-3 yağ asitleri, vücudun tehlikeli LDL kolestrolünü gidermek için yardımcı olduğundan, her gün birkaç kara ceviz yiyerek vücudunuzdaki kolesterol düzeylerini düzenlemeye yardımcı olabilir. Bu kan basıncınızı düşürmenize, kardiyovasküler sisteminizdeki gerilimi azaltmanıza, ateroskleroz gelişme şansınızı azaltmanıza ve dolayısıyla kalp krizi, inme ve koroner kalp hastalıkları riskinizi azaltmanıza yardımcı olabilir.

Bağışıklık sisteminin sağlığını iyileştirmek için antifungal aktivitesinin yanı sıra, ceviz antioksidan bakımından zengindir, yani vücudun korunmasına belirli oranda kansere neden olabilecek serbest radikalleri nötralize etmeye katkıda bulunabilir

Kanser önleyici etkisinden söz etmek mümkündür.

Kara Ceviz Nerelerde Kullanılır?

Kara ceviz ağacı kerestecilikte kullanılırken, siyah kabukları boya sanayisinde kullanılmaktadır.  Ayrıca bu ağacın sinek ve böcekleri uzak tutucu etkisi olduğu bilinmektedir.

Dikkat: Ceviz alerjisi diğer fındık türü alerjilerle birlikte görülebilir. Fındığa alerjiniz varsa cevize karşı da alerji olması muhtemeldir.

Sağlıcakla Kalınız..

5 YORUMLAR

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here