Karatay Diyeti Nedir? Nasıl Yapılır?

0

Karatay Diyeti Nedir? Karatay Diyeti Nasıl Yapılır?

Prof. Dr. Canan Karatay’ın geliştirmiş olduğu Karatay Diyeti’nin ana mantığını anlamak zor değildir. Karatay Diyeti, insanoğlunun tarih sahnesinde var olduğu ilk zamanlardaki doğal ve işlenmemiş beslenme kültürünü bize kazandırmaya çalışan bir uygulama. Günümüz beslenme koşullarında, ticari olarak bize dayatılan ve endüstriyel anlamda hazırlanışı çok basit bazı zehirli maddeler besin diye önümüze koyuluyor. Örnek olarak; şekeri ve hamuru bize öyle alıştırmışlar ki, tüm beslenme sistemimizin ana materyalleri bu ikisinden oluşuyor. Diğer besinleri sadece garnitür olarak tüketir hale geldik. Halbuki, ticari anlamdan şeker; besinlerin bozulmasını önlüyor, rafine olmuş tahıl ise aslında göre çok daha uzun süre dayanıyor.

Karatay Diyeti; şekeri ve hamuru yasaklayan bir diyet. Şekerin her türlüsü; fazla tüketimi vücut için uzun vadede ölümcül sorunlar ortaya çıkarıyor. Diyabet, kalp-damar, böbrek hastalıkları, çabuk yaşlanma şuan sayabildiklerimiz. Tahıl ve tahıl ürünlerine gelince; tahıl demek yüksek kalori, yüksek glisemik indeks ve asitlik demek. 100 gram ekmek, 200 gram beyaz ete eşdeğer kalori içeriyor. 100 gram ekmek; nohut, barbunya yada bezelye gibi bakliyatlara oranlara 4 kat fazla Glisemik indeks değerine sahip. Ayrıca; tahıllarda bulunan Gluten‘in insanoğlu için yarattığı gizli tehlikenin henüz farkında değiliz.

Bu sebeple; ister Karatay Diyeti uygulayın ister uygulamayın ancak hayatınızdan şekeri ve ekmeği ve hamuru çıkarın. Tahılsız yapamam diyorsanız sadece bulguru tercih edin ve ekmek tuzağına düşmeyin. Ekmek yerine; bakliyat ( örnek olarak, nohut ezmesi, humus, barbunya, kuru fasulye vs ), haşlanmış yada közlenmiş patates, patlıcan tüketin. Ekmek anlayışı sadece bir saplantıdan ibarettir. 1 Ayı ekmeksiz ve şekersiz geçirenlerin yorumlarına göre, oluşan durum; yeniden doğma, yeni bir bilinç gibi kavramlarla ifade ediliyor. Gerçekten de hamur ve şeker bir anda insülini arttırıyor, buna mukabil bir anda seratonin seviyesi yükseliyor ve sahte bir mutluluk yaşatıyor tıpkı uyuşturucu maddelerde olduğu gibi. Ancak bu etki kısa sürüyor ve yoğun bir açlık, sinirlilik hali ortaya çıkıyor. Uzunca bir süre sonra; yağlanmış, hasta, aç gözlü, değişik davranışlar sergileyen, depresif insanlar ortaya çıkıyor.

Canan Karataya da göre Türk İnsanı aşırı derecede karbonhidrat tüketiyor ve asıl zararlı olanın kolesterol değil karbonhidrat olduğunu vurguluyor. Karatay’a göre insan beyninin % 90’ı kolesterol içeriyor ve sinir sisteminin kolesterol olmadan iletimde bulunamayacağını ifade ediyor.

Karatay diyeti kısa süreli bir uygulama olmayıp tüm hayatı kapsaması gereken sağlıklı yaşam alışkanlığının adıdır.

Karatay diyeti uygulamasında en önemli unsur, neler yenmeyeceğinin bilinmesidir. Bunlar bilindiği takdirde uygulanması tamamen kişisel tercihlere dönük olabilir. Bir başka husus ise Karatay Diyeti’nde meyvenin de yasak veya oldukça kısıtlanmış olmasıdır. Sebebi ise özellikle aşırı tatlı meyvelerin yüksek miktarda fruktoz şekeri içermeleri ve bu şekerin de insülin direncine neden olmasıdır.

Karatay Diyeti Beslenme Listesi

Yumurta, her türlü sebze, süt ve süt ürünleri, Her türlü çerez, her türlü çay, tuzsuz yeşil ve siyah zeytin, tuzsuz peynir, tereyağı, zeytinyağı, domates, roka, maydanoz ve diğer tüm sebzeler ve salatalar, bütün et çeşitleri ( ağırlıklı olarak ızgara ve buğulama halinde ), lahana, barbunya, kereviz, nohut, fasulye, yoğurt, yağlı tohumlar ( keten gibi ).

Yukarıda saydıklarımızı kendinize göre bir liste haline getirip öğünler hazırlayabilirsiniz. Karatay Diyeti yukarıdakilerle sınırlı değil, sadece örnek olsun ve hazırlayacağınız listeye şablon olsun diye yazdık. Ekmek, hamur, şeker ve tabi fazla tuz hariç listede hiç bir sınırlama yok. Ayrıca; Karayat Diyeti‘ne göre günde 1200 kalorinin altına kesinlikle düşülmemeli çünkü metabolizma yavaşlıyor ve kilo alma daha da hızlanıyor. Bu sebeple öğün atlama kesinlikle yok. Günde 3 öğün. Ayrıca; yemeğe başlamadan önce iki bardak su içilmesi fazla yemenin önüne geçiyor.

Bir öğün içinde tek tip besin olmamalı. Yani; etli bir yemek varsa yanında muhakkak yeşillik olmalı. Akşam sekizden sonra bir şey alınmamalı ( çay ve su dışında ). Yürüyüş ise olmazsa olmaz. Günde en az yarım saat yürüyüş yapılmalı.

Sağlıcakla Kalınız…

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here