Kenevir ve Kenevir Tohumu Faydaları

14

kenevir tohumu faydalalarıKenevir ve Kenevir Tohumu Nedir, Faydaları Nelerdir? Kenevir tohumu diğer proteinlere nazaran kolay sindirilebilen değerli bir protein kaynağıdır.
Kenevir tohumu, biyolojik olarak yararlı ve kolay sindirilebilen protein için inanılmaz bir bitkisel kaynaktır. 

Kenevir, Kenevirgiller ailesinden olup,diğer isimleri aptal otu, kendir otu, kınnap otu, esrar otu gibi isimleri vardır. Ortalama 3 metre uzunluğunda, bir yıllık otsu bir bitkidir. Çiçekleri sarı ve yeşil arasında değişir. Dişi çiçek diye anlandırılan kısımları olgunlaşınca oluşan kenevir tohumları kavrulup tüketilir. Bu tohumlara çedene, çetene gibi isimler verilir. Kenevir yağı olarak bilinen Kenevir Tohumu yağı ise sabun sanayisinde kullanılır. Kenevir tohumu kuş yemi olarak da kullanılır.  Kenevir lifleri ise dokuma sanayisinde yaygın olarak kullanılmaktadır. Halat, urgan, balık ağları, çadır bezi ve semer gibi malzemelerin yapımında kullanılır. Türkiye’nin pek çok yerinde kendiliğinden yetişebilir ancak kenevir; esrar yapımında kullanıldığı için denetim altındadır. Ordu, Kastamonu, İzmir, Samsun, Urfa gibi illerde kültür tarımı da yapılır. Kurutulmuş kenevir çiçekleri tarih boyunca baş ve romatizma ağrılarında tedavi maksatlı kullanılmıştır. Günümüzde ise bağımlılık yaptığından dolayı tedavi amaçlı pek kullanılmamaktadır. Yapraklarının haşlanması lapa olarak ağrı kesici olarak kullanılır. Ayrıca, Avrupa ülkelerinde kenevir suyu ağrıları azaltmak için içiliyor. Ancak ülkemizde tohumu dışında otunun ne şekilde kullanılabileceği ile ilgili bir kültürel ve yasal zemin oluşmamıştır.

Kenevirin Faydaları Neler?

Kenevir içinde bulunan  THC’nin Aidsli ve Kanserli Hastalara Olan Faydaları

İsrailli kimya profesörü Raphel Mechoulam’ın 1964’te bulduğu Kenevir bitkisi içindeki THC (  tetraidcannabinolo )  isimli madde AIDS ve kanser hastalarında iştah açıcı etkilerinden dolayı kullanılıyor . Son yıllarda yapılan bir araştırmaya göre;  kanserli çocuk hastalarda  kemoterapi öncesi THC alanlarda mide bulantısı vakasına rastlanılmadığı ortaya çıktı. Başka bir araştırmada ise çocukluğunda beyin felci geçirmiş iki hastaya Thc haplarından verildi. Bir süre sonra hastaların hareket yeteneğinin geliştiği görüldü ve ağrı kesicilere olan ihtiyaçlarının azaldığı görüldü.

Kenevirin Faydaları Nelerdir?

Kenevir tohumu diğer proteinlere nazaran kolay sindirilebilen değerli bir protein kaynağıdır.
Kenevir tohumu, biyolojik olarak yararlı ve kolay sindirilebilen protein için inanılmaz bir bitkisel kaynaktır. Kenevir tohumu, Tam Protein grubundan sayılan bir besindir. İçeriğinde vücudumuz için hayati olan on tane aminoasitin tamamı bulunur.

Kenevir tohumu içeriğinde ayrıca sağlık için çok faydalı olan; omega-3 ve omega-6 ( linoleik asit ) yağ asitleri bulunmaktadır.  

Linoleik Asit ( GLA )’nın faydaları

Linoleik Asit ( GLA ): metabolizmayı destekler ve yağ yakımına yardımcı olur.
Hormonal bozuklukların giderilmesinde kullanılır. Ayrıca GLA yani linoleik asit kötü (LDL) kolesterolü düşürmeye yardımcı olur kolesterol oranını iyileştirir.
Saçları, tırnakları  ve cilt sağlığını destekler.
İçeriğinde bulunan fitokimyasallar hastalıklarla mücadelede gereklidir.
Kenevir tohumu tam bir E vitamini kaynağıdır.
Mineral olarak ise demir, magnezyum, çinko, fostor ve kalsiyum vardır.

