Kenger Sakızı ve Kenger Kahvesi Tarifi, Faydaları

Kenger Sakızı ve Kenger Kahvesi Tarifi, Faydaları

Anadolu’ya has lezzette Kenger Kahvesidir. Tadı; toprak kokusu ve bildiğimiz kavruk kokusunun muhteşem bir karışımındadır. Bu kahveyi içerken insanın burnuna yağmurla birlikte burnunuza gelen taze toprak kokusunu anımsatıyor. Kenger Kahvesi yapmak için öncelikle olgunlaşan kenger otunun başları ezilir ve içerisinden çıkan tohumlar kurutulur.

Kenger Otu’nun Faydaları

Anadolu’nun hemen her yerinde yetişen, Nisan ve Mayıs gibi çiçek açan, tüylü, çok yıllı, bol sütlü ve dikenli bir ot türüdür. Sağlık açısından oldukça faydalı olmasına rağmen bulunduğu yerlerin sarplığından ve dikenli oluşundan pek rağbet görülmemiştir. Bir çok faydasının olduğu söyleniyor. Halk kültüründe Diş ağrıları, diş eti rahatsızlıkları ve dişlerin beyazlatılmasında,  iltihaplanan veya patlayan kulak zarının tedavisinde, safra kesesi taşlarının düşürülmesinde, mide ağrısı, hazımsızlık ve şişkinlik gibi sorunlarda kullanılıyor. Ayrıca şeker hastalarına dahi  iyi geldiğine dair inanışlar var. Aslında kenger, kıtlık zamanlarının vazgeçilmez; sebzesi, yemeği, sakızı ve kahvesi yapılan bitkisidir. Kenger sakızı ve kahvesi Anadolu’ya özgü ürünlerdir ve keşfedilmeyi beklemektedir.

Kenger Sakızı Tarifi:

Eğer yolunuz Haziran sonundan Ağustos başına kadar Anadolu’nun kıraç yerlerine düşerse mutlaka Kenger Otunu sorun mutlaka size göstereceklerdir. Zaten yaz aylarında çocuk yaşlı demeden bu işin meraklıları soluğu dağlarda alır. Hatta Anadolunun pek çok şehrinde ( Sivas, Malatya, Elazığ, Maraş ) yazları pazarlarda ve köşe başlarından bu sakızı satan satıcılarla rastlaşırsınız. Kenger kanatmaya sabah gitmelisiniz, kengerleri bir güzel kanattıktan sonra geri dönüp, öğleden sonra güneş tesirini yitirince gidip toplayabilirsiniz. Yanınıza çukur kazmak için küçük bir alet ve kökünü kanatmak için bir çakı alın. Kengerin köküne doğru hafifçe bir çukur açın ve siyahımsı renkteki kökü gördüğünüzde o bölgeye çakınızla hafifçe bir çizik atın. Kesin toprak kokusunda bembeyaz bir süt akmaya başlayacaktır. İhtiyacınız kadar kenger bulup aynı işlemleri tekrarlayın ve kuruması için bırakın. Akşama doğru kenger sakızlarınızı gidip toplayabilirsiniz. O güzel tadı tüm zahmete değecektir. Tabi topraktan arındırmanız için bir süre sakızları yıkamanız gerekir.

Kenger Kahvesi ( Diken Kahvesi ) Tarifi

Bir diğer Anadolu’ya has lezzette Kenger Kahvesidir. Tadı; toprak kokusu ve bildiğimiz kavruk kokusunun muhteşem bir karışımındadır. Bu kahveyi içerken insanın burnuna yağmurla birlikte burnunuza gelen taze toprak kokusunu anımsatıyor. Kenger Kahvesi yapmak için öncelikle olgunlaşan kenger otunun başları ezilir ve içerisinden çıkan tohumlar kurutulur. Daha sonra ise kurutulan tohumlar bir güzel kavrularak diken kahvesi yapılır.  Rivayet odur ki eski zamanlarda kıtlık olduğu vakit, halk kahve ihtiyacını kenger kahvesi içerek giderirmiş.

Sağlıcakla Kalın…

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 3 YORUM
 1. nurettin dedi ki:

  benim memleketim malatya kengerin butun bu lezetlerinde haberdar uuldugumu suyliyim ve butun kahvesinden sebzesine kadar sebzesininde korutulmusuna kadar herseyini en ince ayrintisini bilirim ama kahvesinin nasil hizla isletiriz unu gucum yetmiyur cok destek istedim ama bulamadim tesekur ederim.

  1. Kenger kahvecisi dedi ki:

   Ben de malatyalıyım , kenger kahvesinin patentini aldım üretim yapamazsınız onun için uğraşmayın 😊

   1. Yaşar dedi ki:

    Bende 3 ton kenger tonumu var satıyorum sizin işinize yarar mi aceba

BİR YORUM YAZ