Kaz Eti ve Kaz Etinin Faydaları

0

Kaz Eti ve Kaz Etinin Faydaları Hakkında

Kaz, Anatidae ( Ördekgiller) familyasına ait iri ve beyaz veya boz tüylü, ayakları perdeli kuş türüdür. İngilizce’de Goose olarak bilinir. Genel olarak Asya, Avrupa ve Kuzey Amerika’da doğal ortamlarda yaşar. Ülkemizde doğal ortamda yaşamasının yanı sıra özellikle Kars ve Ardahan illerinde yoğun olarak yetiştirilen bir hayvandır. Kazlar, 30 yıla kadar yaşayabilen hayvanlardır.

Kaz, daha çok eti nedeniyle üretilse de kaz tüyü çeşitli amaçlarla kullanılır. Tüyleri mont, yastık, yorgan vs. yapımında kullanılır. Ancak kazlardan canlı canlı yolunan tüyler hayvanlar için oldukça acı verici olduğundan, hayvenseverler tarafından şiddetle eleştirilir.

Kazlar, kapalı alanlarda yaşayamayacak hayvanlardır. Açık alanda yayılarak beslenmeleri daha uygundur. Genel olarak kazlar dışarıda yayıldıkları için etleri diğer kümes hayvanlarına göre daha doğal ve besleyiciliği açısından daha zengindir.

Kaz eti ağır bir ettir ve daha çok kışın tüketime uygundur. Bazı hastalıklara karşı da etkili olduğu söylenmektedir. Geleneksel olarak; saç dökülmesine ve saç beyazlamasına karşı etkili olduğu iddia edilmiştir. Genel olarak zayıf düşmüş insanlara tavsiye edilmektedir.

Kaz Eti’nin Besin Değeri

Kaz eti çok besleyici bir ettir. 100 gram kaz etinde günlük protein ihtiyacımızın yarısı bulunur. Ayrıca; B vitaminleri, A vitamini, E vitamini ile demir, fosfor, selenyum gibi mineraller açısından zengindir. 140 gram kaz etinde, 72.73 g su, 427 kalori, 35.22 g protein, 30.69 g yağ, 1.36 g kül vardır. Yüksek oranlarda Fosfor ve selenyım ile, bakır ve B6 vitaminleri bulunur.

Kaz Etinin Faydaları ve Zararları

Kaz eti ile ilgili bazı spekülasyonlarda mevcuttur. Bazı uzmanlara göre kolesterol sorunu ve damar sertliği sorunu olanların uzak durması gerektiği söylenirken bazı kaynaklarda yağ oranı düşük olduğu ve kötü kolesterolü azaltıcı etkisinden bahsedilmiştir. Genel olarak; kaz eti pişirileceği zaman yağ kullanılmaması veya çok az kullanılması, faydalarından istifade etmek için kızartılmaması daha çok buharda veya dumansız ızgarada ( barbekü gibi) pişirilmesi ve bol sebze ile tüketilmesi tavsiye edilir. Ayrıca, kemikleri de kemik suyu olarak değerlendirilmesi gayet sağlıklı bir tercih olacaktır.

Kaz etinde bulunan zengin fosfor ve kalsiyum diş kemikler için oldukça yararlıdır. Osteoporoz gibi rahatsızlıklara iyi gelmektedir. Vücutta taşınan oksijen miktarını artırır. B5 vitaminince zengindir ve saçların doğal renginin korunmasına yardımcı olur. İçerdiği B6 vitamini bağışıklık sistemini aktive eder. Kaz eti, B12 vitamini yönünden de zengindir. B12 eksikliğine iyi gelebilmektedir.

Not: Kaz eti faydalı bir besin olmakla birlikte, ölçülü tüketmek gerekir. Kızartma şeklinde veya aşırı yağlı ve tuzlu pişirmemek önemlidir.

Sağlıcakla Kalınız….

 

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here