Not: Esrar uyuşturucu bir maddedir ve kenevir otunun işlenmesiyle elde edilir. Vücuda pek çok zararı bulunmaktadır. Bu şifalı bitki istismar edilerek insan sağlığına oldukça zararlı bir şekilde kullanılmaktadır. Uyuşturucu bir madde olarak zararları yanında esrarın illegal üretimi ve dağıtımı Uluslararası bir suç ağını oluşturur. Bu suç ağı içerisinde binlerce insan mağdur olmaktadır. Dolayısı ile kötü olan Kenevir bitkisi değil, insanların kullanım biçimidir.

Sağlıcakla Kalınız…

 

14 YORUMLAR

 1. Çok doğru kenevin tarihçesi diye nette arayin dinleyin dev firmalarin oyunu herşeyi yasaklıyarak hastalikların çoğalmasini sağlayip ilaç firmalarini sentetikleştirip sunuyirlar petrol yine öyle kanseri yaydilar insanligi hiçe sayip rand ellde ettiler uyanin artik tûm hastaliklarin ve yasam icin gerekli olan bir cok ürûn doğada var araştirin kimyassldan uzak durun okuyun yayin ….

 2. Daha bazi insanlarimizin internete ragmen coook bilincsiz kalmalarini yadirgiyorum
  internet cogu konularda sinirsiz bilgiler veriyor .
  mesala Osmanli zamanlarinda cok tūketilen Zerdecal adindaki bitkinin faydalarini saymaklan bitiremiyorum
  zerdecal – sarimsak – zencefil -tarcin-limon ve bal karisimi
  bir aracin kendine uygun olarak kalitesi yūksek olan bir yag gibi .
  Vūcudumuzu tamamen virel bakterileri öldūrūp korudugu gibi kansere bilhassa prostat sorunlarina karsi mucize bir bitkidir .
  chia tohumu tam bir vitamin bombasi bazi vitaminlerden 1 ile 10 kat daha fazla oran var
  bilhassa okula giden cocuklarimiza kalkar kalkmaz yedirilmesini tavsiye ederim .
  Cörekotu”nu peygamberimiz s.v zaten 1 kelimeylen bildirip insanlara tanitmis
  Ölūmden sonra her seye care cörekotu diye bildirmis .
  daha cook mucize bitkiler var ALLAH biz Evlatlai icin bu Dūnyada ne gerekliyse huzuruna birakmistir .
  nasil biz Evlatlarimizi kendimizdende fazla sevip onlarin sihhatli ve mutlu bir sekilde yasamalarini istedigimiz gibi
  ALLAHŪTAALA biz cocuklarinada sihhatli ve mutlu olmalari icin önce Toprak”ANA”yi bizim her bir nimetten faydalanabilmemiz icin verimli hale getirip bizim sihatli yasamimiz icin cesitli bitkilerin būyūyūp verimli hale gelesiye kadar vitaminlerin etkili ve kolayca agiztadimiza uygun bir tat halinde alinmasinida saglamistir .

 3. Insanlara bunları anlatmamız çok güzel ben böyle şeyleri araştırmayı seviyorum ve insanlarada anlatıyorum çoğumuz bilincsiziz bize ne doğru ne yanlis ermişlerse biz sadece onlara inanıyoruz çünkü bizi oyle yönetiyorlar faza bisey bilmesinler israilde kanser orano çok düşük bizdede devamlı artıyor

 4. Bende çocukken şöyle hatırliyorum. Abd ülkelere ne kadar kenevir ekileceğini bildirirmiş. Bizim radyolardan da haber olarak verilirdi. Dedem ve o yaşta olanlar da kendi aralarında konuşurlardı. Dokuma ve ip yapmak için kullanıyorlardı. Yanlış amaçli kullanmamak ama faydalarindan da yararlanmak kaanatindeyim. Güzel bir araştırma için teşekkürler.

 5. Konuğumuz Kenevir… Hani ekimi yasak olup, özel izinle üretilen, uyuşturucu sınıfından sayılan bu bitki, meğer masummuş… Hak etmediği bir sicil ile fişlenmiş emperyalizm tarafından. Kenevir, insanlık tarihini en eski bitkilerinden. Kenevir, dişisi ve erkeği gözle ayırt edilebilen tek bitki.

