Kaya Koruğu Otu Nedir? Kayakoruğu Nasıl Kullanılır?

0

Kaya Koruğu Bitkisi Nedir? Kayakoruğu Nasıl Kullanılır? 

Kaya koruğu (ing: sea fennel, latince: Crithmum maritimum), maydanozgiller familyasına ait bir bitkidir. Saksıgüzeli, kulak otu, naserotu gibi isimleri bulunur. Deniz rezenesi olarak da bilinir. Ancak gerçekte kayakoruğu bitkisi deniz rezenesinin bir alt türüdür. Kayakoruğu bitkisi ülkemizde Akdeniz ve Ege bölgelerimizde denize bakan ve deniz tuzunun ulaşabildiği yamaçlarda doğal olarak dört mevsim yetişen bir bitkidir. Ancak daha çok yaz aylarında yoğun olarak bulunur. Semt ve köy pazarlarında ilk bahar ve yaz aylarında bulunur. Kış aylarındaki ihtiyacı gidermek için kayakoruğu turşusu yazdan hazırlanmaktadır.

Kumluk alanlarda, kayalık ve taşlık arazilerde yetişebilmektedir.  Yaprakları 10 cm’ye büyüyebilmektedir. Yapraklar oldukça ekşi-tuzlu bir tada sahiptir. Çiçekleri ise yıldız şeklindedir.

Özellikle bir meze olarak oldukça lezzetlidir. Çiğ olarak pek tüketilmese de Balık yemeklerinin yanında çok iyi gider. Haşlanarak hazırlanan bitki içerisine zeytinyağı, maydanoz, dereotu, sarımsak, limon eklenerek salatası yapılmaktadır. Geleneksel olarak karaciğere, safrakesesi sorunlarına iyi geldiği söylenmiştir. Salata olarak hazırlandığında ekstra tuza gerek yoktur çünkü içerisinde yeterli miktarda tuz bulunmaktadır. Yüksek oranda iyot, sodyum, potasyum içerir. Yüksek tansiyonu olanların dikkatli kullanması gerekir. Bol miktarda C vitamini ve antioksidan içerir.

Kayakoruğu Salatası Tarifi

Koruklar hafifçe diri kalacak şekilde haşlanır ve süzülür. İçerisine istenen baharatlar, limon, dövülmüş sarımsak, kuru soğan eklenir ve servis edilir.

Kayakoruğu Turşusu Nasıl Yapılır?

kaya koruğu turşusu tarifi

Kaya Koruğu Turşusu Tarifi İçin Malzemeler

Yarım kilo kaya koruğu
4 adet limon suyu
3 diş sarımsak
Yeteri kadar su

Kaya Koruğu Turşusu Yapımı

Otlar ayıklanıp temizlenerek kavanoza doldurulur. Sarımsak ve limon suyu eklenerek kavanoza konur. İçerisine temiz içme suyu eklenir ve kavanozun ağzı kapatılır ve serin yere alınır. 1-2 ay beklendikten sonra koruk turşusu hazır hale gelir.

Sağlıcakla Kalınız…

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here