Keçiboynuzu Nasıl Kullanılır? Keçiboynuzunun Faydaları Nelerdir?

1

Keçiboynuzu Nedir? Keçiboynuzunun Faydaları

Keçiboynuzu’nun bilimsel adı Ceratonia siliqua olup tıpkı nohut ve mercimek gibi Fadaceae ( baklagiller ) familyasındandır. Akdeniz iklimi çevresinde yetişen boyu 10 metreye kadar uzanabilen her mevsim yeşil kalan çalı görünümlü bir maki türüdür.

Keçiboynuzunun Faydaları Nelerdir?

 • Keçiboynuzu, meyveler arasında vücuda çok yönlü etki eden ender meyvelerden biridir. Etkileri bir besinden daha fazladır ve bir nevi bitkisel takviyedir.
 • Astım, Saman nezlesi, Mevsimsel alerji, astım, soğuk alerjisi, kurdeşen, ürtiker gibi sorunlara karşı gösterdiği etki bilimsel olarak kanıtlanmıştır. Bu gibi sorunlara karşı çok kısa sürede etki ettiğine dair yüzlerce rapor bulunmaktadır.
 • Menopoz dönemindeki kadınlarda kuruluğu önlemektedir.
 • İshal ve kabızlığa karşı çok etkilidir.
 • Bağırsakları hareket ettirir. İçerdiği zengin lifler sayesinde bağırsakların su tutma kapasitesini arttırır ve keçiboynuzu lifleri bağırsaklardan geçince bir nevi süpürge görevi görerek bağırsak çeperlerini atık maddelerden temizlemektedir. Öyle ki keçiboynuzunun sadece 1 hafta tüketilmesi bile bağırsakları temizlemektedir.
 • Kabızlık problemine karşı çok etkilidir.
 • Keçiboynuzu içeriğinde  gallik asit adı verilen çok yönlü bir antioksidan madde ihtiva etmektedir. Bu çok yönlü madde, kanser önleyici bir madde olup serbest radikalleri güçlü bir şekilde yok etmektedir.
 • Akciğer kanserini önlemede en etkili besin takviyelerinden biridir. Akciğerler enzimlerine direk etki eder. Keçiboynuzu çok yönlü etkisiyle akciğerleri adeta temizler. Ayrıca karaciğeri de temizleme ve toksinlerden arındırma özelliği vardır.
 • Özellikle kakao ve kahveye karşı alerjisi olanlar için hem tedavi edici hem de bu ürünlere alternatif olarak kullanılmaktadır. Kakaonun kullanıldığı hemen her yerde keçiboynuzu tozu da kullanılabilmektedir.
 • Kolesterol ve kafein oranı sıfırdır. Kötü kolesterolü azaltıcı etkisi bulunur.
 • Kalsiyum yönünden sütten daha zengindir. Süte nazaran 3 kat fazla kalsiyum içerir. Bilindiği gibi süt içinde bulunan  laktoz adı verilen şekere karşı dünya nüfusunun % 70’i özellikle Asya ve Akdenizli toplumlarda hassasiyet görülür. Süt içtikten sonra oluşan şişkinlik, midede dolgunluk, gaz gibi şikayetlerin nedeni laktoz adı verilen şekerdir. Bu nedenle özellikle çocuklar için keçiboynuzu tüketimi çok önemlidir.
 • Kıtlık, açlık gibi zamanlarda veya başka hallerde sadece keçiboynuzu tüketerek hayatta kalmak mümkündür.
 • İçerisinde kalsiyum dışında, A, B ve E vitaminleri ile fosfor içerir.
 • Cinsel isteği arttırıcı etkisi vardır. Bazı iktidarsızlık nedenlerinde beslenme takviyesi olarak kullanılabilir. Sperm azlığına bağlı iktidarsızlık için çok güçlü besin desteğidir.
 • Bakteri öldürücü özelliği vardır ve hasarlı hücreleri onarmada rol oynayabileceği iddia edilmektedir.
 • Kemik erimesi, osteoporoz, kemik güçsüzlüğü gibi sorunlara karşı sağlıklı bir besin desteğidir.
 • Kanı inceltmektedir bu yönüyle aspirin etkisi gösterebilir, ağrı kesici özelliği de vardır. Kan inceltici ilaç kullananların aşırı tüketmemesi tavsiye edilir.
 • Aç karna yendiğinde zayıflatıcı etkisi vardır. Lifli yapısı nedeniyle tok tutar ve vücudun ihtiyaç duyduğu vitamin ve minarelleri sunar.
 • Eğer tok karna yenirse kilo aldırır. Kilo almak isteyenler için de harika bir besindir.
 • Keçiboynuzu, vücut yapılanması içinde çok önemli bir protein olan L-Arginin isimli bir proteince de zengindir. Özellikle büyüme çağındaki çocukların ve vücut geliştirme sporu yapanların daha fazla ihtiyaç duydukları bu protein keçiboynuzu içinde bolca bulunur.

