Kaz Yağı Hakkında Bilgi

0

Kaz Yağı Nedir? Kaz Yağının Faydaları Nelerdir?

Kaz yağı; çoğu kimse tarafından bilinmese de bilenler için güzel bir lezzete sahip yağdır. Kazın muhtelif yerlerinde bulunan yağlı kısımlardan elde edilir. Hayvansal yağlar içinde tekli doymamış yağ açısından en zengin yağlardan biridir. Ayrıca içerisinde yağda çözünen vitaminler olan K, D, E ve A vitaminlerini içerir. Yüksek enerji veren bir yağdır bu nedenle kış aylarının çetin geçtiği dünyanın pek çok yerinde popüler bir besindir. Vücuda direnç verir ve beyin için oldukça faydalıdır.

Kaz Yağının Faydaları

Kaz Yağı haricen de kullanılabilen bir yağdır. Başlı başına kaliteli bir krem kadar etki gösterebilecek kadar özel bir yağdır. Ayak ve topuk çatlaklarına karşı etkilidir. Cilt ve yüzde oluşan çatlaklara da faydalıdır. Cildi yumuşatır ve esneklik kazandırır. Ayrıca göğsü ve solunum yollarını rahatlatmak için de göğüs bölgesine sürülebilir. 7

Yemeklik yağ olarak da faydalı bir yağdır. Yüksek ısılara dayabilen bir yağ olduğunda her çeşit kızartma için uygun bir yağdır.

Kaz Yağı Kaç Kaloridir?

Kaz yağı kalori bakımından zengin bir yağdır. 100 gram kaz yağı yaklaşık 880 kaloridir. Kalorisi yüksek olsa da içerdiği doymamış yağ oranı tereyağından bile fazladır.

Not: Kaz yağının kilo aldırıcı etkisi vardır bu nedenle zayıflamak isteyenler için uygun bir besin olmayabilir. Yazımız bilgilendirme amaçlı olup tüketim tavsiyesi değildir.
.
İlginizi Çekebilecek Yazılar:

Kaz Etinin Faydaları

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here