Karabiber Faydaları ve Kullanımı

1

Karabiber Nasıl Kullanılır? Karabiberin Faydaları Nelerdir?

Karabiber (Piper nigrum) dünyada en sık kullanılan baharatlardan birisidir ve binlerce yıldır bilinmektedir.  Bilimsel adı Piperaceae (karabibergiller) olan bu bitkinin Anavatanı Hindistandır ve sıcak bölgelerde de yetişir. Beyazbiber ve yeşilbiber gibi çeşitleri vardır.

1- ) Mümkünse karabiberin toz halinde olanını değil de, tohum halinde olanını kullanın ve evinizde öğüterek ihtiyacınız kadarını elde edin. Toz halinde olan karabiber, çabuk nem kapar ve ağzı hava alan bir kapta ise içindeki uçucu maddeler çabucak uçar ve aroması eksilir.

2-) Aşırı kullanımı bağırsaklarda tahrişe neden olur. Normal kullanımda ise bağırsaklar için faydalı olabilir.

Karabiberin Faydaları Nelerdir? 

Karabiberin etken maddesi piperin adında bir maddedir ve bu madde üzerinde çeşitli araştırmalar yapılmıştır.

Karabiber, solunum yolu hastalıklarında, öksürük, soğuk algınlığı, kabızlık, hazımsızlık, anemi, diş hastalıkları, ishal ve kalp sorunlarında bir takım önleyici ve rahatlatıcı etkileri bulunmaktadır. Mikrop öldürücü özellikleri nedeniyle, et yemeklerinde iyi bir terbiye edicidir ayrıca gıdaları saklamak içinde faydalanılmıştır.

Kara biber, Mide özsıvısı salgısı olan hidroklorik asit ( HCl ) salgısını arttırmaktadır. Kolik, ishal ve kabızlık gibi sorunlarda etkin bir şekilde kullanılmaktadır.

Pek çok insanın muzdarip olduğu bağırsak gazı sorunu için çok etkili bir baharattır. Bilindiği gibi bağırsak gazı üst göğüs ve diğer iç organlara baskı uygulayarak insanları rahatsız eden bir sorundur. Biriken bu gazın dışarı atılması için oldukça etkilidir.

Bir cilt hastalığı olan vitiligo içinde bir takım faydalarından söz edilmiştir.

Kadim Çin Tıbbı olan ayurveda uygulamalarında, sinüzit ve burun tıkanıklığı için kullanılmıştır. Karabiber tüketimi esnasında bir miktar hapşırma durumu gözlenebilir. Bu sayede, balgam söktürülerek dışarı atılabilir.

Karabiberde bulunan antioksidan potansiyeli, kırışıklıkların önlenmesinde, yaşlanma belirtilerinin geciktirilmesinde, yaşlılık lekelerine fayda sağlamaktadır.

Karabiberdeki etken madde olan piperin üzerinde yapılan çalışmalarda, bu bileşiğin hafıza bozukluğu, bilişsel sorunlar, Alzheimer gibi yaşa bağlı gerçekleşen durumlarda etki göstermektedir. Piperin maddesi, beyindeki bazı noktaları uyarmasıyla ve serbest radikallere karşı mücadele etmesiyle etki gösterir.

Ayurveda tıp bilgilerine göre; karabiber, kulak ağırları, kangren, fıtık, ses kısıklığı, böcek sokmaları, diş çürümeleri ve diş ağrıları gibi sorunlarda kullanılmıştır.

Karabiber Zayıflatır mı?

Diyet listesinde çok önemli bir yeri vardır. Nedeni ise vücuttan toksinleri hızlı bir şekilde atması, terleme ve idrar söktürücü özellikleri nedeniyle ödem atıcı özelliklerinin olmasıdır. Bir başka özelliği ise yapılan araştırmalara göre karabiberin yağ yakıcı etkisinin olmasıdır. Ayrıca sindirim sistemini uyarması da zayıflamaya yardımcı olmaktadır. Yağ yakıcı özelliğinden bahsettiğiniz karabiber, damarlarda biriken yağların yok edilmesi içinde etkilerinden bahsedilecek bir baharattır. Bilindiği gibi damar çeperlerinde biriken yağlar, kalp krizi ve inme gibi durumların tetikleyicileri arasındadır. Bu nedenle karabiberin zayıflatıcı etkisi bulunabilmektedir.

Karabiber Yağı

Karabiber yağı da bir takım problemler için kullanılabilir. Sigara içme isteğini ve anksiyete problemlerini azalttığına dair bulgular vardır.

Karabiber Nasıl Kullanılır?

Karabiber, limon, zeytinyağı, az tuz karıştırarak salata sosları hazırlanabilir. Ayrıca; kekik, biberiye gibi baharatlarla birlikte etleri marine etmek için karabiber kullanılır. Ayrıca, karabiber pirinç pilavının olmazsa olmazı arasındadır.

Votka-Karabiber Gribe İyi Gelir mi?

Alkol tüketimini kesinlikle tasvip etmiyoruz ancak pek çok kişinin tecrübe ettiği ve aynı zamanda Rusların her zaman uyguladığı bir yöntem vardır. Votka ve karabiber karışımının grip gibi hastalıkları hemen kesip attığına dair pek çok yazı ve tecrübe bulunmaktadır. Alkol tüketimine özendirmemek adına tarifi buradan vermiyoruz.

UYARILAR:

Aşırı karabiber tüketimi bağırsaklarda tahrişe neden olabilir. Özellikle karın bölgesinde ameliyat olmuş olanların dikkatli kullanması gereken baharatlardan birisidir. Aynı zamanda karabibere alerji olması durumunda kullanımı durdurulmalı ve doktora başvurulması gerekir. Hamile ve emziren bayanların dikkatle kullanması gerekebilir. Bunun dışında güvenilir bir baharattır.

Sağlıcakla Kalınız…..

1 YORUM

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here