Evde Kefir Nasıl Yapılır? Kefir Tüketmenin Faydaları Nelerdir?

6

Neden Kefir Tüketmeliyiz? Kefir Nasıl Yapılır?

(Bu yazımız bir takipçimizin deneyimlerine göre düzenlenmiştir.) Tarife geçmeden önce neden kefir yapmaya başladım onu anlatayım. Kendimi sürekli yorgun hissetmem, vücudumda var olan sivilcelenme ve yağlanma, gastrit ve sürekli grip hali nedeniyle tavsiye üzerine kefiri tüketmeye başladım. Zamanla kefiri kendim yapmam gerektiğini düşünerek araştırma yaptım çok çeşitli kefir markaları ve mayaları denedim en sonunda Kafkas mayası ile mayalanmış bir kefir buldum hatta kafkas mayasının hazır satıldığını da gördüm. Yaklaşık 1 yıldır eski mayaladığım kefirden yoğurt gibi mayalıyorum ve tadı yoğurt gibi olduğundan evde yoğurda ve ayrana alternatif olarak sadece ev yapımı kefiri kullanıyorum. Tabi 1 yıldır kefiri kullanmamın sonucu olarak; var olan sorunlarım büyük oranda kaybolduğu gibi dişlerimin beyazladığını, saçlarımın canlandığını görüyorum. Lütfen tüketin ve evde kendiniz yapın, kefirin mayasını canlı tutabilmek harika bir deneyim. Gelelim püf noktalarına;

1-) İstediğiniz sütü kullanın, ister organik, ister UHT, isterse günlük süt fark etmiyor. Neticede değişimi sağlayan kaliteli mayamız.

2-) Tariflerde 30 derece diyor ben yoğurt gibi mayalıyorum yani 45 derece civarı, tencerede eli yakmayacak ama hafif ısıracak kadar sıcak olması daha iyi sonuç veriyor. Özellikle kış aylarında bu önemli. Yazın daha düşük derecede mayalayabiliriz. Mayaladıktan sonra tencereyi temiz bir sofra bezine sarıyorum ki ısıyı muhafaza etsin.

3-) Buzdolabında çok rahat 1 hafta dayanıyor. Ben 2 litre süt ile mayalıyorum ve 1 hafta boyunca ailecek yetiyor.

4-) Kavanoza koyacaksanız kesinlikle ağzını sıkı kapatmayın çünkü mayalanma devam ettiğinden kavanozun ağzı sıkı kapatıldığında kapağı açınca etrafa saçılıyor. Ben genelde mayaladığım tencerede tutuyorum kefiri.

5-) Kefiri mayaladıktan üç dört gün sonra tencere içinde koca koca kefir taneleri görülmeye başlar. Kefir taneleri su damlası şeklinde oluşur ve hafif sert bir oluşumdur. Normalde bu mayalar süzülerek mükemmel kefir taneleri maya olarak kullanılabilir ama uğraştırıcı bir iş olduğundan ben süzme yerine o taneler genelde dibe çöktüğü için dipte kalan tanelerce zengin kefiri alıp maya yapmayı tercih ediyorum.

Öncelikle eğer kefir yapmak için hazır maya yerine kefir kullanılacaksa önce maya yapma işlemini anlatalım; maya yapmadan da hazır kefir ile mayalamak mümkündür ancak bunda mayayı tutturamama ihtimalimiz var.

Kefir Mayası Nasıl Yapılır? 

2 yemek kaşığı kefir

1 bardak soğuk süt. ( Süt çiğ ise mutlaka önce kaynatıp soğuduktan sonra kullanılır.)

2 yemek kaşığı kefir 1 bardak soğuk süt içine eklenir ve 1 gün boyunca buzdolabında bekletilir. Bu aşamada kefir, sütü mayalayacak ve ortaya güçlü bir maya çıkacaktır. Kullanılan kaşığın ve bardağın temiz olması önemlidir. 1 gün sonra artık maya hazırdır.

Kefirin Yapılışı için Malzemeler

1 litre süt

2 yemek kaşığı kefir veya yukarıdaki gibi 2 yemek kaşığı ile hazırlanmış kefir mayası veya 1 paket hazır kefir mayası (Paket üzerinde ne kadarı kullanılacağı genelde yazar)

Temiz bir tencere içerisine süt eklenir, hazır süt ise kaynatmaya gerek yoktur ancak çiğ süt ise mutlaka kaynatılmalıdır. 40-45 derece arasında (eli hafif ısıracak kadar sıcak) kefir mayası eklenir ve süt kaşık ile karıştırılır. Tencerenin kapağı kapatılır ve temiz bir sofra bezine sarılır. 12 saat bekletilir. 12 saat sonunda hazır hale gelir.

