Kehribar Taşı – Değerli Taşlar

Kehribar Taşı – Değerli Taşlar

Kehribar Taşı ( Amber Taşı ) Nedir ve Nasıl Oluşmuştur ?

Kehribar, bilimsel adı  Pinus succinifera olan bir çam türünün fosilleşmiş reçinesinidir. İngilizcede kelime karşılığı ‘Amber ‘dir. Saydam, parlak ve renkli olması ile bazı kehribar taşlarının içerisinde fosil canlılara ait  yer alması ( böcekler, bitki parçaları ) kehribarı eşsiz özellikte bir taş yapmaktadır. Kehribar içerisindeki bu canlılar adeta mumyalanmışlardır.  Ayrıca; statik özelliği de bulunmaktadır. Bu özelliği nedeni ile küçük cisimleri kendine doğru çekmektedir. Sadece bir takı taşı değil aynı zamanda bazı ilaçların yapısında da kullanılmaktadır. Eski zamanlarda uyarıcı ve spazm iyileştirici olarak kullanılmaktaydı.

Kehribar, amorf yapıda olup ( şekilsiz ) kimyasal yapısı organik kökenlidir, tek bir kimyasal formülü yokturdur. Ancak; kaba taslak C10 I H16 I O4 olarak formülize edilebilir.  Beyaz kehribarın özgül ağırlığı sudan düşük olup, su üzerinde yüzebilir. ( Su özgül ağırlığı:1, beyaz kehribar: 0,93 ). Ayrıca; mohs sertlik skalasında değerli 1 ila 3 arasında değişir. Diğer taşlara nazaran ( elmas, kuvars gibi ) oldukça yumuşak bir taştır. Hemen hemen her renkte kehribar olabilmektedir. Isıtıldığında kendine has koku yaymaktadır. 150 derecenin üstünde ise erimeye başlamaktadır. Daha yüksek sıcaklıklarda ( + 370 ) yanmaktadır. Statik Elektriği ilk farkeden Miletli Tales ( M.Ö. 600 ), kehribarı yünlü bir kumaşa sürtmek yolu ile kıvılcım çıkarttığını görmüş ve bazı maddeleri kendine çektiğini fark etmiştir. ( Kehribarın  eski yunancada karşılığı olan elektron sözcüğü bu şekilde bilimsel literatür içine girmiştir )

Kehribardan yapılan takılar

Kehribarın eski zamanlarda ( yakın zamana kadar litvanya gibi bazı ülkelerde ) kötü ruhları ve şeytanları kovduğu, üzerinde taşınıldığında sarılık, guatr gibi hastalıkları tedavi ettiğine inanılırdı. Aynı şekilde bazı ayinler için tütsüsü yapılmakta idi. Günümüzde ise takı amaçlı tesbih, kolye vs. yapımında kullanılır.

Kehribar Tespih: Kehribar ülkemiz en çok tespih yapımında kullanılmaktadır. Ortalama bir kehribar tespihin fiyatı 400 TL üzerindedir. Piyasada daha ucuza kehribar adı altında tespihler satılsa da muhtemelen bu tespihler sahte veya sıkma kehribar adı verilen tespihlerdir. Tespihlerin fiyatları; büyüklüğüne, ağırlığına, rengine, fosil durumuna , antika değerlerine ve menşeine göre değişebilmektedir. Bazı kehribar tespihlerin fiyatları onbinlerce TL civarındadır.

Kehribar Kolyesi: Daha çok kadınlar tarafından tercih edilir, troid hormonlarını uyardığına  inanıldığı için özellikle guatr hastası bayanlar tarafından tercih edilmektedir.

Kehribar Bebek Diş Kolyesi: Bebekler için yapılan bu ürünün, bebeklerin sağlık ve ruh hallerine iyi geldiğine inanılmaktadır.

Sağlıcakla Kalınız..

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