Kefir’in Faydaları Nelerdir? Evde Kefir Nasıl Yapılır?

5

Kefir Nedir? Kefirin Faydaları Nelerdir?

Kefir, kökeni Eski Türklere veya Kafkas topluluklarına dayanan; tadı ekşimsi fermente bir süt ürünüdür.  Kefiri yoğurttan ayıran önemli nokta, içerisindeki bakteri kültürünün farklı olmasıdır. Bu besini farklı kılan, canlı ortamın çoğalması esnasında gerçekleşen fermantasyon sonucu açığa çıkan faydalı maddelerdir. Görselde görülen beyaz parçacıklar birer mayadır. Bu maya yardımı bile sütün mayalanması sağlanmaktadır.

Orta Asya ve Kafkaslarda bolca tüketilen bu güzel süt ürünü, bazı uzmanlara göre bu yörelerdeki uzun yaşamanın sırları arasında olabilir.

Sindirim Sistemi için Kefirin Faydaları: Laktobasiller ( laktik asit bakterileri ) bakımından zengindir. Hazımsızlık ve kabızlık sorunlarına karşı oldukça faydalıdır. İçerisinde bulunan prebiyotik kültür kefiri sindirim dostu bir besin yapmasıdır. Şişkinliği önleyici, gaz giderici etkisi vardır. Ayrıca bağırsaktaki faydalı bakteri ve mantarların çoğalmasını zararlı olan canlıların ise yok olmasını sağlar.

İstahsızlık, yorgunluk, uykusuzluk ve üst solunum yolları hastalıklarına da iyi gelmektedir.

Ülsere karşı kefirin faydaları: Kefiri benzersiz kılan bir diğer husus ise; bugün tıpça kanıtlanmış olan ülserin en önemli nedeni olan helikobakter pilori isimli bakteriyi yok etmesidir. 1980’li yıllara kadar ülserin nedeninin acı ve baharatlı gıdalar olduğu düşünülmüştü ancak günümüzde ülserin asıl nedeninin bu bakteri cinsi olduğu ayrıca bu bakterinin pek çok hastalığa neden olduğu ispatlanmış durumdadır.

Alerjiye karşı kefirin faydaları :  Öncelikle bağırsak florasını düzenlemesinden dolayı alerji ile mücadelede kullanılabilecek bir gıdadır.  Yapılan bazı çalışmalarda, kefirin alerjik hastalıkları tetikleyen Ige (  İmmünoglobulin E ) seviyesini baskıladığı kanıtlanmıştır.

Bağışıklık Sistemi ve Kansere Karşı Kefirin Faydaları: Kefirin içerisinde B grubu vitaminleri ile K vitamini , ile kalsiyum ve magnezyum mineralleri bolca bulunmaktadır. Yapılan çalışmalar; kefirin bağışıklık sistemini güçlendirerek kanser oluşumu ile diğer hastalıkların gelişmesini önleyebileceği görülmüştür. Bunun yanı sıra kemik sağlığı içinde gerekli olan mineralleri içermesi de onu özel bir besin kılmaktadır.

Kefirin Besin Değeri

100 gram kefir, yaklaşık 70 kalori olup, bu miktar; 4 gram yağ, 4 gram protein, 4 gram karbonhidrat,  60 mg kalsiyum, 75 mg potasyum ve 25 mg sodyum içermektedir. Önemli miktarlarda B12, B2 (Riboflavin) içerir. Ayrıca çok iyi fosfor, D vitamini ve magnezyum kaynağıdır. K2 vitamini de içerir.

Kefir Nasıl Yapılır?

Kefirin Yapılışı için Malzemeler

1 tane kapaklı cam kavanoz

Naylon bir süzgeç ve tahta bir kaşık

Genişçe bir kap

1 kilo  süt (organik süt olması kural değildir ama daha iyidir , pastorize süt ile de yapılabilir.)

100 gram kefir mayası

Kefir taneleri temiz cam kavanoz içine konur. Kavanozu tam doldurmayacak şekilde 45 derede süt eklenir ve bir gün karanlık bir ortamda bekletilir. Daha sonra karışım süzgeçten geçirilerek kefir taneleri süzülür. Bu taneler daha sonraki zamanlarda kefir mayalamak için kullanılabilir. Kalan cıvık yoğurt kıvamındaki kefir ise içilmeye hazır hale gelen kefirdir.

Not: Kefiri mayalamak için sütün sıcaklığı 45 derece civarı olmalı. Yoğurt mayalarken sütün sıcaklığı kadar bir sıcaklıktır. Serçe parmağı hafif ısıracak derecede bir sıcaklık yeterli olmaktadır.

Kefir taneleri, yarım çay bardağı kefir içerisine eklenip buzdolabına kaldırılarak saklanabilir.

Kefir Mayası Nedir?

