Karaciğer Yağlanması ve Zerdeçal

3

Karaciğer Yağlanmasına Karşı Zerdeçal

Zencefilgiller ailesinden olan zerdeçal ana vatanı Hindistan olan çok yıllık bir bitkidir. Yaprakları sivri uçlu, çiçekleri sarı renktedir. Zerdeçaldan safranımsı boyalı bir madde çıkarılır. Baharat olarak tüm dünyada kullanılır. Dışı kısmı kahverengi rengine yakın içi sarı veya kırmızımsı sarı renktedir. Çok eskiden bilim adamları tarafından indikatör-PH belirlemek için kullanıldığı bilinmektedir.

Karaciğer yağlanması için kullanımının beslenme takviyesi olduğu unutulmamalıdır. Eğer böyle bir sorunumuz varsa öncelikle tıbbi tedavi almamız uygun olur. Karaciğer yağlanması için zerdeçal özellikle yağlı yemeklere eklenerek tüketilebilir. Çorbalara, tavuk yemeklerine, patates yemeklerine eklenebilir. Tane karabiber havanda dövülerek elde edilen toz ile bir miktar zerdeçal tozu birlikte kavrulur ise etkisi yüzlerce kat artmakta olduğu unutulmamalıdır.

Zerdeçalın Yararları Nelerdir?

Zerdeçal; sinirleri uyarır ve mideyi kuvvetlendirir. Vücuttan iltihabi toksinlerin atılmasında etkilidir. Bağışıklık sistemini güçlendirir. Ayrıca soğuk algınlığına ve astım gibi hastalıklarda faydalı olduğuna dair bilgiler vardır. Ayrıca kötü kolestrolü düşürdüğüne dair çalışmalar mevcuttur. Zerdeçalın aktif maddesi curcumindir. Aynı zaman da bitki antienflamatuar ve antioksidan etkilere sahiptir. Özellikle Mevsim Geçişlerinin atlatılmasında daha önceki yazılarımızda belirttiğimiz gibi oldukça etkilidir. Ayrıca Zerdeçal etken maddesi olan kurkuminin ( curcumin ) alzeimer ve kolon kanserine karşı önleyici etkisini olduğunda dair araştırmalar bilinmektedir.

İlginizi Çekebilecek Yazılar: 

Karaciğer Yağlanması Nedir?

Sağlıcakla Kalın…

3 YORUMLAR

    • doz miktarını ayarlamak için doktor tavsiyesini şiddetle öneriyoruz. Zerdeçal karaciğer için faydalı bir besin olabilir ancak sağlık durumunuz, olası ilaç etkileşimi vs. gibi nedenleri göz önüne almanızı öneririz. Saygılarımızla acil şifalar dileriz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here