Karadeniz’in Siyah İncisi; Yusufeli Zeytini Namı Diğer Kuzine Zeytini Nedir?

0

Yusufeli Zeytini-Butko Zeytini Nedir?

Ülkemizin en uç kuzeydoğu noktası olan Artvin’in Yusufeli ilçesinde yöreye özgü yetişen tescillenmiş zeytinidir Yusufeli Zeytini. Bu bölgede bulunan yaklaşık 500 dekar alandan maksimum 300 ton civarı zeytin elde edilebiliyor. Yusufeli zeytini; kahvaltılık zeytin olarak tüketildiği gibi yağ üretiminde de kullanılıyor. Çıkan zeytinyağları yüksek kalitededir. Kullanım amacına göre butko zeytini ve kuzine zeytini olarak da bilinir.

Yusufeli Zeytininin Özellikleri Nelerdir? Kuzine Zeytini Nedir?

  • Türkiye’nin en kuzey noktasında ve denizden oldukça yüksek rakım yetişen bir zeytin türüdür.
  • Tamamen doğal ortamda yetişir.
  • Geleneksel hasat şekli zeytin ağacını silkme değil tek tek toplama şeklindedir. Bunun nedeni Yusufeli zeytininin kabuğunun ince olması nedeniyle silkme işlemine uygun olmamasıdır. Yöre halkı zeytinleri tek tek toplamaktadır.
  • Yusufeli zeytininden elde edilen zeytinyağının asit oranının diğer yörelere ait yağlara göre düşük olduğu tespit edilmiştir.
  • Büyük oranda tuzsuz tüketildiği için revaçta olan bir zeytin türüdür. Geleneksel olarak bölgede zeytin kavrularak tuz katılmadan tüketilir. Bu şekilde kavrulmuş Yusufeli zeytinine kuzine zeytini adı verilir. Kuzine zeytini sağlıklı bir kahvaltılık ve çerez olarak tüketilmektedir. Bunun dışında yeşil zeytin, çamış zeytini, küplük zeytin gibi kategorileri vardır.
  • Butko zeytini olarak da bilinen bu zeytin türü soğuk havalara ve rüzgara karşı diğer zeytinlere nazaran daha dayanıklıdır.

Yusufeli-Butko Zeytini Fiyatları

İnternet ortamında 30 TL gibi bir fiyata bu ender zeytini tatmak mümkündür. Yusufeli Zeytinyağı fiyatı oldukça makuldür. Litre fiyatı 30 TL civarında satıştadır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here