Kefir Mayası Nedir?

Kefir mayası, kefiri elde etmek için kullanılan damızlıktır ve aslında kendisi de kefirdir.  Ancak özel mayalama şartları ile benzersiz kültürler elde edileceğinden, iyi bir maya bulmak kefirin daha lezzetli olmasını sağlayacaktır. İnternet sitelerinde ve çeşitli doğal ürün marketlerinde 3-4 liraya kefir mayası bulmak mümkündür. Kafkas mayası orjinal bir maya olup kesinlikle tavsiye edilir.

Kefir Nedir? Kefirin Faydaları Nelerdir?

Kefir, kökeni Eski Türklere veya Kafkas topluluklarına dayanan; tadı ekşimsi fermente bir süt ürünüdür.  Kefiri yoğurttan ayıran önemli nokta, içerisindeki bakteri kültürünün farklı olmasıdır. Bu besini farklı kılan, canlı ortamın çoğalması esnasında gerçekleşen fermantasyon sonucu açığa çıkan faydalı maddelerdir. Görselde görülen beyaz parçacıklar birer mayadır. Bu maya yardımı bile sütün mayalanması sağlanmaktadır.

Orta Asya ve Kafkaslarda bolca tüketilen bu güzel süt ürünü, bazı uzmanlara göre bu yörelerdeki uzun yaşamanın sırları arasında olabilir. Aslında kefiri benzersiz kılan ne içindeki vitaminler ne de minerallerdir çünkü aynı şeyler yoğurt içinde de var. Bu besini süper besin haline getiren en önemli şey içerdiği bakteri kültürüdür. Bu bakteriler; bozulmuş bağırsak florasını adeta tamir ederek pek çok sorunun kendiliğinden hallolmasını sağlar.

Sindirim Sistemi için Kefirin Faydaları: Laktobasiller ( laktik asit bakterileri ) bakımından zengindir. Hazımsızlık ve kabızlık sorunlarına karşı oldukça faydalıdır. İçerisinde bulunan prebiyotik kültür kefiri sindirim dostu bir besin yapmasıdır. Şişkinliği önleyici, gaz giderici etkisi vardır. Ayrıca bağırsaktaki faydalı bakteri ve mantarların çoğalmasını zararlı olan canlıların ise yok olmasını sağlar.

İstahsızlık, yorgunluk, uykusuzluk ve üst solunum yolları hastalıklarına da iyi gelmektedir.

Ülsere karşı kefirin faydaları: Kefiri benzersiz kılan bir diğer husus ise; bugün tıpça kanıtlanmış olan ülserin en önemli nedeni olan helikobakter pilori isimli bakteriyi yok etmesidir. 1980’li yıllara kadar ülserin nedeninin acı ve baharatlı gıdalar olduğu düşünülmüştü ancak günümüzde ülserin asıl nedeninin bu bakteri cinsi olduğu ayrıca bu bakterinin pek çok hastalığa neden olduğu ispatlanmış durumdadır.

Alerjiye karşı kefirin faydaları :  Öncelikle bağırsak florasını düzenlemesinden dolayı alerji ile mücadelede kullanılabilecek bir gıdadır.  Yapılan bazı çalışmalarda, kefirin alerjik hastalıkları tetikleyen Ige (  İmmünoglobulin E ) seviyesini baskıladığı kanıtlanmıştır.

Bağışıklık Sistemi ve Kansere Karşı Kefirin Faydaları: Kefirin içerisinde B grubu vitaminleri ile K vitamini , ile kalsiyum ve magnezyum mineralleri bolca bulunmaktadır. Yapılan çalışmalar; kefirin bağışıklık sistemini güçlendirerek kanser oluşumu ile diğer hastalıkların gelişmesini önleyebileceği görülmüştür. Bunun yanı sıra kemik sağlığı içinde gerekli olan mineralleri içermesi de onu özel bir besin kılmaktadır.

Kefirin Besin Değeri

100 gram kefir, yaklaşık 70 kalori olup, bu miktar; 4 gram yağ, 4 gram protein, 4 gram karbonhidrat,  60 mg kalsiyum, 75 mg potasyum ve 25 mg sodyum içermektedir. Önemli miktarlarda B12, B2 (Riboflavin) içerir. Ayrıca çok iyi fosfor, D vitamini ve magnezyum kaynağıdır. K2 vitamini de içerir. Vücut için faydalı milyonlarca bakteri içermektedir.

