Kenger Sakızı ve Kenger Kahvesi Tarifi, Faydaları

5

Kenger Nedir? Kenger Otunun Faydaları Nelerdir?

“Anadolu’ya has lezzette Kenger Kahvesidir. Tadı; toprak kokusu ve bildiğimiz kavruk kokusunun muhteşem bir karışımındadır. Bu kahveyi içerken insanın burnuna yağmurla birlikte burnunuza gelen taze toprak kokusunu anımsatıyor. Bu lezzetli kahveyi yapmak için öncelikle olgunlaşan bitkinini dikenli ve sert başı ezilir ve içerisinden çıkan tohumlar kurutulur.”

Anadolu’nun hemen her yerinde yetişen, Nisan ve Mayıs gibi çiçek açan, tüylü, çok yıllı, bol sütlü ve dikenli bir ot türüdür. Bilimsel adı Gundelia tournefortii olup papatyagiller ailesine mensup bir bitkidir. Yabani enginar olarak da bilinir. Karaciğerlere çok faydalı bir besindir.

Sağlık açısından oldukça faydalı olmasına rağmen bulunduğu yerlerin sarplığından ve dikenli oluşundan insanlar tarafından pek bilinmeyen bir bitkidir. Bir çok faydasının olduğu söyleniyor. Halk kültüründe Diş ağrıları, diş eti rahatsızlıkları ve dişlerin beyazlatılmasında,  iltihaplanan veya patlayan kulak zarının tedavisinde, safra kesesi taşlarının düşürülmesinde, mide ağrısı, hazımsızlık ve şişkinlik gibi sorunlarda kullanılıyor. Ayrıca şeker hastalarına iyi geldiğine dair inanışlar var.

Aslında kenger, kıtlık zamanlarının vazgeçilmez sebzesidir. Yemeği, sakızı, salatası ve kahvesi yapılan bitkisidir.  Çiğ olarak da tüketilebilen lezzetli bir sebzedir. Kenger sakızı ve kahvesi Anadolu’ya özgü ürünlerdir ve keşfedilmeyi beklemektedir.

Kenger Kahvesi ( Diken Kahvesi ) Tarifi

Bir diğer Anadolu’ya has lezzette Kenger Kahvesidir. Tadı; toprak kokusu ve bildiğimiz kavruk kokusunun muhteşem bir karışımındadır. Bu kahveyi içerken insanın burnuna yağmurla birlikte burnunuza gelen taze toprak kokusunu anımsatıyor. Kenger Kahvesi yapmak için öncelikle olgunlaşan bitkinin sert başları ezilir ve içerisinden çıkan tohumlar kurutulur. Daha sonra ise kurutulan tohumlar bir güzel kavrularak diken kahvesi yapılır.  Rivayet odur ki eski zamanlarda kıtlık olduğu vakit, halk kahve ihtiyacını kenger kahvesi içerek giderirmiş.

Kenger Sakızı Tarifi

Eğer yolunuz Haziran sonundan Ağustos başına kadar Anadolu’nun kıraç yerlerine düşerse mutlaka Kenger Otunu sorun mutlaka size göstereceklerdir. Zaten yaz aylarında çocuk yaşlı demeden bu işin meraklıları soluğu dağlarda alır. Hatta Anadolunun pek çok şehrinde ( Sivas, Malatya, Elazığ, Maraş ) yazları pazarlarda ve köşe başlarından bu sakızı satan satıcılarla rastlaşırsınız.

Kenger kanatmaya sabah gitmelisiniz, kengerlerin kökü bir çapa ile açılarak kök kısmına bir bıçak ile çentik açılır ve sütün çıkması sağlanır.  Keskin toprak kokusunda bembeyaz bir süt akmaya başlayacaktır. İhtiyacınız kadar bitkiyi bulup aynı işlemleri tekrarlayın ve kuruması için bırakın. Öğleden sonra kenger sakızı toplanmaya hazır olacaktır. O güzel tadı tüm zahmete değecektir. Tabi topraktan arındırmanız için bir süre sakızları yıkamanız gerekir.

Sağlıcakla Kalın…

İlginizi Çekebilecek Yazılar

Kenger Yemeği Tarifleri

5 YORUMLAR

  1. benim memleketim malatya kengerin butun bu lezetlerinde haberdar uuldugumu suyliyim ve butun kahvesinden sebzesine kadar sebzesininde korutulmusuna kadar herseyini en ince ayrintisini bilirim ama kahvesinin nasil hizla isletiriz unu gucum yetmiyur cok destek istedim ama bulamadim tesekur ederim.

        • Neden “bencilce” dediğinizi anlamadım. Öyle paldır küldür patent alınamıyor, kaç yıllık emek çalışma var, bir kahve olarak görünüyor ama üzerine bir sürü bilimsel çalışma, araştırmalar yaptık. Yıllarca çalışmanın sonucu bir icat yapsanız mesela yeni bir telefon geliştirseniz ve onun patentini alsanız biride çıkıp ben de bu telefonu yapacağım dese zorunuza gitmez mi . çünkü hiçbir emek sarfetmeden sadece sizin yaptığınız icadın aynısını yapıyor. Ben yorumumda kimseyi küçümsemeden sadece üretiminin izinsiz yapılamayacağını yazdım bencillik bunun neresinde.
          Not: patenti sadece şirketler değil tüzel kişilerde alabilir. patent sahibinin izni olmadan 20 yıl boyunca patent konusu olan icadı kimse üretemez, yasal değildir. izinsiz yapıldığı tespit edilirse dava açılabilir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here