Karpuz Çekirdeği Neye İyi Gelir? Karpuz Çekirdeğinin Faydaları Nelerdir?

10

Karpuz Çekirdeği Nasıl Kullanılır?

Karpuz çekirdeği pek çok kullanım alanı olan bir tohumdur. Çiğ yenebileceği gibi bazı yerlerde filizlendirilmiş karpuz çekirdeklerinin tüketildiği görülmektedir. Ayrıca fırında kavrularak veya güneşte kurutularak tüketilebilir. Kurutulmuş karpuz çekirdekleri dövülerek toz haline getirilebilir. Protein açısından çok zengin bu toz; özellikle sporcular ve zayıflamak isteyenler için tüketilebilir. Tüketim şekli içeceklere karıştırarak veya direk şekilde olabilir. İçerdiği zengin lifler, proteinler ve magnezyum ile tam bir fitleşme besinidir.

Karpuz çekirdeklerinden elde edilen yağ ise saç ve vücut bakımında kullanıldığı gibi mutfakta yemeklere ve salatalara da eklenebilen bir yağ. Karpuz çekirdeği yağı özellikle Batı Afrika’da yaygın olarak kullanılan bir yağ.Sağlıcakla Kalınız…

Karpuz Çekirdekleri Nasıl Kavrulur? 

Aslında güneşte kurutulmuş şekli veya çiğ olarak tüketilirse daha çok besin içeriği elde edilebilir. Ancak en lezzetli tarifi fırında kavrulmuş karpuz çekirdekleridir. Bunun için; bir tepsiye yayılan karpuz çekirdekleri 160-170 derecelik fırında 15 dakika kadar kavrulabilir. İstenirse hafif tuzlanarak da fırınlanabilir.

Karpuz Çekirdekleri Neden Değerlidir? Karpuz Çekirdeğinin Faydaları Nelerdir?

Karpuzu hepimiz çok severiz ve özellikle yaz aylarında ferahlatıcı etkisinden dolayı çok miktarda tüketiriz. Çekirdekleri ise çöp olarak atılır. Karpuz çekirdeği aslında kurutulup kavrulduğunda tadı güzel bir besin haline gelebiliyor. 20 gram kurutulmuş karpuz çekirdeği günlük protein ihtiyacının % 10’unu karşılayabilir. Yani protein içeriği çok yüksek bir besindir. Ayrıca içerisinde sporcuların kullandığı arginin adlı protein bulunmaktadır. Bu protein genelde kas yapmak için tercih edilir. Büyüme hormonlarını tetikleyen özellikleri vardır. Glukamik asit ve kas ve kemik yapısının oluşumu için önemli olan lizinin adlı protein yapı taşlarını içermektedir. Vücut Geliştirme sporuyla uğraşanlar için yapay protein tozlarından kat kat faydalıdır.

Karpuz çekirdekleri içerisinde yüksek oranlarda önemli mineraller vardır. Bir fincan kurutulmuş karpuz çekirdeği günlük magnezyum tamamına yakınını karşılayabilir. Ayrıca magnezyum, kan basıncını ve kan şekerini düzenleyen bir etkiye sahiptir. Karbonhidrat metabolizmasını düzenlemeye yardımcı olur. Karpuz çekirdekleri içeriğinde fosfor, demir, potasyum, sodyum, bakır, manganez ve çinko gibi önemli mineraller bulunmaktadır.

Karpuz çekirdeğinde mono ve çoklu doymamış yağlar ve omega-6 içermektedir. Bu yağların yeteri kadar alınması kalp sağlığının korunması açısından oldukça önemlidir.

Karpuz çekirdeklerinde bol miktarda B vitamini de bulunmaktadır. Bir fincan karpuz çekirdeği günlük niasin ihtiyacının % 19’unu karşılar. Karpuz çekirdeği içinde diğer B vitaminleri de bulunmaktadır.

Belki de karpuz çekirdeği yağının en popüler faydaları saça ve cilde olan faydalarıdır. İçeriği tamamen vücutla uyumlu protein ve yağlardan oluştuğu için kolayca emilir. Saçlara canlılık vermek için masaj şeklinde uygulanırsa kısa zamanda faydası görülebilmektedir. Önemli oranda folat bulunur.

Karpuz Çekirdeğinin Kalorisi

100 gram karpuz çekirdeği yaklaşık olarak 570 kaloridir. Günlük yetişkin bir insanın tüketebileceği miktar 10-20 gram arası değişebilir.

Karpuz Çekirdeği Yağı Fiyatı

Karpuz çekirdeği yağı kilogram fiyatı yurtdışında 30-40 dolar arasında değişiyor. Saflık yüzdesi ise fiyatı değiştiriyor.

10 YORUMLAR

  1. O çekirdekleri iri olan asıl yerli karpuzların çrkirdeklerini yıkayıp kurutarak az tuzla kavurduğunuzda kabuğuyla memesi bile ayrı bir lezzetti çocukluğumuzun çelirdeği hem ekenomik hem sağlıklı eskiler aslında beslenme uzmanıymış yeni anlamaya başladık.

  2. Act protein adlı bir firma karpuz çekirdeğini ve diger meyve çekirdeklerini öğütüp ve kendi melez yoluyla elde ettiği bir ağacın yaprakları ile mayalandırarak protein tozu olarak piyasaya sunmuştur . Mayalandırma da hedef şekeri sıfıra indirmek ve sindirilmesi zor olan yapı taşlarını yumuşatma… Firma patent almış . Instgram @actprotein

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here