 

6 YORUMLAR

 1. Merhaba ben şuan trendyoldan baktığımda su kefiri organik diyor onu sütle demledigim.zaman günlük.kullanima uygun olurmu lutfen cvp verirseniz

 2. ________________________________________

  KEFİR

  Kefir karbon asidi ve alkol içeren bir içkidir, bu içki özellikle Kafkasya’da yapılır ve mayalanma yoluyla elde edilir. Kefir mantarı mayalanmaya etki eden Bazillus Ancaeszius içerir.

  Kullanımı: kefir mayası bir kavanoza konur, 18-20 °C ‘de en çok 48 saat bekletilir. Bekletme süresine göre süt değişik bir şekilde katılaşır ve buna göre etki gücü de değişir.
  Kafkasyalılar kefirin faydalarını çok uzun zamandan beri bilirler. Onlar daha çocukken su yerine kefir içerler. Kafkaslarda yaş ortalaması 110-120’dir. Verem, kanser, sindirim bozukluğu gibi hastalıklar bu bölgede çok ender görülür.

  Sindirim organlarının kronik rahatsızlığı, mide iltihapları, kansızlık, egzama, atardamar tıkanıklığı, yüksek tansiyon, safrakesesi rahatsızlıkları, bulaşıcı sarılık, ishal ve kabızlık gibi pek çok hastalığı iyileştirici etkisi vardır. Hastalığa göre mayalama şekillerini sorunuz. Kefir yediğimiz besinlerin bağırsaklarda birikip çürümesini önlemeye yardımcıdır.

  Yapılışı: 1 litre süte ceviz büyüklüğündeki kefir mantarı konması hesabıyla: kefir mantarına kaynatılmış ve 20 °C ye kadar soğutulmuş süt dökülür, kavanozun ağzı sıkıca kapatılır. 12, 18, 24, 26 veya 48 saat bekletilir. Kapağını açmadan önce iyice çalkalanır.
  KEFİR ÇEŞİTLERİ
  1- KAFKAS KEFİR MAYASI
  2- RUS KEFİR MAYASI

  MAYALAMA ŞEKİLLERİ

  1-KLASİK-STANDART- MAYALAMA
  2-HASTALIĞA GÖRE MAYALAMA.

  1- KLASİK YANİ SADE mayalama yapılacak ise KLASİK EKSTRAKTI ilave ediniz

  2- Herhangi bir hastalığı tedavi amaçlı kullanılacak ise o HASTALIĞIN EKSRAKT’INI ilave ediniz.

  Herhangi bir hastalığı tedavi amaçlı kullanılacak ise o HASTALIĞIN EKSRAKT’INI ilave ediniz. KLASİK YANİ SADE mayalama yapılacak ise KLASİK EKSTRAKTI ilave ediniz. EKSTRAKT DAMLA SAYISINI SORUNUZ.

  Metal olmayan süzgeçten geçirilir. Süzgeçte kalan mantar tahta kaşıkla tekrar kavanoza konur ve üzerine tekrar süt dökülüp beklemeye bırakılır. Kefir 48 saatten fazla beklerse sulanır ve kullanılamaz. Kefir bozuk sütle yapılmaz ve hiçbir zaman sütsüz saklanmaz, aksi halde açlıktan ölür. En azından haftada bir kere akar suyun altında kefir ve aynı zamanda kullanılan kavanoz da yıkanır. Kefir midede sindirilmez, bilakis direkt bağırsaklardan kana karışır. Her gün rahatlıkla içilebilir, en iyisi akşamları yemekte içmektir veya akşam yemeği yerine sadece kefir içilebilir. Ciddi hastalıklarda her giin 1 litre içilmelidir. Kefir sadece ilaç değil aynı zamanda iyi bir besin maddesidir ve ayran olarak da tüketilebilir, salata soslarını kalınlaştırmada da kullanılabilir.

  Her yerde bulunan yağlı pastörize sütler, kefir yapımında kaynatılmadan kullanılır.GÜNLÜK TAZE SÜT İLE DAHA İYİ OLUR.
  Dikkat edilmesi gereken noktalar: 12 saat beklemiş kefir kabızlığa karşı, 36 saat beklemiş kefir de yumuşak dışkılamaya karşı kullanılır. Kefir mantarı 3-4 haftada iki katı ürer. Evde fazla olduğu zaman bu değerli maddeyi atmayın tanıdıklarınıza verin. İçinde kefir olan kavanozu buzdolabına koymayın. Kefiri ışıklı ortamlarda saklamayın. Kapağını sıkıca kapatın. Bir dolabın içinde saklayın.

  Süzüldükten sonra içilecek olan mantarsız kefiri buzdolabına koyup soğuk olarak da içebilirsiniz.

  Dikkat: kefir mantarı 20 °C nin üzerinde daha çabuk, 20 °C nin altında daha yavaş mayalanır. Kavanoz hiçbir zaman kuvvetli ışığa maruz kalmamalıdır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here