Karpuz Çekirdeği Neye İyi Gelir

9
208

Karpuz Çekirdeği ( Watermelon seeds )Vücut Geliştirenler için Protein Tozlarına alternatiftir.

Karpuz Çekirdeğinde Çok Yüksek Oranda Protein Vardır

Karpuzu hepimiz çok severiz ve özellikle yaz aylarında ferahlatıcı etkisinden dolayı çok miktarda tüketiriz.  Karpuz çekirdeği aslında kurutulup kavrulduğunda tadı güzel bir besin haline gelebiliyor. Bir bardak kurutulmuş karpuz çekirdeği günlük protein ihtiyacının % 60’ını karşılayabilir. Yani protein içeriği çok çok yüksek bir besindir. Ayrıca içerisinde sporcuların kullandığı arginin adlı protein bulunmaktadır. Bu protein genelde kas yapmak için tercih edilir. Büyüme hormonlarını tetikleyen özellikleri vardır. Ayrıca glukamik asit ve kas ve kemik yapısının oluşumu için önemli olan lizinin adlı protein yapıtaşını içermektedir. Vücut Geliştirme sporuyla uğraşanlar için yapay protein tozlarından kat kat faydalıdır.

Ayrıca hem zayıflamak isteyenlere hem de vücut geliştirmek isteyenlere tavsiyemiz mutlaka çökelek ( ayran çökeleği )  tüketmeleridir. Sıfır yağ oranına sahiptir ve büyük kısmı değerli protein ve bakteriler içerir. Üstelik evde yapımı çok basittir. ( Bknz: Çökelek Nasıl Yapılır, Faydaları Nelerdir? )

Karpuz Çekirdeği Günlük Magnezyum ihtiyacının tamamından fazlasını karşılar

Karpuz Çekirdeğinde yüksek oranlarda önemli mineraller de vardır. Bir fincan kurutulmuş karpuz çekirdeği günlük magnezyum tamamından daha fazlasını karşılar. Ayrıca magnezyum, kan basıncını ve aynı zamanda kan şekeri üzerinde yararlı bir etkiye sahiptir ve  karbonhidrat metabolizmasını düzenlemeye yardımcı olur. Ayrıca karpuz çekirdeği içeriğinde fosfor, demir, potasyum, sodyum, bakır, manganez ve çinko gibi önemli mineraller bulunmaktadır.

Karpuz çekirdeğinde mono ve çoklu doymamış yağlar ve omega-6 içermektedir. Bu yağların yeteri kadar alınması kalp sağlığının korunması açısından oldukça önemlidir. Dikkat edilmesi gereken husus bir fincan karpuz çekirdeği 600 kaloridir.

Karpuz çekirdeklerinde bol miktarda B vitamini de bulunmaktadır. Bir fincan karpuz çekirdeği günlük niasin ihtiyacının % 19’unu karşılar. Ayrıca karpuz çekirdeği içinde diğer B vitaminleri de bulunmaktadır.

Karpuz Çekirdeği Yağının Faydaları

Belki de karpuz çekirdeği yağının en popüler faydaları saça ve cilde olan faydalarıdır. İçeriği tamamen vücutla uyumlu protein ve yağlardan oluştuğu için kolayca emilir. Saçlara canlılık vermek için masaj şeklinde uygulanırsa kısa zamanda faydası görülmektedir. 

Girişimcilere Önerilerimiz ve Karpuz Çekirdeği Yağı Fiyatı

Değerli okurlar, karpuz çekirdeği yağı henüz ülkemizde üretimi pek yapılmayan bir yağ. Üretimin yapılmamasının en büyük sebebi tanıtım yetersizliği. Üzerinde araştırma yapılması gereken bir yağ olduğu kesin. Karpuz çekirdeği yağı kilogram fiyatı yurtdışında 30-40 dolar arasında değişiyor. Saflık yüzdesi ise fiyatı değiştiriyor. Karpuzun çokça yetiştiği ülkemiz için güze bir yatırım olabilir.

9 YORUMLAR

  1. Act protein adlı bir firma karpuz çekirdeğini ve diger meyve çekirdeklerini öğütüp ve kendi melez yoluyla elde ettiği bir ağacın yaprakları ile mayalandırarak protein tozu olarak piyasaya sunmuştur . Mayalandırma da hedef şekeri sıfıra indirmek ve sindirilmesi zor olan yapı taşlarını yumuşatma… Firma patent almış . Instgram @actprotein

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here