Kesme Tahtaları Nasıl Temizlenmeli

0

Kesme Tahtaları Nasıl Seçilmeli? Kesme Tahtaları’nın Temizliği

Kesme tahtaları, mutfaklarda besinler ile en çok temas halinde olan bir gereçtir. Besinlerin tüketilmesinden hemen önce, en son temas ettikleri nesnedir. Gerçekten de kesme tahtaları üzerinde yapılan araştırmalarda hijyenik şartlarda olmayan tahtaların en az klozet kadar mikroorganizma barındıracağıdır. Özellikle salmonella türü bakteriler kesme tahtaları üzerinde çoğalıyor. Tahtalar üzerinde bulunan derin çizikler bakterilerin üremesi için yüzeye göre daha uygun yerler.

Yapılan bazı araştırmalarda; ahşap kesme tahtalarının plastik olanlara göre daha sağlıklı olduğu yönündedir. Bunun nedeni ise tahtanın emiş gücü. Ahşap kesme tahtaları yıkandığında, ahşap tüm suyu üzerinde bulunan bakterilerle birlikte içe doğru çekiyor ve bu bakteriler tahtanın içine hapsoluyor. Ancak plastik kesme tahtaları için durum bu şekilde değil, plastiğin emiş gücü olmadığından yüzey nemli kalıyor ve mikropların üremesi için şartlar varlığını koruyor.

İkinci önemli nokta; et ve sebze-meyveler-peynir-ekmek vs için iki veya daha fazla farklı kesme tahtası kullanılmalıdır. Et tahtalarında kesilen etler büyük ihtimalle pişirileceğinden vücuda bu yolla bakteri girme ihtimali bulunmuyor. Ancak bu tahtalar üzerinde çiğ yenen besinlerde doğranıyorsa et kesme esnasında yıkamaya rağmen oluşan bakteriler hemen bu besinlere geçer. Genel alışkanlık olarak besinler yıkandıktan sonra doğrama tahtasına alındığından ve doğrandıktan sonra yıkama imkanı bulunmadığından bu durum sağlık için bir risk teşkil edebilir. Özellikle tavuk etlerini kesme tahtalarında kestikten sonra kesme tahtaları iyice temizlenmelidir.

Kesme Tahtaları Nasıl Temizlenmeli

Aşağıda yazılan temizleme yöntemi özellikle et kesme tahtaları için her kullanımdan sonra mutlaka uygulanmalıdır.

* Kesme tahtaları kullanıldıktan hemen sonra yıkanmalıdır.
* Yıkama işlemi sıcak su ile olmalıdır ve bulaşık teli ve tercihen arap sabunu kullanılarak yapılmalıdır. Bulaşık telinin avantajı, ahşap kesme tahtaları üzerinde bir nevi zımparalama yapmasıdır. Bu nedenle her kullanımdan sonra bulaşık teli ile ovalanması çiziklerin de yok olmasını sağlar.
* Temizlik işlemi bittikten sonra kesme tahtası iyice durulanması ve durulandıktan sonra bir yere asılması uygun olacaktır.
* Eskimiş, deforme olmuş kesme tahtaları kesinlikle kullanılmamalıdır.
* Kesme tahtası üzerinde et ve diğer malzemeler kesiliyorsa et kesildikten sonra mutlaka yıkanmalı ve ardından diğer malzemeler kesilmelidir. Ancak her biri için ayrı kesme tahtası kullanmak daha mantıklıdır.

Sağlıcakla Kalınız…

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here