Keçiboynuzu Kahvesi ve Faydaları

2

Keçiboynunuzu Kahvesi Nedir? 

Ayrıca; keçiboynuzundan yapılan keçiboynuzu kahvesi son yıllarda giderek popüler hale gelmektedir. Sebebi ise özellikle hazır kahvelerde yüksek oranda bulunan yağ , kafein, şeker gibi maddeler, sağlık sorunları olanlar ve diyet yapanlar için tüketilmemektedir. Buna alternatif olarak Keçiboynuzu Kahvesi mükemmel bir üründür. İçeriğinde bulunan yüksek kalsiyum ve potasyum oranı nedeniyle keçiboynuzu kahvesi çok konuşulacak mucizevi bir besindir.  Keçiboynuzu içerisinde sütte bulunan kalsiyumdan daha fazla kalsiyum vardır. Bu sebeple süte alternatiftir.

Keçiboynuzu Kahvesinin Faydaları

Keçiboynuzu kahvesi böbrek sancılarını geçirir. İshali karşı çok faydalıdır. Basur kanamalarını keser, kronik yorgunluğa iyi gelir ve romatizma ağrılarına faydalıdır. Kan yapar, cinsel gücü muazzam ölçüde arttırır. Astıma, alerjiye, saman nezlesine çok faydalıdır. Pektin içeriğinden dolayı vücuda giren ağır metal, zirai ilaç artıkları ve radyasyonun zararlı etkilerini yok eder, zararlı maddeleri dışarı atar. Yapısındaki çinko; prostat sorunlarına karşı iyi gelir ve idrar söktürücü özelliği vardır. Özellikle çocuklar için içeriğindeki yoğun kalsiyum kemiklere çok faydalıdır. Yaşlılarda ise kemik erimesinin önlenmesinde mutlaka kullanılması gerekir.

Keçiboynuzu Kahvesi Nasıl Yapılır?

Keçiboynuzu kahvesi keçiboynuzu meyvesinin öğütülerek un haline gelmesi ve akabinde işlenerek  aynı zamanda çikolata yapımında da kullanılan keçiboynuzu çekirdeği ve gamının karıştırılmasıyla üretilir. Ancak bazı insanlar sadece Keçiboynuzu unundan da kahve yapmayı tercih etmektedirler.

Keçiboynuzu Kahvesi Tarifi 1

* Bir su bardağı sıcak su veya süt içerisine 2 çay kaşığı keçiboynuzu kahvesi ( Kahve yoksa Keçiboynuzu unu ) eklenerek içilebilir.
* Ayrıca, kakaonun yerine pasta ve kek, çikolata, nugat ve karamel vs. imalatında, dondurma yapımında tatlandırıcı, renklendirici, koyulaştırıcı ve aroma arttırıcı olarak olarak keçiboynuzu kahvesini veya tozunu kullanabilirsiniz.

Keçiboynuzlu Kahve Tarifi 2

1 fincan soğuk su, 1 tatlı kaşığı Türk kahvesi ve yarım çay kaşığı keçiboynuzu tozu cezveye koyun ve  iyice karıştırınız.   Ocağın üstüne koyun ve kısık ateşte ocağın üstüne koyun, köpürene kadar pişirin ve iki taşım kaynatın.

Afiyet olsun….

2 YORUMLAR

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here