Kayısı Reçeli Nasıl Yapılır?

0

Kayısı Reçeli Yapımı Hakkında 

Kayısı Reçeli hem kuru hem de taze kayısıdan yapılabilmektedir. Bir başka nokta ise bazı tariflerde, kayısıların içine kendi çekirdeği veya ceviz falan da koyulabiliyor. Tadı biraz daha değişik oluyor.
Bu tarifimizde hem taze hem de kuru kayısı reçeli tarifi’ni vereceğiz.

Taze Kayısı Reçeli Tarifi için Malzemeler

3 kilo taze kayısı
2,5-3 kilo şeker
1 tatlı kaşığı limon tuzu
Kayısı Reçeli Tarifi’nin Yapılışı

Kayısılar güzelce yıkanır ve kendi çekirdekleri kırılarak çıkartılır. Kayısılar tencereye konulur üzerlerine çekirdekleri eklenir ardında toz şeker ilave edilir. Bu şekilde bir gece boyunca bekletilir. Ertesi gün kaynatma işlemine geçilir. Kaynamaya başladıktan, 25 dakika sonra limon tuzu eklenir ve limon tuzu eklendikten sonra 10-15 dakika daha kaynatılır. Toplamda ise 35-40 dakika kadar kaynatılır. Akışkanlığı azalıp reçel kıvamına geldiği gözle görülebilir bu noktadan sonra kaynatmaya gerek yoktur. Ayrıca kaynatma işlemi kısık ateşte gerçekleştirilmelidir.Ocağın altını kapattıktan sonra reçel kavanozlara alınır ve kapakları sıkıca kapatılır.

Kuru Kayısı Reçeli Tarifi

7 su bardağı su
3 kilo toz şeker
1,5 kilo kuru kayısı
4 yemek kaşığı limon suyu

Kuru kayısılar bir kapa alınır ve üzerlerini 4 parmak geçecek kadar su eklenerek şişmeleri için bir gece bu suda bekletilir. Ertesi gün bakşa bir tencere üzerine 7 bardak su ile toz şeker eklenir.Orta ateşte şeker eriyene kadar karıştırılır ve kaynamaya bırakılır. Şerbet koyulaşmaya başladığında, süzülen kayısılar tencere içine eklenir ve tekrar kıvam alıncaya kadar kaynatılır. Reçel kıvamını alında 4 yemek kaşığı limon suyu eklenerek karıştırmaya devam edilir. 1 taşım daha kaynatılır ve ocağın altı kapatılarak soğumaya bırakılır. Temiz kavanozlara doldurulur ve soğuduklarında kapakların ağzı kapatılır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here