Kedileri Zehirleyen Yiyecekler Nelerdir?

0

Kedilere Hangi Besinler Verilmemelidir? 

Bazı besinler kedilerin sağlığı için oldukça zararlı olabilmektedir. Bu besinler, kendi aralarında kediler için öldürücü besinler, kediler için zararlı besinler olarak sınıflandırılabilir. Bu besinlerin pek çoğu besinlerin açıkta bırakılmaları ve kedilerin bunlara ulaşması nedeniyle kediler tarafından tüketilir. Bu nedenle kedilerin tüketmemesi gereken besinleri kedilerin bulunduğu alanlarda tutmamakta fayda vardır.

Kedilere Verilmemesi Gereken Besinler

1- Sarımsak ve soğan

Kimse kedilere direk sarımsak yada soğan vermez ancak bunları içeren et ürünlerini yiyen kediler ciddi anlamda zarar görebilir. Aynı şekilde soğan ve sarımsak türevi pırasa gibi bitkilerde kedilere verilmemesi gereken gıdalar arasındadır.

2- Kafein içeren besinler 

Kediler genelde çok susadıklarında kazara kafein içeren içecekleri tüketebilirler. Çay, kahve ve kola ile kakaolu ürünler kediler için toksik etkilidir.

3- Çikolata

Hem içerdiği kafein hem de teobromin nedeniyle kediler için ölümcül yiyecekler arasındadır. Theobromin kediler dışında atlar ve köpekler içinde öldürücü etkiye sahiptir.

4- Hamur

Hamur kediler için zararlı besinler arasındadır. Çiğ hamurun kediler tarafından yenmesi ciddi sağlık sorunlarına neden olabilir.

5- Alkol

Kediler; alkolü insanlar gibi sindiremez bu nedenle az miktarda alkol dahi kediler için ciddi sorunlara neden olur.

6- Şeker ve Ksitol 

Kediler; şekerli besinlerin tadını algılayamazlar. Bu nedenle şekere karşı doygunluk hisleri bizdeki gibi gelişmemiştir. Bu nedenle şekerli besinler kedilerde ciddi sorunlara neden olabilir. Ksitol gibi yapay tatlandırıcılar daha tehlikelidir.

Bunlar dışında; kedilere köpek maması, çiğ kemik, çiğ yumurta, çiğ tavuk gibi besinler verilmemelidir. Pişmemiş yumurta ve tavuk salmonella bakterisi içerebileceğinden tehlikelidir. A vitamini zehirlenmesi meydana getireceğinden karaciğer de verilmemelidir.

Sağlıcakla Kalınız..

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here