Karahindiba Nasıl Kullanılır? Karahindiba’nın Faydaları Nelerdir?

9

Karahindiba Nedir? Karahindibanın Faydaları Nelerdir?

karahindiba salatasıÜlkemizde yetişen sağlık mucizelerinden birisi de karahindiba isimli bitkidir. Çok lezzetli salataları ve mezesi yapıldığı gibi ayrıca besin değeri çok yüksek bir bitkidir. Öyle ki bitkisel kaynaklı en iyi potasyum kaynaklarından birisidir. Bunun yanı sıra A ve C vitaminleri ile nikotinik asit, kalsiyum, magnezyum, çinko, fosfor, demir, retinol, inulin gibi bileşikler yönünden zengindir.

Bilinen diğer isimleri: Radika ( Rumca ) , Güneyik, Çıtlık, Arslandişi olarak da anılır. İngilizcede dandelion olarak bilinir ve Fransızcadan geçmiştir. ( dent e lion = aslan dişi )

Binlerce yıldır bilinen bu bitki gerek tıbbi amaçla gerekse beslenme amacıyla kullanılmıştır. 200’den fazla türü olduğu bilinen bu bitki genel olarak tüketimi güvenilir bitkiler arasında yer almaktadır.

Yaprakları salatalara eklenir, kök kısmı yine yaşken doğranıp salatalara katılarak tüketilebilir. Aynı zamanda köklerinden acı hindiba kahvesi ( daha çok hindiba türünden ) adında bir kahve de yapılır. Ülkemizde çok miktarda ve kendiliğinden yetişmekte olup tüketimi halen yaygın değildir.

karahindiba-faydalariKarahindibanın Faydaları Nelerdir?

Kemik Sağlığı için karahindibanın faydaları: Karahindiba kemiklerin büyüme ve gücü için gerekli olan kalsiyumca zengin ve yaşlanmaya bağlı hasardan kemikleri korumak vitamin-C ve luteolin gibi antioksidanlar bakımından zengindir.

Karaciğer Bozukluğu : Karahindiba birçok yönden karaciğere fayda sağlayan bir besindir. C vitamini ve luteolin gibi antioksidanlar karaciğerin yenilenmesine katkı sunarken diğer bileşikler karaciğer sağlığının korunmasını sağlar,safra ve sindirim yollarına da muazzam etkileri vardır.

Diyabet için Karahindiba Faydaları: Bu bitki, kan şekeri düzeyini kontrol altına alırken aynı zamanda pankreastan insulin üretimini uyarmaktadır. Karahindibanın diyabet etkisi üzerindeki etkisi sadece bu değildir, diüretik yapıda olduğundan böbrekleri çalıştırarak vücuttan aşırı şekerin temizlenmesine yardımcı olabilir. Eğer karahindiba ekstresi ve uzun süreli tedavi amaçlı kendisi kullanılacaksa çok etkili olduğu unutulmamalı ve doktor tavsiyesinde olmalıdır. Çünkü, ilaç etkileşimleri göz önüne alınırsa, eğer şeker düşürücü veya diüretik ilaçlar kullanılıyorsa uzun süreli veya aşırı miktarda karahindiba tüketimi ciddi sağlık sorunlarına yol açabilir.

Diüretik olduğundan böbreklerde ve idrar yollarında toksik maddelerin dışarı atılmasını hızlandırır ayrıca antiseptik özelliği nedeniyle idrar yollarındaki bakterilere karşı etkili olduğu bilinmektedir.

Cilt bakımı için karahindibanın faydaları

Kara hindiba sap ve köke yakın kısımdan çıkan süt; alkalin, antiseptik ve antifungal ( mantar karşıtı ) bileşikler içerir. Bu süt tabiki uzman denetiminde uygulandığında egzama, kaşıntı, sivilceler gibi cilt sorunlarına etki göstermektedir. ( Kullanırken muhakkak göz ile temasından kaçının ). Karahindiba aynı zamanda hormonları dengelediğinden sebze olarak tüketilmesi sivilce sorunu çekenler için oldukça etkilidir. Karahindiba bu kadarla kalmaz, yağlı ve akneli cilt gözeneklerindeki toksin maddelerin dışarı atılmasını kolaylaştırır. Ter ve idrar akışını hızlandırdığından hızlı iyileşme sağlayabilir.

Zayıflamak için Karahindibanın Faydaları: Karahindibanın hormonları dengeleyip tokluk süresini uzatması gerekse çok düşük kalorili olması zayıflamak isteyenler için ideal bir besindir. Karaciğer organına fayda sağladığından karahindiba tüketmek veya karahindiba çayı içmek karaciğerin sağlıklı çalışmasına katkı sağlamaktadır.

Kansere Karşı Karahindibanın Faydaları: İçerdiği yüksek orandaki C vitamini ve luteolin gibi maddeler çok etkili antioksidan özellik gösterdiğinden kanserin önlenmesinde kullanılabilecek besinler arasındadır. Ayrıca luteolin maddesinin kanser hücrelerini zehirlediği iddia edilmiştir.

Anemi ( Kansızlık ) : Hindiba demir, vitaminler, ve protein içeriği nispeten iyi seviyededir. Bu sebeple kansızlık içinde doğal bir destek besindir.

Yüksek Tansiyon: Çok yüksek potasyum içeriği ve diüretik özelliği birleşince doğal bir tansiyon düşürücü besinler arasında yer almasını sağlamaktadır.

Kökleri ise başlı başına bir sağlık mucizesidir. Tıpkı zencefil ve zerdeçal gibi antioksidan kapasiteleri çok yüksektir. İçerdiği inülin maddesi sindirimi kolaylaştırır ve bağırsak florasını düzenlemektedir.

Karahindiba Çayı Nasıl Yapılır?

Sizlere sebze veya meze olarak tüketmenizi öneriyoruz ancak çayı’da tüketilebilir. Özellikle yeşil tüketmenizi tavsiye etmekle birlikte, bir tutam kuru veya yeşil karahindiba otu veya kökleri bildiğimiz çay gibi demlenerek içilir. Demleme esnasında çayın kaynatılmaması tavsiye edilir.

Karahindiba Yemeği Tarifi ve Karahindiba Salatası Tarifi (Radika salatası)

Radika kavurması olarak da bilinen karahindiba kavurması tıpkı ıspanak gibi hafifçe haşlanır, çok kısa süre zeytinyağı içinde kavrulur ve ister sosla ister yoğurtla birlikte yenir. Ayrıca yumurta eklenerek de enfes yemeği yapılabilir.

Radika salatası ise, gerek yeşillik olarak gerekse hafif haşlanıp isteğe bağlı, peynir, zeytinyağı ile karıştırılarak güzel tatlar elde edilebilir.

Not: Yüzlerce faydası olan ve burada bir kısmına yer verdiğimiz bu değerli bitkiyi tüketirken her besinde olduğu gibi aşırıya kaçmamakta fayda vardır. Normal bir sebze olarak güvenle kullanabilirsiniz.  İçerdiği inülin maddesi bazı insanlarda alerjiye neden olabilir. Diğer bitkilerde olduğu gibi hamile ve emziren bayanlar için uzun süre kullanımı sakıncalar doğurabilir. Anılan faydalar asla tedavi yerine geçemez.

Sağlıcakla Kalınız…

9 YORUMLAR

  1. Yillardir severek yedigimiz radikanin bu kadar yararlari oldugunu bilmiyordum bizimle bu bilgiyi paylastiginiz icin cok tesekkur ederiz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here