Keten Tohumu Faydaları Nelerdir?

0

Keten Bitkisi ve Keten Tohumu Nedir?

Yaklaşık 50 ila 100 cm boyunda, tek yıllık bir bitki olan keten; Akdeniz ikliminde yayılış göstermiştir, yani ılıman iklimleri tercih etmektedir. Ayrıca kireçli topraklarda daha iyi verim elde edilmektedir. Çiçekleri maviye yakın ve güzeldir. Meyveleri içerisinde az sayıda bulunan tohumları ise keten tohumu olarak bilinir. Ketenin meyveleri yaz sonuna doğru olgunlaşmaktadır.

Keten Tohumunun Faydaları Nelerdir?

Yoğun miktarda Omega-3 içerdiğinden balık yiyemeyenler için iyi bir omega-3 kaynağıdır. Keten Tohumu, kolesterol düşürücüdür. Kanser hastaları için destekleyici bir besin kaynağıdır. Bunların yanında keten tohumu; mide ve bağırsak duvarlarını temizlediğinden, tüketimi halinde lifli yapısından dolayı; bağırsakları yumuşatacak ve bağırsak hareketliliğini arttıracaktır. Sindirim güçlüğü çekenlerde ve kabızlık problemi olanlarda; gıda takviyesi olarak kullanılabilmektedir. Hem lifli yapısı hem de laksatif etkisinden dolayı zayıflamak isteyenler için tok tutucu bir besin maddesidir.

Keten tohumu faydaları bunlarla sınırlı değil; içeriğinde bulunan B-12 ve Omega-3 sayesinde beyin fonksiyonlarının düzenlenmesinde özellikle unutkanlık sorununun önlenmesinde kullanılabilir. Bu yönüyle; vejetaryenler için zengin B-12 ve Omega 3 kaynağıdır. Keten Tohumu; kemik sisteminin kuvvetlenmesine yardımcı olmakla birlikte; deri ve organ üzerinde bulunan dokuların yenilenmesinde yardımcı olduğu söylenmektedir. Bu etkisi yine içeriğinde bulunan yüksek Omega-3 miktarından kaynaklanmaktadır. Yüksek Omega-3 seviyesi kalp-damar sağlığının korunmasında bilinen etkili maddelerden birisidir. Ayrıca; kan şekeri seviyesinin düzenlenmesinde keten tohumu yardımcı olabilmektedir.

Keten Tohumu Nasıl Kullanılır?

Keten Tohumu; kullanırken dikkat edilmesi gereken nokta; keten tohumunun taze olmasıdır. Aldığınız keten tohumunun taze olup olmadığını anlamak isterseniz bir kaç tanesini çimlendirin. 5-10 tane tohumu nemli bir pamuk içine arasına alın ve çimlenmesini bekleyin. ( Bir kaç gün ). Eğer çimlenme oluyorsa keten tohumları tazedir. ( Çimli tohumları kesinlikle tüketmeyin. Keten tohumlarını el değirmeniyle öğütüp; kapalı bir kap içinde 30- 40 gün tazeliğini koruyabilirsiniz.

Tohum halinde veya öğütülmüş olarak, günde 1 yemek kaşığı keten tohumunu sıcak suyla ıslatıp bir kaç dakika bekledikten sonra; tüketebilirsiniz. ( Yoğurtla karıştırabilirsiniz ). Keten tohumlarından çeşitli mezeler de yapabilirsiniz ya da ekmek, pasta, kek, börek yapıyorsanız; hazırladığınız hamur içine bir miktar keten tohumu atabilirsiniz.

Keten Tohumu; ısı ve ışıktan uzak tutulmalı ve buzbolabında saklanmalıdır. Öğütülmüş keten tohumunu mümkünse siz kendiniz yapın ancak yapma imkanınız yoksa güvenilir bir yerden temin edin. Keten Tohumu, uygun şartlarda saklanmazsa çabuk okside olur ve sağlığımız için zararlı olan toksik maddelerin oluşur.

Sağlıcakla Kalınız…

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here