Kayısının Faydaları ve Kuru Kayısı

0

Kayısı Ağacı ve Malatya Kayısısı

Dünyada en çok kayısı üretimi Türkiye’de yapılmaktadır. Türkiye’de ise en fazla kayısı üretimi Malatya ilimizde yapılmaktadır. Malatya Kayısısı önemli bir ihraç ürünü olup, üretilen kayısının % 85’i kuru kayısı şeklinde ihraç edilmektedir. Dünya kayısı ihtiyacının yaklaşık % 15’i Türkiye’den karşılanmaktadır. Kayısının sadece meyvesi değil aynı zamanda çekirdekleri ve çekirdek kabukları da işlev görmektedir. Tatlı kayısı çekirdeği çerezlik olarak, acı kayısı çekirdeği ise ilaç sanayinde kullanılmaktadır. Ayrıca, çekirdeklerden elde edilen yağ kozmetik sanayisinde kullanılmaktadır. Çekirdek kabukları ise aktif karbon üretiminde, yakılarak enerji eldesinde ve metal zımparalamada kullanılmaktadır. Kayısı taze veya kurutulmuş olarak yenebilir. Ayrıca çeşitli meyve suları, reçel, jöle, pestil hazırlanmasında kullanılır.

Kayısının Faydaları Nelerdir?

Kayısı, hazımsızlık ve kabızlık sorunlarına karşı çok etkilidir. Öyle ki bir kaç adet kayısı yemek güçlü müsil etkisi göstererek kabızlığa karşı iyi gelebilir. Ayrıca; kulak ağrıları, ateş, deri hastalıkları ve kansızlığa karşı etkilidir. Kansere karşı faydalı besinler arasındadır. Kayısı çekirdeklerinden elde edilen kayısı yağı, kasları gevşetici ve yaraları tedavi edici etkilere sahiptir. Cildi güzelleştirici etkisi vardır. Cilde olan katkılarından dolayı kozmetik ürünlerinde kullanılır. Aynı zamanda görme bozukluklarına iyi geldiği bilinmektedir. Kalp sağlığına olumlu etkileri olan kayısının faydaları arasında, solunum hastalıklarına iyi gelmesi, kemik gücünü arttırması ve vücudun elektrolit dengesini koruması sayılabilir.

Kayısının Besin Değeri

Kayısı iyi bir lif kaynağı olmasının yanı sıra önemli oranda A,C,E ve K vitaminleri ile Niasin isimli B vitamin gurubu üyesi bir vitamini ve daha az oranda diğer bazı vitaminler içerir. Ayrıca, iyi bir potasyum kaynağıdır. Bu özelliği nedeniyle yüksek tansiyonu olanların tüketebileceği bir meyvedir. Ayrıca; bakır, manganez, magnezyum, fosfor gibi mineralleri içerir.

Kabızlık için kayısının faydaları: Kayısı lif açısından zengindir ve bu nedenle düzgün bağırsak hareketleri için iyidir. Laksatif özelliklerinden dolayı kabızlık çeken hastalar için tavsiye edilir. Kayısı içerisinde bulunan lifler, bağırsak hareketlerini arttırır ve bağırsaklarda biriken atık malzemelerin dışarı atımını kolaylaştırır.

Kemik Sağlığı için Kayısının Faydaları: Kayısı sağlıklı kemik gelişimi için gerekli olan tüm minerallerin önemli bir kısmını orta miktarlarda içermektedir. Kalsiyum, fosfor, manganez, demir, bakır gibi mineraller kemik oluşumunda belirli bir rol oynamaktadır. Bu nedenle, kayısı yemek kemiklerin sağlıklı büyümesini ve gelişmesini sağlamakla birlikte  osteoporoz gibi yaşa bağlı çeşitli sorunları önleyebilmektedir.

Kalp Sağlığı için Kayısının Faydaları: Kayısı meyvesi; damar sertliği, kalp krizi, felç dahil olmak üzere  geniş bir yelpazede, kalbi korumayan bir meyvedir. İçerdiği C vitamini, potasyum, diyet lifi kalp-damar sağlığına katkıda bulunmaktadır. Kayısının içerdiği potasyum ayrıca vücudun elektrolit dengesinin korunmasında önemli rol oynar. Kas kramplarının, vücut seğirmelerinin bir bölümünün nedeni potasyum eksikliği olabilmektedir.

Cilt Hastalıklarına Kayısının Faydaları: Gerek kayısı gerekse kayısı yağı cilt bakımı için kullanılmadır. Hakiki kayısı yağı, cilt tarafından hızla emilir ve cildi yağlandırmaz. Cildin pürüzsüz ve parlak görünmesini sağlar ayrıca egzama, kaşıntı, uyuz gibi hastalıkların tedavisinde yardımcı olmaktadır. Bilindiği gibi kayısı bol miktarda A vitamini içermektedir ve 1 porsiyon kayısıda günlük A vitamini ihtiyacının %60 ‘ı vardır.

Bunun yanı sıra, kayısı demir eksikliğine karşı da etkili bir meyvedir.

Özellikle kayısı çekirdekleri üzerinde yapılan araştırmalarda, bu çekirdeklerin kansere karşı etkili olabileceklerine dair bulgular elde edilmiştir. Bu araştırmalar, acı kayısı çekirdeği üzerinde de yapılmıştır. Ancak, acı kayısı çekirdeklerinin yenmesi ölüme dahi neden olduğundan acı kayısı çekirdeklerinden uzak durmakta fayda vardır.

Kuru Kayısı Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Kuru kayısı ise yine çok tüketilen besinlerden biridir. Ancak kuru kayısı farklı metotlarla elde edilmektedir. Türkiye’de en çok kuru kayısı üretimi yapılan yer Malatya ilidir ve bu ilde kayısı kurutmak için pek çok metot kullanılmaktadır. Kuru kayısı doğal olarak kurutulduğu gibi sülfit içeren bir bileşiğin yakılması ile de kurutulmaktadır. Sülfit içeren bu kuru kayısı çeşitli sap sarı bir renge sahiptir ve albenisi daha fazladır. Kayısının sülfitlenmesinin amacı, raf ömrünü uzatmak, güvelenmesi engellemek ve güzel görünümünü muhafaza etmesini sağlamaktır. Sülfitlenmiş kuru kayısı nadiren de olsa bazı kişilerde sorunlara neden olabilir. Aşırı sülfitlenmiş ise bu herkes için zararlıdır ve aşırı sülfitlenmiş kayısı tadından anlaşılabilmektedir.

En doğal kuru kayısı çeşidi ise gün kurusudur. Sarı renkte kurumaya bırakılan kayısı güneşin etkisi ile koyu kahverengi-siyah bir renge bürünür. En sağlıklı kuru kayısı çeşidi gün kurusudur. Ancak dikkatle saklanması gerekmektedir çünkü çok kolay kurtlanmaktadır. Gerek kuru kayısı gerekse diğer kuru meyveleri saklarken yapmanız gereken, kuru meyveleri adaçayı ( kekik, biberiye de olabilir ) ile karıştırıp poşetlemek ve mümkünse bu poşeti buzdolabından saklamaktır. Aşırı nemli yerlerde küflenme meydana gelebilir. Kuru kayısı çok sertleşti ise bir süre suda bekletmekte fayda vardır.

Sağlıcakla Kalınız….

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here