Karaciğer Yağlanmasına Dikkat!

0
139

Karaciğerde depolanan fazla yağlar, metabolizmamız için çok önemli olan bazı enzimlerin  çalışma sistemini  bozduğundan ve vücuda dağılımını engellediğinden çeşitli hastalıklar için zemin hazırlamaktadır.

Aslında karaciğer yağlarınızdan kurtulmanız erken aşamalarda mümkün. Önemli olan sizin iradenize sahip çıkıp kendinize ne yapmalıyım demeden önce ” ÖLÇÜLÜLÜK” ve ” NE YAPMAMALIYIM ” prensiplerine göre hareket etmenizdir. İşte sizin için önerilerimiz:

Karaciğer Yağlanması Ciddiye Alınmalı

Karaciğer, vücudun en komplike ve en büyük organı. Aldığımız tüm besinlerin sindirildikten sonra elde edilen proteinlerin, vitaminlerin, minerallerin, yağların, karbonhidratların vs. vücuda dağıtılmak üzere işlem gördüğü birimdir.  Karaciğer yağlanması demek karaciğer hücrelerinde bulunan yağ oranının artması anlamına gelmektedir.

Karaciğerinizde yağlanmanın olması için illa alkol tüketmeniz gerekmiyor. Beslenme tarzı ve uyku süresi bu süreci etkileyerek hiç alkol kullanmayan birisinin karaciğer hastalığına yakalanmasına hatta siroza kadar varan çeşitli  risklerle karşı karşıya kalmasına neden oluyor.

Sağlıklı beslenme amaç edinilmelidir

Karaciğer yağlanmasının temelinde yatan etken değersiz/gereksiz  beslenmedir. Örnek olarak rafine beyaz şeker, tatlandırıcı içeren içecek ve yiyecekler, doymuş yağlar, lifsiz besinlerdir.  Karaciğer yağlanmasında ilk aşama yememeniz gereken gıdalardan uzak durmaktır. İkinci aşama ise mevye, sebze, yüksek lif içeren gıdalar, çoklu doymamış yağ asidleri ve omega 3 içeren besinlere ağırlık verilmelidir.  Fast Food alışkanlıklarından uzak durmak gerekmektedir. Ayrıca fruktoz tüketimi de karaciğerde yağ tutumunu, insulin direnci ve de kanda trigliserid tipi yağların artmasına neden olduğu için  fruktozlu içeceklerden özellikle meyve sularından uzak durmak gerekmektedir.

Karaciğere zarar veren alışkanlıklardan uzak durun

Karaciğer yağlanması, gereğinden fazla alınan kalorilerin karaciğerde yağ şeklinde deop edilmesi nedeniyle gelişen bir hastalıktır.  Karaciğer yağlanmasından korunmak ve kurtulmak için beslenme sisteminin yanında mutlaka egzersize de yer verilmelidir. Çünkü fiziksel aktiviteler metabolizmayı çalıştırdığı gibi insülin direncini de düşürüyor. Vücuttaki ve karaciğerdeki toplam yağ miktarını azaltıyor ve böylece metabolizmayı düzenliyor. Şu unutulmamalı ki karaciğer yağlanması ve pek çok hastalıkta diyet ve egzersizin birlikte uygulamasından daha etkin bir ilça bulunmamaktadır.

Ayrıca; sigara ve alkol karaciğer yağlanmasına ciddi derecede katkı sağlayan alışkanlıklar. Eğer sigara, alkol kullanıyorsanız ve yukarıda saydığımız değersiz beslenme kültürü içinde yaşıyorsanız ayrıca hareketsiz bir yaşama sahipseniz; sizi bekleyen tehlike sadece Karaciğer Yağlanması değildir. Böylesi bir yaşama sahipseniz kanser olma ihtimaliniz 5-10 katına çıkmış demektir. Yapmanız gereken şey çok basit, bu saydığım zararlıların sinerjik etkilerinden kurtulmak için en az birinden vazgeçmeniz gerekmektedir. Sigara ve Alkolü bırakmam diyorsanız, beslenmenize ve egzersizlerinize aşırı derecede dikkat etmeniz gerekecektir.

Sizin İçin Önerilerimiz

Karaciğer yağlanmasına neden olan faktörler aslında pek çok hastalığın habercisidir. Aynı zamanda karaciğer yağlanmasını tedavi etmek ise pek çok potansiyel gün yüzüne çıkmamış hastalığı yok edecektir. Öncelikle doğal beslenmeye gayret etmeniz gerekiyor. Deniz ürünlerine, yeşil yapraklı sebzelere, kefir gibi besinlere, meyvelere ağırlık vermek gerekiyor. Doğal olmayan tavuğu tüketmek yerine marketlerde var olan organik yumurta tüketilebilir. Ayrıca her zaman belirttiğimiz gibi tuz yerine limon, zerdeçal ikilisini çorbalara, yemeklere ve salatalara ekleyerek bunların yağ yakıcı etkisini görmek mümkündür. Sabahları aç karına içeceğimiz bir bardak ılık limonlu su yine vücudu dinç tutacak ve metabolizmamızı hızlandıracaktır. Ayrıca günde yiyeceğiniz iki tane keçiboynuzu da karaciğeriğiniz için faydalı etki gösterecektir.

Not: Karaciğer Yağlanması sorunu ciddiye alınmalı öncelik olarak doktora başvurulmalıdır.

Sağlıcakla Kalın…

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here