Kehribar Taşı – Değerli Taşlar

0

Kehribar Taşı ( Amber Taşı ) Nedir ve Nasıl Oluşmuştur ?

Kehribar, bilimsel adı  Pinus succinifera olan bir çam türünün fosilleşmiş reçinesinidir. İngilizcede kelime karşılığı ‘Amber ‘dir. Saydam, parlak ve renkli olması ile bazı amber taşlarının içerisinde fosil canlılara ait  yer alması ( böcekler, bitki parçaları ) kehribarı eşsiz özellikte bir taş yapmaktadır. Amber taşı içerisindeki bu canlılar adeta mumyalanmışlardır.  Ayrıca; statik özelliği de bulunmaktadır. Bu özelliği nedeni ile küçük cisimleri kendine doğru çekmektedir. Sadece bir takı taşı değil aynı zamanda bazı ilaçların yapısında da kullanılmaktadır. Eski zamanlarda uyarıcı ve spazm iyileştirici olarak kullanılmaktaydı.

Amber Taşı, amorf yapıda olup ( şekilsiz ) kimyasal yapısı organik kökenlidir, tek bir kimyasal formülü yokturdur. Ancak; kaba taslak C10 I H16 I O4 olarak formülize edilebilir.  Beyaz kehribarın özgül ağırlığı sudan düşük olup, su üzerinde yüzebilir. ( Su özgül ağırlığı:1, beyaz kehribar: 0,93 ). Ayrıca; mohs sertlik skalasında değerli 1 ila 3 arasında değişir. Diğer taşlara nazaran ( elmas, kuvars gibi ) oldukça yumuşak bir taştır. Hemen hemen her renkte olabilmektedir. Isıtıldığında kendine has koku yaymaktadır. 150 derecenin üstünde ise erimeye başlamaktadır. Daha yüksek sıcaklıklarda ( + 370 ) yanmaktadır. Statik Elektriği ilk farkeden Miletli Tales ( M.Ö. 600 ), kehribarı yünlü bir kumaşa sürtmek yolu ile kıvılcım çıkarttığını görmüş ve bazı maddeleri kendine çektiğini fark etmiştir. ( Kehribarın  eski yunancada karşılığı olan elektron sözcüğü bu şekilde bilimsel literatür içine girmiştir )

Kehribardan yapılan takılar

Kehribarın eski zamanlarda ( yakın zamana kadar litvanya gibi bazı ülkelerde ) kötü ruhları ve şeytanları kovduğu, üzerinde taşınıldığında sarılık, guatr gibi hastalıkları tedavi ettiğine inanılırdı. Aynı şekilde bazı ayinler için tütsüsü yapılmakta idi. Günümüzde ise takı amaçlı tesbih, kolye vs. yapımında kullanılır.

Kehribar Tespih: Amber Taşı, ülkemiz en çok tespih yapımında kullanılmaktadır. Ortalama bir amber taşı tespihin fiyatı 400 TL üzerindedir. Piyasada daha ucuza kehribar adı altında tespihler satılsa da muhtemelen bu tespihler sahte veya sıkma kehribar adı verilen tespihlerdir. Tespihlerin fiyatları; büyüklüğüne, ağırlığına, rengine, fosil durumuna , antika değerlerine ve menşeine göre değişebilmektedir. Tamamen orjinal ve doğal keribardan elde edilen tespihlerin fiyatları kalite, işçilik ve antika değerine göre onbinlerce TL’ye alıcı bulabilmektedir.

Kehribar Kolyesi: Daha çok kadınlar tarafından tercih edilir, troid hormonlarını uyardığına  inanıldığı için özellikle guatr hastası bayanlar tarafından tercih edilmektedir.

Kehribar Bebek Diş Kolyesi: Bebekler için yapılan bu ürünün, bebeklerin sağlık ve ruh hallerine iyi geldiğine inanılmaktadır.

Sağlıcakla Kalınız..

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here