Kerevit-Tatlı Su Istakozu Nedir? Kerevit Nasıl Pişirilir?

0

Kerevit Nedir? Doğu Avrupa Kereviti Nedir?

Kerevit; tatlı su ıstakozu olarak da bilinen Astacoidea ile Parastacoidea üst familyalarında yer alan ön ayaklı kabuklu türlere verilen ortak isimdir. Doğal ortamda; Dünya’da Antartika ve Afrika hariç tüm kıtalarda görülür. Tatlı su canlılarıdır ve denizlerde yaşamamaktadırlar. Ülkemizde ise doğal ortamda görülen tek kerevit türü Latince adı, Astacus leptodactylus olan Doğu Avrupa kereviti veya göl ıstakozu olarak bilinen türdür. Doğu Avrupa kereviti ülkemizde kerevit denilince akla gelen ilk türdür ve tatlı su ıstakozu şeklinde isimlendirilmiştir. Kerevitle ıstakoz tamamen farklı familyalara sahip türlerdir.

Doğu Avrupa kereviti; ülkemizde en çok Bursa’da bulunan Uluabat gölünden çıkarılmaktadır. Ancak bu göldeki kerevitler son 30 yıldır bir tür mantar nedeniyle yok olma derecesine gelmişlerdir. Son yıllarda ise hastalığın etkisinin azalması nedeniyle sayıları artmaya başlamıştır. Bu gölden elde edilen kerevitlerin ekonomik değeri oldukça yüksektir ve elde edilen kerevitler yurt dışına ihraç edilmektedir.

göl ıstakozu, uluabat kereviti
Doğu Avrupa Kereviti

Ülkemizde Kerevitin Doğal Olarak Yaşadığı Yerler:

Doğu Avrupa kereviti (göl ıstakozu)’nin ülkemizde iki alt türü bulunur.Bunlardan; Latince adı Astaeus leptodactylus salinus Nordmann olan tür Eğridir, Akşehir, Beyşehir, Manyas, Eber, Apolyont, Gölcük (Ödemiş) gölü Miliç Çayında görülür. Latince adı Astaeus leptodaetylus leptodaetylus Escb- seholtz olan tür ise İznik, Terkos, Işıklı gollerinde ve Tunca Nehri ile Gelemen Çayında doğal olarak bulunmaktadır.

Ülkemizde; Eğridir Gölünde kültür olarak kerevit üretimi yapılmaktadır. Kerevitin potansiyel değeri yüksek olmasına rağmen ülkemizde üretici tarafından işlenmemesi nedeniyle gölden çıktığı gibi satılmakta bu nedenle istenen kar elde edilememektedir.

Kerevit Nasıl Pişirilir-Nasıl Tüketilir?

Kerevitin Haşlanması

Öncelikle kerevitler iyice yıkanır ve kaynayan bir tencere içerisine atılır. Ardından hemen biraz tuz atılır. Haşlama işlemine kerevitlerin kuyrukları kıvrılana kadar orta ateşte devam edilir. Bu süre çok uzun değildir 15-20 dakikadır. Ayrıca pişmeye yakın kerevitlerin rengi de değişmektedir. Kerevitin piştiği kuyruklarının kıvrılmasından ve renginin değişmesinden kolayca anlaşılır. Haşlama işlemi bittikten sonra bu şekilde tüketilebilir. Ancak kabukları ile birlikte tüketilmek istenmiyorsa haşlama işleminde sonra bir çatal ile kerevitlerde bulunan et ayıklanabilir.

Kerevit Nasıl Ayıklanmalı

Haşlanmış kerevitlerin; baş kısmını ayıklama için baş ve kuyruk kısmına baskı uygulanır ve çekilir. Bu şekilde kolaylıkla ayrılabilir. Karın kısmından kuyruk kısmına doğru makasla kesilir ve kuyruğu böyle ayrılır. Bu kısımdaki et çıkartılır. Kerevitin en lezzetli kısmı kıskaçları içinde bulunan ettir. Kıskaçlar kırılarak içindeki ete ulaşılır.

Akvaryumda Beslenen Kerevitler

Kerevitler sadece yiyecek olarak değil hobi maksatlı da kullanılır. Meksica cüce portakal kereviti (cambarellus patzcuarensis sp. orange-cpo) doğal ortamda dünyada sadece Meksika’da yetişen bir kerevittir. 30-40 mm arası boya sahiptir. Diğer küçük balıklara ve karideslere karşı saldırgan davranır ve bunlarla beslenebilir. Yine Amerika kıtasına özgü mavi cüce kerevit akvaryumlarda beslenebilir. Akvaryumda beslenebilen diğer popüler kerevit türlerinin bir kısmı şöyle sıralanabilir.

Luizyana Kereviti- Procambarus clarkii: Nil nehrine has bir kerevittir. Boyu 15 cm’e kadar çıkar. Popüler bir kerevit türüdür.
Yabby ya da Avustralya Kereviti- Cherax destructor: Açık mavi renge sahip bir türdür. 20 cm’e kadar uzayabilir.

Florida Istakozu- Procambarus alleni: Kahverengi tonlara sahiptir. Amerika kıtasına özgüdür. 5-7 cm arasında boylanabilir.

Kırmızı Kıskaç-(Cherax quadricarinatus): Büyük bir kerevit türüdür.

Mayami Mağara Kereviti-Procambarus milleri: Portakal rengine sahiptir. 7-8 cm arasında boylanabilir. Daha uysal davranış sergiler. Amerika’ya özgü bir türdür.

Sağlıcakla Kalınız….

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here