Kenger Sakızı ve Kenger Kahvesi Tarifi, Faydaları

6

Kenger Sakızı Nedir? Kenger Otunun Faydaları Nelerdir?

Anadolu’ya has lezzetlerden birisi de kenger sakızı ve kenger kahvesidir. Tadı; toprak kokusu ve bildiğimiz kavruk kokusunun muhteşem bir karışımındadır. 

Kenger otu; Anadolu’nun hemen her yerinde yetişen, Nisan ve Mayıs gibi çiçek açan, tüylü, çok yıllı, bol sütlü ve dikenli bir ot türüdür. Bilimsel adı Gundelia tournefortii olup papatyagiller ailesine mensup bir bitkidir. Yabani enginar olarak da bilinir. Karaciğere çok faydalı bir besindir.

Sağlık açısından oldukça faydalı olmasına rağmen bulunduğu yerlerin sarplığından ve dikenli oluşundan insanlar tarafından pek bilinmeyen bir bitkidir. Bir çok faydasının olduğu söyleniyor. Halk kültüründe Diş ağrıları, diş eti rahatsızlıkları ve dişlerin beyazlatılmasında, iltihaplanan veya patlayan kulak zarının tedavisinde, safra kesesi taşlarının düşürülmesinde, mide ağrısı, hazımsızlık ve şişkinlik gibi sorunlarda kullanılıyor. Ayrıca şeker hastalarına iyi geldiğine dair inanışlar var.

Aslında kenger, kıtlık zamanlarının vazgeçilmez sebzesidir. Yiyeceklerin kısıtlı olduğu savaş ve kıtlık zamanlarından Anadolu insanının imdadına yetişmiş bir bitkidir. Yemeği, sakızı, salatası ve kahvesi yapılan bitkisidir.  Çiğ olarak da tüketilebilen lezzetli bir sebzedir. Kenger sakızı ve kahvesi Anadolu’ya özgü ürünlerdir ve keşfedilmeyi beklemektedir.

Kenger Sakızı Nasıl Yapılır?

Eğer yolunuz Haziran sonundan Ağustos başına kadar köylere düşerse bu bitki mutlaka karşımıza çıkacaktır. Hatta Anadolunun pek çok şehrinde ( Sivas, Malatya, Elazığ, Maraş ) yazları pazarlarda ve köşe başlarında bu sakızı satan satıcılara halen rastlamak mümkün.

Kenger otundan sakız yapmak için sabah erken saatlerde kalkılır ve hava ısınmadan kengerlerin kökü bir çapa ile açılarak kök kısmına bir bıçak ile çentik açılır ve sütün çıkması sağlanır.  Toprak kokusunda bembeyaz bir süt akmaya başlayacaktır. İhtiyaç kadar kanatılır ve kuruması için öğlenden sonra veya akşam saatleri beklenir. Öğleden sonra kenger sakızı toplanmaya hazır olacaktır. O güzel tat tüm zahmete değecektir. Çiğnemeden önce iyice yıkayıp topraktan arındırmak gerekmektedir.

Kenger Kahvesi ( Diken Kahvesi ) Tarifi

Bir diğer Anadolu’ya has lezzette Kenger Kahvesidir. Tadı; toprak kokusu ve bildiğimiz kavruk kokusunun muhteşem bir karışımındadır. Kenger Kahvesi yapmak için öncelikle olgunlaşan bitkinin sert başları ezilir ve içerisinden çıkan tohumlar kurutulur. Daha sonra ise kurutulan tohumlar kavrularak diken kahvesi yapılır.  Eski zamanlarda kahve kıtlığının yaşandığı dönemlerde insanların tükettiği bir kahve çeşidi olduğu söylenmektedir.

Sağlıcakla Kalın…

İlginizi Çekebilecek Yazılar

Kenger Yemeği Tarifleri

6 YORUMLAR

 1. Yuzlerce yildir anadoluda kullanilan Kenger kahvesine siz icat mi diyorsunuz , kenger kahvesi ile cep telefonunun ne ilgisi var bu nasil ornek ? Sizin mantiginiza gore Cayi Caykurdan baskasi Turk kahvesini de Mehmet Efendiden baskasi uretemez o zaman , ya icatin ya da patentin anlamini bilmiyorsunuz demektir . Her isteyen Kenger kahvesi uretip satabilir bunu engelleyemezsiniz , size patenti kim anlattiysa yanlis anlatmis .

 2. benim memleketim malatya kengerin butun bu lezetlerinde haberdar uuldugumu suyliyim ve butun kahvesinden sebzesine kadar sebzesininde korutulmusuna kadar herseyini en ince ayrintisini bilirim ama kahvesinin nasil hizla isletiriz unu gucum yetmiyur cok destek istedim ama bulamadim tesekur ederim.

    • Neden “bencilce” dediğinizi anlamadım. Öyle paldır küldür patent alınamıyor, kaç yıllık emek çalışma var, bir kahve olarak görünüyor ama üzerine bir sürü bilimsel çalışma, araştırmalar yaptık. Yıllarca çalışmanın sonucu bir icat yapsanız mesela yeni bir telefon geliştirseniz ve onun patentini alsanız biride çıkıp ben de bu telefonu yapacağım dese zorunuza gitmez mi . çünkü hiçbir emek sarfetmeden sadece sizin yaptığınız icadın aynısını yapıyor. Ben yorumumda kimseyi küçümsemeden sadece üretiminin izinsiz yapılamayacağını yazdım bencillik bunun neresinde.
     Not: patenti sadece şirketler değil tüzel kişilerde alabilir. patent sahibinin izni olmadan 20 yıl boyunca patent konusu olan icadı kimse üretemez, yasal değildir. izinsiz yapıldığı tespit edilirse dava açılabilir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here