Kekik ve Kekiğin Faydaları Hakkında

1

Kekik Nasıl Kullanılır? Kekiğin Faydaları Nelerdir?

Kekik, ballıbabagiller (Lamiaceae) ailesine mensup bir bitkidir. Thymus, Thymbra, Origanum, Coridothymus, Satureja bitkilerinin hepsi genel olarak kekik olarak adlandırılmıştır. Tarlalarda, ormanların güneş gören yerlerinde, çayır ve dağlarda doğal olarak yetişir. Ülkemizin hemen yer yerinde yetişmektedir. İçeriğinde çeşitli uçucu yağlar içerir ve bu yağların en bilineni timoldür. Timol diğer ballıbaba ailesine mensup bitkilerde görülür. Yöreden yöreye yada cinsine göre; beyaz kekik, girit kekiği, güveyotu olarak da bilinir.

Kekiğin Faydaları Nelerdir? Kekik Çayının Faydaları Nelerdir?

Kekikte bulunan en aktif bileşen timoldur. Bu organik bileşiğin, mantar ve viral enfeksiyonlarını önleme kabiliyeti yüksektir. Bu nedenle ayak mantarı, cilt mantarı, virüs kaynaklı rahatsızlıklarda çok etkili bir beslenme desteğidir.

Lütin, zeaksantin ve tiroksin de dahil olmak üzere kekikte bulunan fenolik antioksidanlar, vücuttaki serbest radikalleri nötralize etmeye ve yok etmeye katkıda bulunur. Serbest radikaller, hücresel metabolizmanın tehlikeli yan ürünleri olup, apoptoz veya spontan mutasyona neden olarak, sağlıklı hücrelerde çok büyük hasara yol açabilir. Bu antioksidanlar, sinirsel yolların, kalplerin, gözlerin ve cildin yanı sıra organlarda bulunan oksidatif stresi önlemeye yardımcı olur. Kekik önemli oranda demir minerali de içerir. Bu özellikleri nedeni ile kalp sağlığı için de ekilidir. Bağışıklık sistemini destekler ve güçlendirir. Kekikte bulunan A vitamini ve antioksidanlar gözler için büyük faydalar sağlayabilir. Özellikle katarakt sorununa karşı fayda sağlar.

Kekik çayı; solunum yolu hastalıkları, astım, hıçkırık, hazımsızlık, şişkinlik gibi sorunlara karşı etki eder. İştah açıcıdır, mide ve bağırsaklarda bulunan zararlı bakterileri yok eder. Ayrıca çocuklarda sık görülen kıl kurdu sorununa fayda sağlar. Özellikle yaban kekiği yada dağ kekiği normal kekiğe göre daha etkilidir.

Solunum Yolu Hastalıklarına Karşı Kekiğin Faydaları

Geleneksel tıpta kekiğin en iyi bilinen ve uzun süredir kullanılmakta olan kullanımlarından biri de solunum rahatsızlıklara olan faydasıdır. Bronşit, kronik astım, tıkanıklık, soğuk algınlığı, grip, bloke sinüsler veya mevsimsel alerjiler varsa, kekik bir balgam söktürücü ve bir anti-enflamatuar madde gibi davranır. Solunum yollarında oluşan balgamı ortadan kaldırır, nefes almayı kolaylaştırmak için iltihabı giderir ve hastalığa yol açabilen mikropların çoğalmasını engeller. Bunun için normal çay gibi demlenen kekik çayı kullanılabilir. Ancak kekik çayı yapılırken fazla kaynatılması etken maddelerin yok olmasına neden olur.

Diş Eti Çekilmesine Karşı Kekiğin Faydaları-İbrahim Saraçoğlu

Bir tutam kekik, yarım su bardağından biraz fazla su da 5-6 dakika kaynatılır. Su biraz soğuduktan sonra  süzülür ve bu su ile dişler fırçalanır. Sabah akşam tekrarlanır, istenirse dişleri normal macunla fırçaladıktan sonra da kekik suyu ile fırçalanır. Ertesi gün yeniden demlenerek devam edilir. Ağız iltihaplarına ve diş iltihaplanmasına da fayda sağlar.

Kekiğin Kullanım Alanları-Kekik Nasıl Kullanılır?

Kekiğin sapları ve yaprakları kullanılır. Genellikle çorbalara, soslara, et yemeklerine eklenir ve lezzetli bir garnitür olarak kullanılır. Ayrıca yüzlerce yıldır besinlerin bozulmasını önlemek için de kullanılmıştır. Etlerin kekikle marine edilmesi hem etin bozulmasını önler hem de pişerken oluşan zararlı bileşikleri yok etmeye yarar.

Sağlıcakla Kalınız…

1 YORUM

  1. yukarda da bahsi gectigi gibi karahindiba turkiyenin her yerimde parklar da bahcelrde yol kenarlainda … olmasina ragmen neredwyse kimsenin ilgisini cekmyor kullanilmiyor buna inat bu bitki sanki diyor ki
    bakin ben sari cicek acarim sonrada ucup ucp giderim. sen hasta olursun sonra bei icersin cay olarak hastaligin iyilesir cicek acar ve o hastlik ucup gider diyor kendisi
    anlayana….

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here