Kara Gül-Siyah Gül Nedir?

0

Siyah Gül Nedir? (Kara Gül)

Siyah gül, kara gül yada Arap gelini adı ile de bilinen ve Dünyada doğal olarak sadece Şanlıurfa ilimizin Halfeti ilçesinde yetişen bir gül çeşididir. Yarı katmerli ve kokulu bir yapıya sahiptir.

Siyan Gülün Özellikleri Nelerdir?

Kara gül; Halfeti’ye özgü bir gül olup, burada yetişen kara güller başka yerlerde ekimi yapıldığında rengi kırmızıya dönmektedir. Gülün renginin sadece bu bölgede siyah olmasının nedeni bölgenin iklim ve toprak yapısından kaynaklandığı düşünülmektedir. Karagül Fırat nehrinin suyu ile büyümektedir.
Kara gül gonca halinde iken rengi siyahtır ve açtıktan sonra rengi siyah veya koyu kırmızı bir renk alır. Sonbahar ve ilkbahar aylarında açan bu gül

Bazı kaynaklarda Anavatanı’nın Fransa olduğu belirtilmiştir. 19.yy’da Fransa’da yaşamış olan dünyaca ünlü gül yetiştiricilerinden Guillot tarafından yetiştirilen “14. Louis” adı verilen gül türü olduğu tespit edilmiştir. Ancak Halfeti’ye nasıl geldiği hakkında bir bilgi bulunmamaktadır. Hollanda’da seralarda siyah gül üretimi vardır. Hatta bu güller, talep çokluğu nedeniyle ülkemize ithal edilmektedir.

Siyah Gül Fiyatı Ne Kadar?

Siyah gülün fiyatı 100 liraya kadar çıkabiliyor. İnternet ortamında ve çiçekçilerde satılıyor. Siyah Gül tohumları ise 10 tanesi ortalama 5 TL’den satılabiliyor. Kara gül fidanı ise tanesi 25 TL’den bulunabiliyor. Siyah güllerden ortalama ömrü 2-3 yıl olan solmayan güllerde yapılıyor.

Siyah Gülün Anlamı Nedir?

Siyah  her zaman ölüm, hüzün , ayrılık, veda, ve matemi sembolize etmiştir.  Bir kişi bir kişiye siyah gül vermişse bu ayrılığı ifade edebilir. Yani aradaki ilişkinin bittiğini sembolize eder. Ayrıca cenazelerde de kullanılır. Ayrıca siyah gül, karşıdaki insana yada topluluğa isyan yada meydan okuma gibi anlamlar da taşıyabilir.

Sağlıcakla Kalınız..

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here