Keçiboynuzu Kahvesi ve Faydaları

2
138

Keçiboynuzu kahvesi böbrek sancılarını geçirir. İshale karşı çok faydalıdır. Basur kanamalarını keser, kronik yorgunluğa iyi gelir ve romatizma ağrılarına faydalıdır. Kan yapar, cinsel gücü muazzam ölçüde arttırır. Astıma, alerjiye, saman nezlesine çok faydalıdır.

Keçiboynuzu Kahvesi: Keçiboynuzu’nun  Yunanca adı keration, ingilizce de carob, arapça da ise kırrattır. Keçiboynuzu çekirdeği doğada ağırlığı değişmeyen tek tohumdur. Ayrıca  bu çekirdeklerin ağırlığı birbirine çok yakındır. Bu özelliği sebebiyle, kadim tarihte keçiboynuzu tohumu yüzyıllar boyunca elmas ağırlıklarını  tartmak için kullanılmış. Bu yüzden keçiboynuzu, kırat ya da karat adı verilen ölçüye adını vermiştir. Ayrıca; İslam Tarihinde ise ağırlık ölçüsü birimi ( dirhem ) olarak kullanılmıştır. Dört tane keçiboynuzu çekirdeği bir dirhem etmektedir. Ayrıca; batı kültüründe adı Yakup Peygamberin Ekmeği olarak bilinmektedir. Rivayete göre, Yakup  Peygamber çölde kaldığı vakitlerde keçiboynuzu yiyerek hayatını idame ettirirmiş. İçerdiği değerli bileşim göz önüne alınırsa oldukça mantıklıdır.

Keçiboynuzu Doğal Bir Afrodizyaktır

Keçiboynuzunun insan vücudunda faydalı olmadığı bir yer yok gibidir, özellikle nefes darlığı ve astım gibi hastalar için çok faydalıdır. Kolesterolü düzenleyen etkisinin yanında çocuklarda zeka gelişimi için çok etkilidir. Bunun yanı sıra; Keçiboynuzu çocuğu olmayan pek çok insana iyi geldiği gerek araştırmalarle gerekse gözlemlerle sabittir. Ayrıca Harnup unu ( Keçiboynuzu unu ); unlu mamullerde yer kazanmaya başladı, tadının kakaoya benzemesinden dolayı son yollarda çikolata sektörüne de girmiştir. Harnup ununu revaçta kılan ise içeriğinde; gluten ve kafein gibi maddelerin olmaması. Buğday, arpa, çavdar gibi tahıllarda bulunan ‘gluten’ olarak adlandırılan proteine karşı duyarlı olan Çölyak hastaları, ömürleri boyunca, ekmek, makarna, pasta, börek ve bisküviden uzak kalmak zorundalar. Hatta bu ürünlerin kalıntıları, kırıntıları dahi bu hastalara oldukça zarar vermektedir. Bu nedenle harnup unundan yapılmış unlu mamuller bu insanların diyetlerinde bulundurulmalıdır.

Keçiboynuzu Kahvesi Nedir?

Ayrıca; keçiboynuzundan yapılan keçiboynuzu kahvesi son yıllarda giderek popüler hale gelmektedir. Sebebi ise özellikle hazır kahvelerde yüksek oranda bulunan yağ , kafein, şeker gibi maddeler, sağlık sorunları olanlar ve diyet yapanlar için tüketilmemektedir. Buna alternatif olarak Keçiboynuzu Kahvesi mükemmel bir üründür. İçeriğinde bulunan yüksek kalsiyum ve potasyum oranı nedeniyle keçiboynuzu kahvesi çok konuşulacak mucizevi bir besindir.  Keçiboynuzun’da Sütte bulunan kalsiyumdan daha fazla kalsiyum vardır. Bu sebeple süte alternatiftir.

Keçiboynuzu Kahvesinin Faydaları

Keçiboynuzu kahvesi böbrek sancılarını geçirir. İshali karşı çok faydalıdır. Basur kanamalarını keser, kronik yorgunluğa iyi gelir ve romatizma ağrılarına faydalıdır. Kan yapar, cinsel gücü muazzam ölçüde arttırır. Astıma, alerjiye, saman nezlesine çok faydalıdır. Pektin içeriğinden dolayı vücuda giren ağır metal, zirai ilaç artıkları ve radyasyonun zararlı etkilerini yok eder, zararlı maddeleri dışarı atar. Yapısındaki çinko; prostat sorunlarına karşı iyi gelir ve idrar söktürücü özelliği vardır. Özellikle çocuklar için içeriğindeki yoğun kalsiyum kemiklere çok faydalıdır. Yaşlılarda ise kemik erimesinin önlenmesinde mutlaka kullanılması gerekir.

Keçiboynuzu Kahvesi Nasıl Yapılır?

Keçiboynuzu kahvesi keçiboynuzu meyvesinin öğütülerek un haline gelmesi ve akabinde işlenerek  aynı zamanda çikolata yapımında da kullanılan keçiboynuzu çekirdeği ve gamının karıştırılmasıyla üretilir. Ancak bazı insanlar sadece Keçiboynuzu unundan da kahve yapmayı tercih etmektedirler.

Keçiboynuzu Kahvesi Tarifi 1

* Bir su bardağı sıcak su veya süt içerisine 2 çay kaşığı keçiboynuzu kahvesi ( Kahve yoksa Keçiboynuzu unu ) eklenerek içilebilir.
* Ayrıca, kakaonun yerine pasta ve kek, çikolata, nugat ve karamel vs. imalatında, dondurma yapımında tatlandırıcı, renklendirici, koyulaştırıcı ve aroma arttırıcı olarak olarak keçiboynuzu kahvesini veya tozunu kullanabilirsiniz.

Keçiboynuzlu Kahve Tarifi 2

1 fincan soğuk su, 1 tatlı kaşığı Türk kahvesi ve yarım çay kaşığı keçiboynuzu tozu cezveye koyun ve  iyice karıştırınız.   Ocağın üstüne koyun ve kısık ateşte ocağın üstüne koyun,  köpürene kadar pişirin ve iki taşım kaynatın.

Afiyet olsun….

İlginizi Çekebilecek Yazılar:

Keçiboynuzunun Faydaları Nelerdir?

Keçiboynuzu Özünün Faydaları

Astıma Keçiboynuzu ve Yulaf Samanı

 

 

2 YORUMLAR

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here