Kefir mayası, kefiri elde etmek için kullanılan damızlıktır ve aslında kendisi de kefirdir.  Ancak özel mayalama şartları ile benzersiz kültürler elde edileceğinden, iyi bir maya bulmak kefirin daha lezzetli olmasını sağlayacaktır. İnternet sitelerinde ve çeşitli doğal ürün marketlerinde kefir mayası bulmak mümkündür. Organik Kefir Mayası piyasa da 19 TL’ ye satılmaktadır. Bunun yanı sıra 9 TL ile 14 TL arasında da kefir mayası bulmak mümkündür. Hazır kefir alarak da bunu maya olarak kullanabilirsiniz…

İlginizi Çekebilecek Yazılar:

Evde Doğal Yoğurt Tarifi

Sağlıcakla Kalınız…

5 YORUMLAR

 1. ________________________________________

  KEFİR

  Kefir karbon asidi ve alkol içeren bir içkidir, bu içki özellikle Kafkasya’da yapılır ve mayalanma yoluyla elde edilir. Kefir mantarı mayalanmaya etki eden Bazillus Ancaeszius içerir.

  Kullanımı: kefir mayası bir kavanoza konur, 18-20 °C ‘de en çok 48 saat bekletilir. Bekletme süresine göre süt değişik bir şekilde katılaşır ve buna göre etki gücü de değişir.
  Kafkasyalılar kefirin faydalarını çok uzun zamandan beri bilirler. Onlar daha çocukken su yerine kefir içerler. Kafkaslarda yaş ortalaması 110-120’dir. Verem, kanser, sindirim bozukluğu gibi hastalıklar bu bölgede çok ender görülür.

  Sindirim organlarının kronik rahatsızlığı, mide iltihapları, kansızlık, egzama, atardamar tıkanıklığı, yüksek tansiyon, safrakesesi rahatsızlıkları, bulaşıcı sarılık, ishal ve kabızlık gibi pek çok hastalığı iyileştirici etkisi vardır. Hastalığa göre mayalama şekillerini sorunuz. Kefir yediğimiz besinlerin bağırsaklarda birikip çürümesini önlemeye yardımcıdır.

  Yapılışı: 1 litre süte ceviz büyüklüğündeki kefir mantarı konması hesabıyla: kefir mantarına kaynatılmış ve 20 °C ye kadar soğutulmuş süt dökülür, kavanozun ağzı sıkıca kapatılır. 12, 18, 24, 26 veya 48 saat bekletilir. Kapağını açmadan önce iyice çalkalanır.
  KEFİR ÇEŞİTLERİ
  1- KAFKAS KEFİR MAYASI
  2- RUS KEFİR MAYASI

  MAYALAMA ŞEKİLLERİ

  1-KLASİK-STANDART- MAYALAMA
  2-HASTALIĞA GÖRE MAYALAMA.

  1- KLASİK YANİ SADE mayalama yapılacak ise KLASİK EKSTRAKTI ilave ediniz

  2- Herhangi bir hastalığı tedavi amaçlı kullanılacak ise o HASTALIĞIN EKSRAKT’INI ilave ediniz.

  Herhangi bir hastalığı tedavi amaçlı kullanılacak ise o HASTALIĞIN EKSRAKT’INI ilave ediniz. KLASİK YANİ SADE mayalama yapılacak ise KLASİK EKSTRAKTI ilave ediniz. EKSTRAKT DAMLA SAYISINI SORUNUZ.

  Metal olmayan süzgeçten geçirilir. Süzgeçte kalan mantar tahta kaşıkla tekrar kavanoza konur ve üzerine tekrar süt dökülüp beklemeye bırakılır. Kefir 48 saatten fazla beklerse sulanır ve kullanılamaz. Kefir bozuk sütle yapılmaz ve hiçbir zaman sütsüz saklanmaz, aksi halde açlıktan ölür. En azından haftada bir kere akar suyun altında kefir ve aynı zamanda kullanılan kavanoz da yıkanır. Kefir midede sindirilmez, bilakis direkt bağırsaklardan kana karışır. Her gün rahatlıkla içilebilir, en iyisi akşamları yemekte içmektir veya akşam yemeği yerine sadece kefir içilebilir. Ciddi hastalıklarda her giin 1 litre içilmelidir. Kefir sadece ilaç değil aynı zamanda iyi bir besin maddesidir ve ayran olarak da tüketilebilir, salata soslarını kalınlaştırmada da kullanılabilir.

  Her yerde bulunan yağlı pastörize sütler, kefir yapımında kaynatılmadan kullanılır.GÜNLÜK TAZE SÜT İLE DAHA İYİ OLUR.
  Dikkat edilmesi gereken noktalar: 12 saat beklemiş kefir kabızlığa karşı, 36 saat beklemiş kefir de yumuşak dışkılamaya karşı kullanılır. Kefir mantarı 3-4 haftada iki katı ürer. Evde fazla olduğu zaman bu değerli maddeyi atmayın tanıdıklarınıza verin. İçinde kefir olan kavanozu buzdolabına koymayın. Kefiri ışıklı ortamlarda saklamayın. Kapağını sıkıca kapatın. Bir dolabın içinde saklayın.

  Süzüldükten sonra içilecek olan mantarsız kefiri buzdolabına koyup soğuk olarak da içebilirsiniz.

  Dikkat: kefir mantarı 20 °C nin üzerinde daha çabuk, 20 °C nin altında daha yavaş mayalanır. Kavanoz hiçbir zaman kuvvetli ışığa maruz kalmamalıdır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here