  Kenevirin kullanıldığı sektörleri sıralayalım:

  İlaç yapımında,
  Kâğıt yapımında,
  Yakıt yapımında, (bio yakıt)
  Kumaş yapımında,
  Otomotiv sektöründe,
  Petrol ve petrokimyanın kullanıldığı her alanda alternatif,
  Kozmetik ve sabun yapımında…hemp01

  Bir dönümlük kenevir, 25 dönümlük orman kadar oksijen üretir. Bir dönüm kenevirden, dört dönüm ağaca eş kâğıt çıkar. Bir ağaç 20-50 yılda yetişir, kenevir dört ayda… Kenevir 8 kez kâğıda dönüştürülebilir, ağaç 3 kere… Dönüşümlü ziraatta uygun yaz bitkisidir, dünyanın her yerinde kolaylıkla yetişir. Çok az suya ihtiyaç duyar. Kendisini böceklerden korumak için tarım ilacına ihtiyacı yoktur, dayanıklıdır. Tüm petrokimya ürünleri yenilenebilir olarak kenevirden daha ucuza üretilebilir.

  Bir dönüm kenevirden, dört dönüm ağaca eş kâğıt çıkar. Bir ağaç 20-50 yılda yetişir, kenevir dört ayda… Kenevir 8 kez kâğıda dönüştürülebilir, ağaç 3 kere… Dönüşümlü ziraatta uygun yaz bitkisidir, dünyanın her yerinde kolaylıkla yetişir. Çok az suya ihtiyaç duyar. Kendisini böceklerden korumak için tarım ilacına ihtiyacı yoktur, dayanıklıdır. Yani kenevir ile yapılan tekstil ürünleri yaygınlaşsa tarım ilacı sektörüne de gerek kalmaz!

  Kanvas kelimesi kenevir ürünlerin adıdır, ilk kot pantolon kenevirden yapılmıştır. Sicim, ip, halat, çuval, çanta, halı, torba, döşeme, ayakkabı, şapka yapımında dayanıklı ve idealdir. Tohumunun besin değeri ideal, protein değeri çok yüksek, içindeki iki yağ asidi doğada başka hiç bir yerde yok ve kolesterol dostu. Omega 3-6-9 yağlarını taşıyor. Soyadan çok daha ucuza üretilebiliyor. Hayvan beslemekte ideal bir besin. Onunla beslenen hayvanlarda hormon takviyesine gerek yok. Şu anda hormonlarla ve kimyasallarla dolu fastfood reklamları serbest ama, kenevir kotunun reklamını yapmak yasak! Yani kimyasal olan yasal, doğal olan yasak… Yararlı olan hapiste, zararlı olan ise özgür ve serbest.

  Plastikten elde edilen ürünlerin tümü daha sağlıkla ve kolaylıkla kenevirden üretilebiliyor. Kenevir plastiği çok kolayca doğaya dönüşebiliyor. Plastik ise doğada bir milyon yılda yok olmayacak kadar zararlı. Gövdesi kenevirden yapılan arabaların dayanıklılığı çelikten on kat fazladır. Kenevir bazlı asfaltlar asırlarca bozulmadan kalabiliyor. Binaların yalıtımında kullanıldığında son derece dayanıklı, ucuz, esnek ve zararsız. Boya ve vernik üretiminde olağanüstü ucuz ve verimli, dayanıklılık etkileri var. Kenevirle yapılan sabunlar ve kozmetikler doğa dostu ve suları kirletmiyor. Bunları öğrendiğimde, sanayi ve ilaç sektörü, petrol ve suni kimyasallar ile kurulmasaydı dünya bugün hangi durumda olurdu diye hayal ettim ve gözyaşlarıma engel olamadım. Dünya anamız bizi affetsin…

  Kenevirin bu özellikleri bilinmiyor muydu da biz petrole ve kimyasala dayalı bir medeniyet kurduk?

  Elbette biliniyordu ve tüm yan ürünleriyle kenevir, bir zamanlar dünyada önemli bir üretim bitkisiydi, kullanım alanı çok genişti. Ekolojik, çok faydalı ve kullanım alanı saymakla bitmeyen bu bitkiye ne oldu da bugün yasak? Bugün üretimi yasak olan kenevir,18. yüzyılda Amerika’da zorunlu olarak yetiştiriliyordu. Kenevir üretmeyen çiftçi hapse bile atılıyordu. Bugünse üreten hapse atılıyor… Nasıl bu hale geldi, merak ediyorsanız bir bakalım öyküsüne: Bu öyküde tanıdığımız isimler var yine…

  * Amerika’da 1900’lü yılların altın madeni sahibi, siyasetçi, yayıncı, film yapımcısı W. R. Hearst, ülke çapında gazete, dergilerin ve medyanın sahibiydi. Kâğıt üreticiliği yapıyordu ve ormanları vardı. Kenevirden yapılan kâğıt yüzünden milyonlarca dolar kaybedecekti.

