Kaya Tuzu ve Faydaları- Çankırı Kaya Tuzu

21

Kaya Tuzu ve Çankırı Kaya Tuzu

Çankırı Kaya Tuzu Mağarasında araştırma yapan uzmanlara göre, Çankırı kaya tuzu, himalaya tuzundan bile daha kaliteli. Çankırı Kaya Tuzu Mağarasında araştırma yapan Prof. Dr. Hanım Halilova, çankırı kaya tuzu hakkında verdiği bilgilerde; ‘ Yaptığımız araştırmalarda himalaya tuzu içinde demir oranının çok fazla olduğunu gördük’ dedi, Tuz mağaralarının insan sağlığı için faydalı etkilerinin ilk kez ikinci dünya savaşında Alman’yada fark edildiğini vurgulayan Halilova; tuzda bulunan sodyum klorürün ( NaCI ) üst solunum yolu enfeksiyonlarına iyi geldiğine dikkati çekti. Halilova konuşmasının devamında, Tuz  mağaralarında yoğun olarak bulunan iyonlaşmış NaCl iyonlarının solunum yollarını rahatlattığını ve açtığını söyledi.

Bknz: Himalaya Tuzu 

Kaya Tuzu Faydaları

Tuzun fazlası zararlıdır, özellikle hipertansiyon hastalarının kısıtlaması gereken bir üründür. Uzmanlara göre rafine edilmiş tuzdan kaçınılması gerekiyor, çünkü rafine edilmiş tuz vücutta ödem oluşmasına neden oluyor, oysa uzmanlar doğal kaya tuzu‘nun anti-ödem özelliklerinin olduğunu söylüyor.  Unutulmaması gereken husus rafine tuz mantık olarak ensdüstri amaçlı kullanılmaktadır .Yağ, plastik ve deterjan sanayisinde rafine tuz çeşitli amaçlarla kullanılmaktadır. Bu sebeple, içeriğinde sodyum klorür dışında hiç bir madde bulunmayan, tamamen saflaştırılmış, geometrisi ve kristal yapısı bozulmuş rafine tuzu tüketmemek gerekir. Oysa rafine edilmemiş kaya tuzu içinde 80’den fazla mineral vardır.

Doğal Tuz ve Kaya Tuzu Nasıl Anlaşılır?

Evde bir bardak sirkenin içerisine tuz kristali atılır ve bir süre beklenir. 10 dakika geçtikten sonra alttan üste doğru gaz kabarcıkları çıkıyorsa tuz doğal değil, rafinedir.

Ama kaya tuzu dahi olsa tuzun yiyecek şeklinde tüketiminin çok az olması gerekmektedir. İnsanın ihtiyaç duyduğu tuzun büyük kısmı besinler yolu ile (sebzeler, et ve et ürünleri, işlenmiş gıdalar, turşu, hazır yiyecekler ) vücuda girmektedir.

Ancak tuz artık sadece bir beslenme maddesi olarak kullanılmıyor. Tuzun harici kullanımı son yıllarda epeyce yaygınlaşmıştır. Kristal kaya tuzu, havadaki artı iyonları nötr hale getirerek, üst solunum yolları rahatsızlığı, astım, bronşit, alerji, polen alerjisi gibi hastalıklarda tedavi amacıyla kullanılmaktadır.

Peki kaya tuzu nasıl kullanılır?  

Astım ve Solunum Yolu Hastaları için Tuz Lambası

Özellikle yatak odalarına konulan tuz lambaları; kaya tuzu‘ndan yapılan güzel bir aksesuar olmasının dışında özellikle astım ve solunum yolları rahatsızlıkları bulunan insanlar için çok faydalı. Tuz lambası‘dan  yayılan ısı ve ışık, tuzdan iyon çıkmasına neden oluyor, bu iyonlar havayı temizliyor ve bir ferahlık sağlıyor. Ayrıca evlerde kullanılan bilgisayar ve LCD  televizyonlar 100 Herz ve üzeri frekansta elektrik akımına sahip. Bu ise insan vücuduna zarar verebilmektedir. Bu sebeple yine tuz lambalarını veya büyük tuz kristallarini böyle ortamlarda bulundurmak çok işe yarayabilir.

Öz Bilgin Tuz Yönetim Kurulu Başkanı Suat Bilgin ise, Nevşehir’in Gülşehir ilçesine bağlı Tuzköy beldesinde bulunan Hacıbektaş kaya tuzu havzasında bir milyar tonluk kaya tuzu rezervinin Türkiye’nin en az bin yıllık ihtiyacını karşılayabileceğini belirtti. Bilgin, ekonomik değeri yüksek bu rezervin imkansızlıklar sebebiyle yeterince ekonomiye kazandırılamadığını da ifade etti.

Türkiye’de yaygın olarak Tuzköy Hacıbektaş Havzasının dışında, Çankırı, Yozgat Sekili, Kırşehir Tepesidelik, Kars Kağızman ve Iğdır Tuzluca’da üretim yapıldığını belirten Bilgin, dünya genelinde de kaya tuzu rezervi açısından en şanslı ülkenin Türkiye olduğunu ifade etti.
Bilgin, yurt dışından özellikle Avrupa ve Arap ülkelerinden ciddi talep gelmesine rağmen üretim kapasitelerinin azlığından dolayı karşılayamadıklarını da kaydetti.

Çankırı Kaya Tuzu Fiyatı Ne Kadar? Yaptığımız araştırmalar sonucunda; rafine edilmemiş çankırı kaya tuzunun 1 kilosu 10 TL ila 30 TL arasında satılabiliyor. Ama bize göre geniş bir fiyatlandırma var ve ortalama fiyatı çok pahalı.

