Keçi eti ve Propolisin Yararları

0

Keçi eti sağlıklı mıdır? Organik gıda nedir ve satın alınırken nelere dikkat edilmelidir? Propolis nedir? Yararlı mı? Arı ürünleri nedir?

Keçi eti Kalp Krizi Riskini azatır mı?

Bütün hastalıkların birçoğu dengelsiz veya yetersiz beslenmeden kaynaklanıyor. Beslenmede etin önemi büyük. Bundan  30-40 yıl önce insanlar et ihtiyaçlarını ağırlıklı olarak koyun ve keçi etinden sağlıyorlardı. Geldiğimiz nokta ise toplam kırmızı et tüketiminin sadece yüzde 15 kadarı koyun ve keçilerden elde ediliyor. Keçi eti özellikleri incelendiğinde; kas içlerinde, kas aralarında ve deri altında en az yağa sahip olan kesim hayvanıdır. Bu sebeple kolesterolü daha azdır denebilir. Keçi eti içeriğinde potasyum ve demir gibi elementlerde yüksek orandadır. Bu yüzden kolesterol sorunu ve kalp hastalığı olanlar için daha az sorunlu gibidir.

Keçi etinde B1 ve B3 vitamin oranlarının diğer etlerle kıyaslandığından daha yüksek olduğunu uzmanlar tarafından söylenmektedir. Bu vitaminler ise bilindiği üzere sinir sistemi ve saç deri ve tırnak sağlığı için oldukça önemlidir.

Keçi etinin bir diğer özelliği metabolizmayı hızlandırıcı bir etki gösterdiğidir. Keçi etinde var olan sağlığa olumlu etki yapan yağ asit oranı yüzde 60 ile yüzde 80 arasında değişmektedir. Bu da oldukça yüksek bir orandır.”

Keçi Sütünün Faydaları Nelerdir?

Keçi eti kadar keçi sütü de oldukça besleyici ve benzersiz bir besindir. Bebeklere keçi sütünün faydaları konusunda onlarca araştırma yapılmıştır. Öncelikle içerisinde bol miktarda A, B ve D vitaminleri vardır. Keçi sütü, Laktoz oranı yönünden yüksek proteinlere sahiptir. Keçi sütünün, iltihaplanmayı önlediği, diş ve kemik sağlığı için iyi bir kalsiyum kaynağı olduğu biliniyor. Keçi sütünde bulunan kalsiyum miktarı anne sütüne oranla yaklaşık 4 katı orandadır. Aynı zamanda magnezyum ve selenyum bakımından zengindir. Keçi sütünü bu kadar eşsiz kılan unsurlardan birisi, keçilerin beslenme alışkanlıklarıyla ilgilidir. Keçiler genelde taze otları tercih etmektedir bu yüzden kapalı alanlarda yetiştirilmeleri zordur.

Propolis hangi hastalıkların tedavisinde kullanılıyor?

Propolis işçi arıların çeşitli çiçek ve ağaçların filiz ve tomurcuklarından elde ettiği reçine maddelerini, bitki salgılarını vücutlarında salgıladıkları bal mumu ve çeşitli enzimlerle birleştirip oluşturdukları yapışkan bir maddedir.  Arılar Propolisi kovanlarını dış tehlikelerden korumak ve kuvvetlendirmek için kullanır.

Uzmanlara göre : propolisi hasta olmadan önce kullanmak daha uygun ve etkilidir. İlkbahar ve sonbahar mevsimleri propolisin kullanılabileceği en etkili zamanlardır. Bilinen bir yan etkisi yoktur ancak nadiren de olsa alerjik reaksiyonlara neden olabilmektedir. Bu durumlarda kullanılmamalı ve kullanılmadan önce de mutlaka hekime danışılmalıdır. Doğal antibiyotik olarak nitelendirilen propolis, yapılan klinik çalışmalar sonucunda solunum sistemi enfeksiyonları (bronşit, KOAH, influenza), deri ve cilt hastalıkları (herpes, mantar, alerji, yanıklar, deri ülseri,apse), diş ve diş eti rahatsızlıkları (diş eti çekilmesi, ağız yaraları), kulak, burun ve çeşitli boğaz enfeksiyonları, sindirim sistemi hastalıkları (parazit, kolit,mide ülseri, reflü), kadın hastalıkları (vajinal ve servikal rahatsızlıkları), idrar yolları hastalıkları, kalp ve dolaşım sistemi sorunları üzerinde bir miktar etkili olabiliceğini göstermiştir. Bağışıklık sistemi üzerinde de çeşitli faydaları olabilir.

Sağlıcakla Kalınız..

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here