Keçiboynuzu Nasıl Kullanılır?

*Çekirdekleri eski zamanlarda değerli mücevherlerin tartılmasında kullanılmıştır. Karat terimi arapça keçiboynuzu olan kharup kelimesinden türemiştir. Doğada bulunan keçiboynuzu çekirdekleri aynı ağırlıktadır. İki dirhem bir çekirdek deyimi de buradan gelmiştir. Çekirdekleri tekstil sanayinde kullanılmaktadır.

*Keçiboynuzunun kahvesi yapılabilmekte, keçiboynuzu özü ve keçiboynuzu pekmezi üretilmektedir. Ayrıca; keçiboynuzu tozu kakao yerine kullanılmaktadır.

*Öksürük ilaçlarında kullanılmaktadır.

Keçiboynuzu Kaç Kaloridir? Keçiboynuzunun Besin Değerleri Nelerdir?

1 adet keçiboynuzu 14 kaloridir. 1 adet keçiboynuzu içinde 21.48 mg kalsiyum 51 mg potasyum bulunur. 1 adet keçiboynuzu ortalama 6 gramdır ve 1 adet keçiboynuzu içinde 2.4 gram lif, 0,29 gram protein bulunur. Keçiboynuzu içerisinde kolesterol bulunmaz ve 1 adette 0.04 gram yağ bulunur.

Keçiboynuzunun Zararları Neler?

Meyvenin kendisini tüketmede bir sakınca bulunmamaktadır. Şeker içeriği yüksek olmasına rağmen zengin lif yapısı sayesinde glisemik indeks değeri düşüktür. Bu nedenle keçiboynuzu meyvesi; şeker hastaları tarafından uygun ölçülerde tüketilebilir.

Keçiboynuzu içinde yağ oranı çok düşüktür. Ancak var olan yağın büyük kısmı doymuş yağlardan oluşur. Ancak çok aşırı tüketilmediği taktirde bu miktar doymuş yağın vücuda vereceği zarar bulunmamaktadır.

Keçiboynuzu meyvesi mümkünse çiğ  tüketilmelidir. Çiğ yenemiyorsa, kaynatılmış suyu, kaliteli tozu veya soğuk press sıkması tercih edilebilir. Isıl işlem görmüş olan öz ve pekmezler daha çok kalori kaynağıdır ve etken maddelerden büyük oranda yoksundur.

İlginizi Çekebilecek Yazılar:

Keçiboynuzu Özünün Faydaları

Harnup Kahvesi

Astıma Yulaf ve Keçiboynuzu

Sağlıcakla Kalınız…

 

1 YORUM

 1. Bu meyveyi sizin ısrarlı paylaşımlarınızdan dolayı satın aldım.Mevsimsel alerji sorunumla birlikte vücudumda vücudumda nedenini bilmediğim kızarıklık kaşıntı oluyordu. 15 gün boyunca meyve ve tatlı yerine sadece keçiboynuzu tükettim. Şekeri ve meyveyi kestiğim için mi yoksa keçiboynuzunun etkisi mi bilmiyorum, daha rahat nefes alıyorum, kaşıntılarım bitti, midem daha rahatladı, ayrıca daha dinç hissediyorum. Bi yan etki hissetmedim, teşekkürler

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here