  * Rockefeller dünyanın en zengin adamıydı ve petrol şirketi vardı, bio yakıt kenevir yağı onun en büyük rakibiydi. İlaç sektöründeki kenevir bazlı doğal ürünler de düşman edilmişti Rockefeller tarafından.

  * Dupont şirketi ana hissedarı Mellon, petrol ürünlerinden plastik üretmek için patentler almıştı. Plastik, selofan, naylon, metanol, rayon, dakron artık petrolden üretilecekti. Ama kenevir endüstrisi Dupont’un pazar payına yüzde seksen engel oluyordu. Derken, birden Andrew Mellon, ABD Başkanı Hoover’in hazine bakanı oluverdi. Yeğenini de Federal Narkotik Bürosunun başına atadı. Hearst, Dupont sahibi Mellon, Rockefeller ve ilaç firmaları, kendi aralarında yaptıkları toplantılarda, kenevirin milyonlarca dolarlık imparatorluklarını tehdit eden düşman olduğuna karar verdiler. Kenevir ortadan kalkmalıydı. Meksikalıların kullandığı argo bir kelime olan Marihuana sözcüğünü, Hearst’ün gazeteleri aracılığıyla en tehlikeli uyuşturucusu olarak beyinlere kazıdılar. Marihuana ismiyle kenevirin aynı şey olduğunu tüm insanlara unutturmak istiyorlardı ve başardılar. Marihuana’yı yasaklatmayı başardıklarında keneviri yasaklatmış oldular. Karar verildiğinde komitede olan doktor bile keneviri yasakladıklarını bilmiyordu.

  Kenevir kadar yararlı bir bitki neden yasak?

  Kitaplar, dergiler, filmler ile sürdürülen kampanyada, marihuana hakkında sahte raporlar ve veriler kullanıldı. 1930’lu yıllardı ve halk eğitimsizdi, subliminal yöntemler konusunda cahildi. Irkçılık henüz bitmemişti ve bu kişiler aynı zamanda ırkçılık üzerinden de kampanya yapıyorlardı. Kenevir ilaçları yasaklandı, kenevir en tehlikeli uyuşturucu olarak haksız yere fişlendi. Tek bir marihuana sigarası satmak bile ömür boyu hapis demekti. Kenevir ilaçları tıp dünyasından çekilerek yerine bugünün öldürücü kimyasal ilaçları geldi. Kâğıt, ormandan üretilmeye başlandı ve tüm dünyada ormanlar katledildi. Petrol yakıtı, egzoz gazlarıyla atmosferi geri dönülemez şekilde tahrip etti, zehirledi. Doğal rezervlerimiz hızla tükendi, dünyanın dengesi bozuldu.

  Plastik ve naylon ürünler dünyayı ve denizleri çöplüğe çevirdi. Kenevir yerine kullanılan pamuk nedeniyle kullanılan tarım ilaçları ile zehirlenme ve kanser arttı. Bugün kenevir yasaklı olduğu için, yasadışı kenevir üretimi üzerinden kara para kazanan çok sayıda insan var. Bu paranın kullanıldığı yasadışı örgütler var. İnsanların bazen hayatlarına bile mal olan bu ticaret yüzünden kontrol edilemeyen çıkar ilişkileri ile uluslararası kaçakçılıklar var. Varlığının faydaları çok, yasaklanması nedeniyle ise ülke bazında ve global olarak inanılmaz derecede zarar var. Dünyayı petrokimya ve zararlı kimyasallar ile kirletmek yerine, kenevirin üretimini disiplinli bir kontrol ile yapabilseydik, bugün çok daha güzel bir dünyada yaşıyor olacaktık belki de… Hala da geç kalmış değiliz aslında. Dünyayı kurtarmak için neden olmasın? Keneviri temize çıkarıp, beraat ettirsek mi acaba?

  Yazar: Nesrin Dabağlar

  Bu yazı İndigo Dergisi’nin 12 Temmuz 2013 tarihli 94. sayısından alınmıştır

  • Bu araştırmayı yapanlara teşekkür etmek isterim paylaşım çok bilgilendirici doğrusu çok şaşırdım vay be dedirtti ancak kullanım şekli yanlış olması sebebiyle adı karalanan bu tohumun Yüce Yaratıcı Allah-u Teala tarafından hizmetimize sunulma amacına doğru şekilde ulaşmasını zaraları yerine bu makalede yazılanların tamamında kullanılarak hizmete sunulmasını dilerim paylaşım için tesekkürler

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here