Kestane Balı Hakkında Detaylı Bilgi

0

Kestane Balı Nedir? Kestane Balı Faydaları Nelerdir?

Daha önceki yazımızda; deli bal olarak bilinen kestane balı ile mor çiçekli orman gülü arasındaki ilişkiyi yazmıştık. Bkz: Mor çiçekli Orman Gülü ( Ağu çiçeği )

Kestane balı’na deli bal denmesinin nedeni işte bu ağu çiçeği yada cifin çiçeği adı verilen çiçektir. Kestane populasyonları ile hemen hemen aynı yaşam alanını paylaşan bu çiçeklerden arıların nektar toplamasıyla elde edilen bala acı bal, deli bal yada kestane balı deniyor. Bazı yörelerde ve özellikle son zamanlarda her kestane ağacı alanında bu çiçekler olmadığından, her kestane balı deli bal değildir. Yöreden yöreye içerisindeki mor çiçekli orman gülü nektarına göre değişmektedir.

Diğer adı ile deli bal özellikle Doğu Karadeniz illerinde yoğun olarak üretilmekte ve renk, tat ve koku olara diğer ballardan çeşitli farklılıklar arz etmektedirler.

Geleneksel kullanımda, öksürük, astım,soğuk algınlığı, bronşit ve nefes darlığı gibi pek çok hastalığın tedavisinde etkili olduğu iddia edilmektedir. Ancak deli bal, diğer ballar gibi tüketilmemekte, toksik etki yaratabileceğinden oldukça az miktarda tüketilmesi önerilmektedir.

Genel olarak; sabahları ılık su içine karıştırılıp bir kaç damla limon ile içildiğinde faydalı etkisini gösterdiği söylenmektedir. Yapılan araştırmalarda; kestane balı içinde bulunan kalsiyum, potasyum, mangan ve bakır mineralleri oranları diğer ballara göre fazla olduğu saptanmıştır.

Deli Balın Zararları

Kestane balı eğer yukarıda bahsettiğimiz ağu çiçeklerinin bol olduğu alanlarda üretilmiş ise çok dikkat edilmesi gerekmektedir. Günlük tüketim miktarı ise bir veya en fazla iki çay kaşığını kesinlikle geçmemelidir. Deli bal çok ciddi alerjik reaksiyonlara hatta komaya neden olabilmektedir.

Sağlıcakla Kalınız…

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here