Kavut Tatlısı Nedir? Kavut Tatlısı Nasıl Yapılır?

0

Kavut Tatlısı Nedir?

Kavut; bir tahılın önce kavrulup daha sonra un haline getirilip içerisine tatlandırıcı eklenerek elde edilen tatlıya verilen isimdir. Eski bir Türk tatlısıdır. Divan-i Lugati’t Türk’de bahsi geçen tatlılardan birisidir. Ayrıca; kavutun tarihinin Van ve çevresinde Urartu’lara kadar gittiği tescillenmiştir. Kagut, dovurcuk ve pohin gibi isimleri vardır. Van Kavut tatlısı aynı zamanda patenti alınmış bir üründür.

Günümüzde bu geleneksel tatlı ülkemizde sadece Karadeniz ve Doğu Anadolu bölgelerimizin bazı yerlerinde yapılmaktadır. Orta Asya’da pek çok Türk ülkesinde ve Moğolistan gibi ülkelerde tüketimi yaygın olan bir tatlıdır.

Tunceli ilinde; kavut tatlısı genel olarak Hızır Orucu zamanlarında yapılan geleneksel bir tatlı olarak karşımıza çıkmaktadır. Ülkemizin değişik yörelerinde örneğin Mersin ve çevresinde kavut lokması dağıtmak bir gelenek haline gelmiştir. Burada yapılan lokma yağlı hamurun lokma şeklinde pişirilmesi şeklindedir.

Bozyazı Kavutu Nedir?

Yine bu geleneksel tatlı; Yörük kültüründe karşımıza çıkıyor. Mersin’in Bozyazı ve Anamur çevrelerinde Çoban helvası veya Bozyazı kavutu olarak bilinen tatlı bir atıştırmalık olarak tüketiliyor. Özellikle çobanların uzun yürüyüşlerinde gereksinim duydukları kaloriyi sağlayacak kadar zengin bir içeriğe sahiptir Bozyazı kavutu. Yöre insanın gavut dediği bu tatlı keçiboynuzu, susam, fıstık ve ak darının dibeklerde dövülmesi ile elde ediliyor. Bozyazı kavutu içerisinde gluten bulunmuyor ve besin zenginliği açısından benzersiz.

Yöreden yöreye değişik tariflere rastlanmaktadır. Genel malzemeler; buğday, mısır ve susamdır. Karadeniz bölgesinde ve Tunceli ilinde arpa ile yapılmaktadır. Tatlandırıcı olarak şeker veya eski zamanlardaki gibi pekmez, reçel, bal veya tatlı yemişler kullanılabilir.

Kavut Nasıl Yapılır?

Aşağıdaki tarif Iğdır usulüne yakın bir tariftir. Dilenirse aşağıdaki tahıllardan sadece birisi ile de yapılabilir. Van usulü tarifte sadece buğday kullanılmaktadır.

Kavut Tarifi için Malzemeler: 

1 su bardağı buğday
1 su bardağı mısır
1 su bardağı susam
2 su bardağı şeker
3 su bardağı su
4 yemek kaşığı tereyağı

Iğdır Kavutu Tarifi

Buğday, mısır ve susam 4 yemek kaşığı tereyağı ile kavrulur. Kavrulduktan sonra malzeme un haline getirilmek üzere dövülür veya blenderdan geçirilir. Başka bir tencere içerisine su ve şeker eklenerek kaynatılır ve hafif sulu şerbet yapılır. Şerbet ılıdıktan sonra elde edilen unla birlikte karıştırılır. Un şerbeti çekene kadar iyice yoğrulur. Daha sonra elde edilen şerbetli hamur toplar halinde servis tabağına eklenir. Arzuya göre; üzerine ceviz, fındık gibi kuruyemişlerle süslenerek servis edilir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here