Kara Üzüm ve Kara Üzümün Faydaları

0

Kara Üzümün Faydaları Nelerdir?

Kara üzüm ( black grapes )

1. Kan Şekeri Kontrolüne Kara Üzümün Faydaları

Yapılan bir çok araştırmada siyah üzüm tüketiminin şeker hastalığını iyileştirmeye yardımcı olabileceği gösterilmiştir. Bu üzümlerde bulunan resveretrol adı verilen antioksidan, insülin sekresyonunu ve insülin duyarlılığını arttırmakta, böylece vücuttaki kan şekeri dengesini ve insülin seviyelerini dengelemektedir. Siyah üzümün sağladığı bu fayda düşük Glycemic Index (GI) Değeri ile açıkça ilişkilidir. Lifli yapısından dolayı uzun sürede sindirilir. Ancak hatalı bir davranış olarak meyve ile birlikte tatlı alımı vücudun şeker yükünü arttırmaktadır. Yapılan araştırmalar, tip ve tip 2 diyabeti ile kara üzüm tüketimi arasında doğrudan olumlu bir iyileşmeden ziyade kara üzümün yüksek besin içerinin ve antioksidan özelliğinin insülin mekanizmasında yarattığı olumlu etki ile ilişkilidir.
Bazı araştırmalar, siyah üzümün şeker hastalığını iyileştirici etkisini gösterse de şekerin tipi ve durumu iyi bilinmeli ve tüketimde ölçülü olunmalıdır. Ayrıca, resveratol üzüm çekirdeğinde ve kabuğunda daha yüksek oranda bulunur bu nedenle üzüm çekirdekleri ve kabukları da bu amaçla tüketilebilir. Kara ve kırmızı üzümün daha fazla karbonhidrat içeriği de unutulmamalıdır.

2. Beyin Fonksiyonunun Geliştirilmesine Kara Üzümün Faydaları

Siyah üzümün düzenli olarak tüketilmesi dikkati, hafızayı geliştirmeye yardımcı olmaktadır. İçlerinde bulunan polifenoller aynı zamanda migrenin ve Alzheimer’in önlenmesine yardımcı olur.

3. Kalp Sağlığın Geliştirilmesi:

Kara üzüm içinde bulunan fitokimyasal maddeler kalp hasarlarının azaltılmasına yardımcı olur ve aynı zamanda vücudun kolesterol düzeylerini düşürüp düzenleyerek kalp krizi ve diğer kardiyovasküler hastalıkları önler.

4. Kanserin Önlenmesi:
Bu üzümlerin tüketimi cilt, gastrointestinal, prostat, göğüs, akciğer ve pankreas kanseri önlemede ve tedavisinde ( beslenme desteği olarak ) oldukça yararlı olabilir.

5. Zayıflama
Siyah üzümlerin antioksidan özellikleri vücutta biriken istenmeyen toksinlerin serbest kalmasına yardımcı olur ve bu da kilo kaybına neden olur.

6. Enfeksiyonlara ve enflamasyonlara karşı korunma:
Resveratrol, siyah üzümlerde, mükemmel bir bakterisit ve fungisiddir ve bu nedenle patojenik enfeksiyonları ve iltihaplanmaları önlemeye yardımcı olur. Çocuk felci ve herpes gibi hastalıklara karşı etkili antiviral özelliklere sahiptir. Ayrıca akciğerlerde bulunan nem seviyesini arttırarak astımın tedavisine yardımcı olur.

7. Kabızlık, Şişkinlik ve Böbrekler:
Bu üzümler şeker, organik asit ve polioz bakımından zengindir ve bu nedenle kabızlığı iyileştirmeye yardımcı olmak için hafif bir müshil görevi görürler. Hazımsızlık ve midenin tahrişini gidermede ve dispepsiyi önlemede etkilidirler. Ayrıca ürik asitin neden olduğu asitliği azaltarak böbrek üzerindeki baskıyı en aza indirgemeye yardımcı olurlar.

8. Göz Sağlığı
Siyah üzümler görme üzerindeki etkileri ile iyi bilinirler. Bu üzümler, iyi bir görüş ve doğru görme sağlanmasına yardımcı olan Lutein ve Zeaksantin içerir.

9. Siyah Üzümün Cilde Faydaları

Siyah üzümlerde bulunan antioksidanlar, kırışıklıkların azaltılması, cildin elastikiyetinde artış, sağlıklı, genç ve parlayan bir cilde yol açan kan dolaşımının artması gibi yaşlanma karşıtı fayda sağlarlar. Bu üzümlerde bulunan E vitamini cildin nemini korur ve doğal nemlendiriciler olarak kullanılırlar. Siyah üzüm içinde bulunan C vitamini içeriği cilt hücrelerinin yenilenmesini sağlar.

10. Siyah Üzümün Saça Faydaları
Siyah üzüm tüketimi; kepek, saç dökülmesi, erken beyazlamaya karşı koruma sağlar. Üzüm çekirdeği yağı, yüksek antioksidan ve E vitamini içeriği, kafa derisinde kan dolaşımını arttırmaya yardımcı olur, kan damarlarını güçlendirir ve dolayısıyla sağlıklı saç büyümesine neden olur. Saçları güçlendirir, yumuşatır, uzatır, pul pul olumsuzluğunu azaltır, kaşıntıyı azaltır.

Sağlıcakla Kalınız…

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here