Karaciğer Yağlanması ve Zerdeçal

3

Karaciğer yağlanması ve Zerdaçal

Zerdeçal Nerede Yetişir?

Zencefilgiller ailesinden olan zerdeçal ana vatanı Hindistan olan çok yıllık bir bitkidir. Yaprakları sivri uçlu, çiçekleri sarı renktedir. Zerdeçaldan safranımsı boyalı bir madde çıkarılır. Baharat olarak tüm dünyada kullanılır. Dışı kısmı kahverengi rengine yakın içi sarı veya kırmızımsı sarı renktedir. Çok eskiden bilim adamları tarafından indikatör-PH belirlemek için kullanıldığı bilinmektedir.

Zerdeçalın Yararları Nelerdir?

Zerdeçal; sinirleri uyarır ve mideyi kuvvetlendirir. Vücuttan iltihabi toksinlerin atılmasında etkilidir. Bağışıklık sistemini güçlendirir. Ayrıca soğuk algınlığına ve astım gibi hastalıklarda faydalı olduğuna dair bilgiler vardır. Ayrıca kötü kolestrolü düşürdüğüne dair çalışmalar mevcuttur. Zerdeçalın aktif maddesi curcumindir. Aynı zaman da bitki antienflamatuar ve antioksidan etkilere sahiptir. Özellikle Mevsim Geçişlerinin atlatılmasında daha önceki yazılarımızda belirttiğimiz gibi oldukça etkilidir. Ayrıca Zerdeçal etken maddesi olan kurkuminin ( curcumin ) alzeimer ve kolon kanserine karşı önleyici etkisini olduğunda dair araştırmalar bilinmektedir.

Zerdeçal Nasıl Kullanılır?

Sizlere tavsiyemiz her zaman belirttiğimiz, bir bitki sağlam bilimsel araştırmalar olmadan kesinlikle ilaç olarak alınmamalıdır. Bu yüzden eldeki verilere dayanarak size vereceğimiz tavsiye; zerdeçalı toz halinde çorbalarınızda, yemeklerinizde ve salatalarınızda gönül rahatlığıyla kullanabilirsiniz. Bu arada zerdeçal aroma arttırıcı bir etkisi olduğundan dolayı, çorbanızın, yemeklerinizin ve salatalarınızın daha lezzetli olmasını sağlayacaktır. Zerdeçallı soslarla terbiye edeceğiniz etlerdeki et aroması daha artacaktır. Ayrıca Körinin hammadesinin zerdeçal olduğunu hatırlatalım.

Gelelim Zerdeçal ile karaciğer yağlanması sorununun önüne geçilmesine. Öncelikle sayfamızın sloganını hatırlatalım; ” Ne Yememeliyim, Ne Yapmamalıyım ”. Karaciğer yağlanmasının tek sebebi kalitesiz ve gereksiz beslenmedir. Karaciğeriniz yağlandıysa, Karaciğer enzimleriniz bozulduysa yada yürürken sizden önce yürüyen bir göbeğiniz varsa yapmanız gereken ilk iş alkol kullanıyorsanız bırakmalısınız. Bunun dışında beyaz kepeksiz ekmeği kesin, yemeklerinizi bol çiğneyin ve akşamları 19:00 ‘dan sonra kesinlikle yemek yemeyin. Eğer çok acıkıyor veya tatlı isteğiniz geliyorsa her zaman önerdiğimiz gibi bir kaç tane keçiboynuzu yemenizi şiddetle öneririm.

Ayrıca sabahları kalktığınızda ilk işiniz bir bardak ılık su içmek olsun. Suyunuzun içine tercihen bir kaç damla limon veya elma sirkesi katarsanız yarım saat içinde vücudunuzda önemli ölçüde yağ ve toksik maddeleri yakacaktır. Kahvaltıda  zeytin tabağınızın içine biraz zeytinyağı, kaliteli kırmızı pul biber, bir miktar zerdeçal ve bir limon suyu ekleyin ve bu soslu zeytini yemeyi tercih edin. Ayrıca yemeklerinize ve çorbalarınıza bir miktar zerdeçal mutlaka katın. Bu paragrafta yazdıklarımı bir ay boyunca ( eksiksiz uygulayarak ) ve günde sadece 20 dakika yürüyüş veya egzersiz yaparak fazla yağlarınızdan önemli ölçüde kurtulmuş olacaksınız. Ama dediğim gibi Alkolü, Ekmeği, Hamur işini, Pastayı, Kolayı lütfen önemli ölçüde azaltın. Bir ay deneyin ve sonucu görün.

Sağlıcakla Kalın…

 

3 YORUMLAR

    • doz miktarını ayarlamak için doktor tavsiyesini şiddetle öneriyoruz. Zerdeçal karaciğer için faydalı bir besin olabilir ancak sağlık durumunuz, olası ilaç etkileşimi vs. gibi nedenleri göz önüne almanızı öneririz. Saygılarımızla acil şifalar dileriz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here