Karabuğday Nedir? Karabuğdayın Faydaları Nelerdir?

1

Karabuğday ( Greçka ) ve Kasha Nedir?

Kuzukulağıgiller familyasından olan karabuğday, greçka adı ile de bilinir. İngilizce karşılığı Buckwheat‘dir. Buğdaya göre düşük nitelikte olup %11 protein ve %2 yağ içerir. Kurak, engebeli yer ve serin iklimlerde yetişebilir. Hızlı ürer ayrıca zararlı otların gelişmesini engeller.. Tahıldan çok kabuklu yemişe benzer. En çok Doğu Avrupa (  Polonya’da ) yetiştirilir. Fransa, Kanada ve ABD gibi ülkelerde kümes ve çiftlik hayvanları için yem olarak kullanılır. Çeşitli yemekleri ve tatlıları yapılabilmektedir. Çölyak hastaları ve gluten hassasiyeti olanlar veya glutenden uzak durmak isteyenler için en iyi alternatiflerden birisidir.

karabuğday tarları ve karabuğday çiçekleri
Karabuğday Tarlası ve Karabuğday Çiçekleri

Karabuğday Nasıl Kullanılır?

1- Karabuğday Unu ve Karabuğday Ekmeği 

Karabuğday tohumları un haline getirilebilir. Kavrulmuş ve kavrulmamış greçka unu çeşitleri bulunabilir. Kavrulmuş olanları daha ağır bir tat içeriyor. Karabuğday ekmeği yapmanın altın kuralı; hamuru iyice mayalandırmaktır. İçine şeker, sirke ve yumurta gibi malzemeler katılıyor. Ayrıca; tatlı, pasta ve kek yapımında da kullanılabiliyor.

2-) Karabuğday Balı

Karabuğday yetiştiriciliği yapanlar için harika bir gelir kaynağı olabilir. Ayrıca doğada bulunan bal arıları ve diğer çiçek seven böcekler için karabuğday tam bir hayat kurtarıcı. Karabuğday; ülkemizde diğer bitkilerin çiçeklenmediği dönemlerde çiçek açıyor.

3-) Karabuğday Yastığı

Son yıllarda ortaya çıkan bir moda. Horlama ve sırt ağrıları gibi problemlere karşı iyi geldiği söyleniyor. Termodinamik yapısı, kafa ve sırt yapısına uygun şekil alması gibi özellikleri var.

4-) Kasha Nedir?

Kasha, karabuğdayın kabuğu ayıklanmış ve kavrulmuş tam veya öğütülmüş halidir. Kendine has güçlü ve hafif acı fıstığa benzeyen vardır. Ayrıca karabuğdaydan yapılan bir tür lapa da  kasha olarak adlandırılmaktadır.  Patates ve pirince alternatif olarak yemeklere eklenir.

Karabuğday Faydaları Nelerdir?

1. Karabuğday içerisinde rutin ( P1 vitamini ) adında bir vitamin mevcuttur. P1 vitamini karabuğday dışında; kiraz, kayısı gibi meyvelerde ve limon, portakal kabuklarında bol miktarda bulunur. Rutin’in kandaki kolesterolü azaltıcı etkisi ve damarlara esneklik ve güç kazandırdığı bilinmektedir. Buna ilaveten yüksek kan basıncını önleyici bir etkisi de vardır. Rutin’in etkisi C vitamini ilavesiyle daha da arttırılabilir.
2. Karabuğdayda bulunan proteinin büyük bir kısmı vücut tarafından kullanılabilir. Ayrıca gluten içeriği olmadığından bağırsak sistemi içinde faydalıdır. Oysa ki diğer tahıllar gluten içerir ve bu normal insanlarda bile çeşitli sorunlara neden olabilir. Ayrıca diğer tahıllar protein içeriklerine göre çok daha fazla yağ içermektedirler. Greçka ise cüzi oranlarda yağ içerir. Ayrıca buğday ve pirincin neredeyse 2 katı yüksek oranda LYSİNE ( lizin ) içerir. Lizin özellikle tekrarlayan uçukların önlenmesinde önemli bir esansiyel aminoasittir. Vücut tarafından üretilemez ve dışarıdan alınması gerekmektedir. Bknz: Lizinin Faydaları ve Lizin Eksikliği
3. Japon bilim adamlarına göre karabuğdayın faydaları arasında vücuttaki iltihaplanmaya karşı etkili, aşırı terlemeye neden olan sorunları iyileştirici, bağırsak fonksiyonlarını düzenleyici ve burun kanaması gibi damarların zayıflığına bağlı kanamaları durdurucu etkisi vardır. Bu yapısı içeriğindeki P1 vitamini sayesindedir. Ayrıca yüksek kan basıncını dengelemektedir.
4. Karabuğdayın faydaları arasında kötü kolesterol olan LDL miktarını düşürücü etkisi ve steroller ile kolesterol artışını engelleyici etkisi vardır
5. Ayrıca; B1 ve B2 vitamini ihtiva eder. Günde 100 gr karabuğday tüketmek yetişkin bir insanın günlük Vitamin B1 ihtiyacının % 40’ını karşılar. Ayrıca mineral açısından ( özellikle demir ) açısından zengindir.
6. Greçka; karaciğere çeşitli yararları bulunan  ‘choline’ maddesini ihtiva eder.
Karabuğday Kaç Kalori ?
 Pişmemiş 100 gram karabuğday 340 kaloridir. Pişirilmiş Hali ise 100 gramı 149 kaloridir.
Karabuğday Fiyatı ?
 Karabuğday internet üzerinden kilo satış fiyatı 10 TL ile 13 TL arasında değişmektedir. Karabuğday unu  (Greçka Unu) kilo fiyatı 20 TL civarındadır.
Sağlıcakla Kalınız….
İlginizi Çekebilecek Yazılar: 

1 YORUM

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here