Karşılaştığımız en iyi fiyatla kaya tuzu satan internet sitesi: http://www.cankirituzu.com/ 

En iyisi Çankırı ilinde tanıdıklarınız varsa onlardan temin etme yoluna gidilebilir.

Çankırı Kaya Tuzu Lambası Fiyatı Ne Kadar? Kilogram miktarına göre fiyatı 30 ila 60 TL arasında değişiyor.

Sağlıcakla Kalınız….

21 YORUMLAR

 1. Kaya tuzu çok faydalı.kaya tuzunu tarım ilacı olarak kullanıyorum ve çiftçilerime kullandiriyorum.pahalı mperyalist ilaç firmalarına para kazandrmayin.çiftçilerimizi koruyalım.

 2. çankırı tuzuda yalan himalaya tuzuda yalan.para kazanmak uğruna yalan söylemeyin ulan cahiller.en iyisi az tuz yemek.neymiş çankırı tuzu himalaya tuzundan daha kaliteli imiş.çankırı tuzunu sattırmak için bide Allahın adını karıştırıyor kaya tuzunun zararlı olacagını sanmıyorum diyor.Arkadaşlar etki altında almayın hiçbirine inanmayın.en güzeli 1 çay kaşığının yarısını geçmesin yediğimiz tuz.Sanmıyormuş.hey Allahım yarabbim ne bilgiç alimler var şu ülkede.

 3. Çankırı tuz lambacısı, Çankırı organik kaya tuzundan üretilmiş tuzlambaları yaydığı negatif (-) iyonlar, havadaki tozları, polenleri ve bakterileri temizler. Bunun yanı sıra alerjik rahatsızlıklara, astım hastalarına, bağışıklık sistemi zayıf olanlara, soğuk algınlığına, migren sorununa, saman nezlesine, mevsimsel rahatsızlıklara ve horlama problemlerine de bire bir faydaları bulunmaktadır.

  Havadaki koku ve nemi azaltır, rahat bir uyku ortamı sağlar, sigaranın etkilerini azaltır ve ayrıca yaraların iyileşme sürecini hızlandırır.

 4. Neymiş kaya tuzu kanser yaparmış, atom bombası da kullanılan madde varmış ulan küresel çetenin uşakları olduğunuzu cümle alem biliyor da çeyrek akıl olan zavallılar genelde ağzınızın içine bakıyor Ne yapsınlar çeyrek akıl ile bu kadar oluyor
  Peki bu videoyu izleyince ne diyeceksiniz
  Denemesi çok ucuz
  https://youtu.be/4hnLnSE8niE

 5. insanın bedeni 114 elementten oluşuyor,ham maddesi 114 element hastalıklar bunların eksilmesinden kaynaklanıyor, bu elementlerden eksik olanı yerine koyarsanız o hastalık ALLAH(C.C)’ın izni ile şifa bulur ,850 milyon yıl önce yaratılan kaya tuzunda 114 elementin tamamı olması muhtemel kısacası insanın ham maddesi olan maddeler bu kaya tuzunda mevcut hastalık yapacağını hiç sanmıyorum .Esas hastalık kaynağı sırf birileri çok ürün elde etsin , ticaret yapsın ,çok para kazansın diye İsrail den getirilen G.D.O lu tohumlarda yıllardır bu millete G.D.O lu tohumları yedirdiniz ,ekonomik diye kanser yaptığı ispatlanmış Mısır Şurubunu gıdalarımızda kullandırdınız ey sağlık bakanlığı eğer kanseri engellemek istiyorsan bu konuda tedbir al ,Kaya tuzu bu yüz yıldan önce yüzyıllardır insanlar tarafından rafine edilmeden kullanıldı yemeklere konuldu kanser bu kadar yoğun değildi şimdi bu masum tuz kanser yapıyor diyorsunuz bu konuyu bir daha düşünün ilk önce G.D.O lu tohumlardan vaz geçin ,İsrail’den gübre getirmeyin tarım ürünlerimizi ALLAH(C.C)’ın yarattığı şekilde olan ,G.D.O suz tohumlardan kendimiz ekelim biçelim o Zaman inşaALLAH ülkemizdeki kanser vakaları azalacak bir gün inşaALLAH yok denecek seviyeye inecektir .Ey Türk Milleti sizlere yalvarıyorum içinde Mısır şurubu kullanılan ,katkı maddesi kullanılan hiç bir şeyi yemeyin ,çocuklarınıza yedirmeyin aldığınız ürünlere bir bakın üzerinde katkı maddesi ,koruyucu kullanılmıştır denen hiç bir şeyi yemeyin ,hazır yalılarda Mısır şurubu kullanılıyor bunlardan uzak durun evlerinize merdiven altı ürünleri sokmayın ALLAH(C.C)’a emanet olun !

 6. yurdumuzda boyle zenginlikleri var kimse bilmiyor israilden gelse on lira degil yuzlira ya alirdik ilgli bakanlıklar gaflet uykusundan ne zaman uyanacak uyanmaya davet ediyorum

  Bu kadar faydası olan tuzun yurdumuzda olması ayrı bir nasip kilosu pahalı deniyor israilden gelseydi kilosunu onliara değil yuzliraya kapisirdik bizim ilgili bakanlıklar uyuyor onları uyanmaya davet ediyorum bize gedolu besinleri yedirenlere yazıklar olsun daha nediyeyim

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here