Karabuğday Nedir? Faydaları Nelerdir?

1
142

Karabuğday ( Greçka ) Nedir?

Kuzukulağıgiller familyasından olan karabuğday, greçka adı ile de bilinir. Buğdaya göre düşük nitelikte olup %11 protein ve %2 yağ içerir. Kurak, engebeli yer ve serin iklimlerde yetişebilir. Hızlı ürer ayrıca zararlı otların gelişmesini engeller.  Karabuğday, kuzukulağıgiller familyasından  bir bitki türüdür. Unu tek başına ekmek ve un mamulleri yapımına uygun değildir. Tahıldan çok kabuklu yemişe benzer. En çok Doğu Avrupa (  Polonya’da ) yetiştirilir. Fransa, Kanada ve ABD gibi ülkelerde kümes ve çiftlik hayvanları için yem olarak kullanılır. Çeşitli yemekleri ve tatlıları yapılabilmektedir.

Kasha, karabuğdayın kabuğu ayıklanmış ve kavrulmuş tam veya öğütülmüş halidir. Kendine has güçlü ve hafif acı bir fıstıksı tadı vardır. Ayrıca karabuğdaydan yapılan bir tür lapa da  kasha olarak adlandırılmaktadır.  Gluten içermediğinden çölyak hastaları için rahatlıkla kullanılabilmektedir. Aynı zamanda bazı çalışmalara göre tipik bir tahıl proteini olan glutenin tüm insanlara zararlı olduğu, pek çok insanda gluten hassasiyet bulunduğu belirtilmiştir. Bu sebeble karabuğday diyeti glutensiz diyet tercih edenler için iyi bir alternatiftir. Ancak karabuğday içindeki başka maddeler alerjiye neden olabileceği için haşlandıktan sonra suyunun süzülmesi tavsiye edilir.

Karabuğday Faydaları Nelerdir?

1. Karabuğday içerisinde rutin ( P1 vitamini ) adında bir vitamin mevcuttur. P1 vitamini karabuğday dışında; kiraz, kayısı gibi meyvelerde ve limon, portakal kabuklarında bol miktarda bulunur. Rutin’in kandaki kolesterolü azaltıcı etkisi ve damarlara esneklik ve güç kazandırdığı bilinmektedir. Buna ilaveten yüksek kan basincını önleyici bir etkisi de vardır. Rutin’in etkisi vitamin C ilavesiyle daha da arttırılabilir.
2. Karabuğdayda bulunan proteinin büyük bir kısmı vücut tarafından kullanılabilir. Ayrıca gluten içeriği olmadığından bağırsak sistemi içinde faydalıdır. Oysa ki diğer tahıllar gluten içerir ve bu normal insanlarda bile çeşitli sorunlara neden olabilir. Ayrıca diğer tahıllar protein içeriklerine göre çok daha fazla yağ içermektedirler. Karabuğday ise cüzi oranlarda yağ içerir. Ayrıca buğday ve pirincin neredeyse 2 katı yüksek oranda LYSİNE ( lizin ) içerir. Lizin özellikle tekrarlayan uçukların önlenmesinde önemli bir esansiyel aminoasittir. Vücut tarafından üretilemez ve dışarıdan alınması gerekmektedir. Bknz: Lizinin Faydaları ve Lizin Eksikliği
3. Japon bilimadamlarına göre karabuğdayın faydaları arasında vücuttaki iltihaplanmaya karşı etkili, aşırı terlemeye neden olan sorunları iyileştirici, bağırsak fonksiyonlarını düzenleyici ve burun kanaması gibi damarların zayıflığına bağlı kanamaları durdurucu etkisi vardır. Bu yapısı içeriğindeki P1 vitamini sayesindedir. Ayrıca yüksek kan basıncını denlemektedir.
4. Karabuğdayın kötü kolesterol olan LDL miktarını düşürücü etkisi ve steroller ile kolesterol artışını engelleyici etkisi vardır
5. Ayrıca; B1 ve B2 vitamini ihtiva eder. Günde 100 gr karabuğday tüketmek yetişkin bir insanın günlük Vitamin B1 ihtiyacının % 40’ını karşılar. Ayrıca mineral açısından ( özellikle demir ) açısından zengindir.
6. Karabuğday karaciğere çeşitli yararları bulunan  ‘choline’ maddesini ihtiva eder.
Karabuğday Kaç Kalori ?
 Pişmemiş 100 gram karabuğday 340 kaloridir. Pişirilmiş Hali ise 100 gramı 149 kaloridir.
Karabuğday Fiyatı ?
 Karabuğday internet üzerinden kilo satış fiyatı 10 TL ile 13 TL arasında değişmektedir.
Sağlıcakla Kalınız….
İlginizi Çekebilecek Yazılar: 

1 YORUM

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here