Karanfilin ve Karanfil Çayının Faydaları-Karanfil Nasıl Kullanılır?

1

Karanfil Nerelerde Kullanılır? Karanfilin Faydaları Nelerdir?

Baharat olarak kullanılan karanfil, Syzygium aromaticum olarak bilinen bir ağaçtan elde edilmektedir. Binlerce yıldır özellikle Çin’de başta ağız kokusunun giderilmesi olmak üzere pek çok alanda kullanılan bir baharattır. Çiviye benzediği için Fransızca’da clou adı verilmiştir. İngilizce’de Clove olarak bilinir. Anavatanı Endonezya’dır.

Yemek, Tatlı ve İçeceklerde Karanfilin Kullanımı

Karanfiller dövülerek veya dövülmeden bir baharat olarak kullanılmaktadır. Tavuk ve et yemeklerinde kullanılabilir. Baskın bir aroması olduğu için az miktarlarda veya diğer baharatlarla karıştırılarak kullanılır. Köri, garam masala gibi baharatların içerisinde bir miktar karanfil bulunur. Elmalı turta ve elma içerikli turta ve içecekler ile iyi bir uyumu vardır. Kabak yemeklerinde yemeğin lezzetini tamamlayıcı etkisi vardır.

Tatlı olarak; hoşaf, komposto, şerbetli tatlıların şerbetlerinde, dondurmada ve pasta-kek türlerinde kullanılabilir. Özellikle elmalı turta ile karanfilin uyumu harikadır. Çikolata, krema ve süt içerikli tatlılarla oldukça uyumlu olacaktır. Ancak iki üç taneyi geçmemelidir.

İçecek olarak; şerbetlerde, meyve sularında ve bazı kokteyllerde kullanılır. Yine şarapla iyi bir uyumu vardır. Özellikle sıcak şaraplarda elma ile birlikte güzel bir lezzet verir.

Genel olarak; atılan karanfiller işlem sonunca çıkartılır.

Diş ve Dişeti Ağrılarına ve Ağız Kokusuna Karşı Karanfil

Hafif ve orta şiddetli ağrılar için karanfilin içinde bulunan Eugenol maddesi ağrı kesici olarak işlev görür. Ağız kokusu için doğal bir çözüm olarak zaten yüzlerce yıldır bilinir ve kullanılır. Bunun için bir iki adet karanfilin ağızda çiğnenmesi yeterlidir.

Dikkati Arttırmak, Zihni Yorgunluğu Almak için Karanfil Çayı

7-8 adet karanfil suyun içine atılır ve kaynatılır. Kaynama işlemi başladıktan sonra 5 dakika kısık ateşte kaynatılır. Ilıdıktan sonra bu çay içilebilir. Ayrıca; siyah çay içerisine 7-8 adet karanfil atılarak çay demlenirse elde edilen çay uyuşukluğu alabilmektedir.

Saçları Koyulaştırmak için Karanfil Çayı

Bunun için 20-25 adet karanfil su içerisine atılır ve kaynatılır. Kaynama başladıktan sonra 10 dakika kısık ateşte kaynatılır. Çay ılıdıktan sonra saçlar bu su ile yıkanır. Durulama yapılmaz. Karanfilin saç koyulaştırıcı etkisi bulunmaktadır.

Böcekleri Uzak Tutmak için

Bunun için böceklerin gelmesi istenmeyen yerlere karanfil konabilir ve karanfil yağı sürülebilir. Karanfil yağı güçlü bir yağdır ve kokusu evdekileri rahatsız edebilir. Tencere içerisine 20-30 adet karanfil atıp kısık ateşte bir iki saat kaynatılırsa evin kokusu değişir ve ferahlık verir. Kalan su ile evin belirli yerleri silinirse hem güzel koku elde edilir hem de sinek ve haşerelere karşı küçük bir önlem olur.

Mide Sorunlarına Karşı Karanfil

Karanfilin mide mukus salgısını arttırdığı bilinmektedir. Bu özelliği nedeniyle mideyi koruyucu etkisi vardır. Hazmı kolaylaştırıcı etkisi vardır. Gastrite karşı fayda sağlayabilir.

Not: Aşırı kullanım bazı sağlık sorunlarına neden olabilir.

Sağlıcakla Kalınız…

1 YORUM

  1. Karanfili denedim gercekten zindelik veriyor gunun torgunlugunu atiyorsunuz ben 52 yasindayim sabahlari yorgun kalkiyor ise gelmek be istemiyorum bir bardak cayin icine 4 tane atiyotum super oluyor

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here