Kimyon Faydaları Hakkında Bilgi

0

Kimyon Nedir? Kimyonun Faydaları Nelerdir?

Kimyon bilimsel adı Cuminum cyminum olan ve İngilizce’de Cumin olarak bilinen maydanozgiller familyasına ait bir bitkidir. Hint-Asya mutfağında çok önemli bir yere sahiptir. Anavatanı, Ortadoğu ve Doğu Akdeniz çevresidir. Çeşitli uçucu yağların yanı sıra zengin bir A vitamini öncüsü olan beta-keroten kaynağıdır. Bu beta-kerotenler karaciğerde depolanıp, ihtiyaç halinde A vitaminine dönüşürler. içerisinde C, E ve K vitaminleri de bulunmaktadır. Bunlar dışında; diğer B grubu kompleks vitaminlerini de ( niasin, folat gibi ) barındırır. Kaliteli bir lif içeriğine sahiptir. Mineral yönünden ise kalsiyum, demir ve fosfor açısından kayda değer içeriği vardır.

Kimyon Faydaları Nelerdir?

Modern tıp kimyonun üzerine pek çok araştırma yapmıştır. İçeriğinde 100 den fazla kimyasal bileşim vardır. Bunlardan; fosfor cilt ve kemik sağlığı için etkilidir. Demir ise kansızlığa, kalsiyum ise kemik sağlığı için önemlidir. Vücuttan toksinlerin atılması için ideal baharatlardan biridir.  Literatür uygulamasında; sirke ile karıştırıldığında; sivilce ve siyah noktaları geçirebildiği söylenir. Ayrıca kaliteli lif içeriği sayesinde; sindirim sistemini düzenleyici etkileri olabilir. Ayrıca; içeriğinde bulunan kuminaldehit isimli bir madde de sindirim sorunları için faydalıdır. Kuminaldehit ve diğer bileşenler; kabızlık sorununu da giderebilmektedir. Hemeroid semptomlarını da kesebilir.

Yine geleneksel uygulamalarda, kimyonla zeytinyağı ve çörek otu yağı karışımının saç dökülmesini önlediği ve yeni saçları teşvik ettiği söylenmektedir. Bunun için bir ölçek zeytinyağı, bir ölçek çörek otu yağı ve 1/4 ölçek kimyon karıştırılır. Bu karışım saçlara sürülür. Aynı zamanda bu karışım; masaj yağı olarak da sürülürse kaşıntı ve döküntü gibi sorunlara iyi gelebilir.

Kimyonun faydalarından biri de ; kan şekeri seviyesini dengelemesidir. Bu özelliği ile diyabet hastaları için önemli bir besindir.

Ayrıca içeriğinde bulunan timokinon daha önceki yazılarımızda anlattığımız gibi beyin hücrelerini uyararak konsantasyonu arttırıyor ve Alzheimer gibi hastalıkları önlüyor. Ayrıca timokinon maddesi astım hastalarının ataklarını hafifletiyor. Soğuk algınlığı, bronşit,öksürük ve solunum yolu hastalıklarına karşı koruyucu etkisi bulunmakta. Mide ve bağırsaklarda bulunan gazların giderilmesi ,sağlıklı bir sindirim sistemi için faydalı olabilecek besinlerden birisidir. Tabi az ölçülerde, taze ve uygun koşullarda olması şartı ile.

İçeriğinde bulunan antioksidanlar, serbest radikalleri yok ederek; kansere karşı önleyici etki gösterebilir. Ayrıca demir, kalsiyum, magnezyum, demir ve potasyum gibi mineralleri de içerdiğinden kemik ve kas sağlığı için faydalı olabilir. Kas kasılmalarının düzelmesine de yardımcı olabilir. Demir eksikliği için kullanılabilecek besinlerden birisidir.

Kimyon Çayı Nasıl Yapılır? 

Kimyon tohumunun 10 dakika kadar kaynatılması ile kimyon çayı elde edilir. Bu çay sindirim sorunları, gaz, ishal, mide ağrısı ve bulantısı gibi sorunlarda kullanılır.

Kimyonun Zararları:

Kimyon çok az tüketilmesi gereken bir baharattır.Fazla tüketilmesi; karaciğer ve böbreklere zarar verebilir. Ayrıca; diyabet ilaçları kullanan kişilerin ölçülü tüketmeleri gerekmektedir. Ayrıca hamile kadınların ve emziren kadınların kimyonu tüketme noktasında mesafeli olmaları gerekebilir.

Kimyon Nerelerde Kullanılır?

Kimyon körinin önemli bir bileşenidir. Ayrıca buhar distilasyonu ile elde edilen yağı, tatlandırıcı olarak alkollü içecekler, tatlılar ve çeşniler için kullanılır. Aynı zamanda, krem, losyon, ve parfüm imalatında kullanılmaktadır.

Not: Yazımız bilgilendirme amaçlı olup kimyonun anılan faydaları bilgilendirme amaçlıdır. Hekim tavsiyesi olmaksızın bir hastalığın tedavisinde kullanılamaz. Alerji, ilaç etkileşimi gibi durumlar göz önünde bulundurulmalıdır. Baharatların saklanma koşulları tazeliklerini, içerdiği maddeleri ve bozulmalarını önlemek için önemlidir. Pek çok yiyecek gibi baharatlar da ağzı kapalı kavanozlarda, ışık görmeyen yerlerde ve nem almadan saklanmalıdır. Genel olarak, uygun koşullarda saklanan kimyon tohumları tazeliğini 1 yıl koruyabilir toz halinde tüketilecekse 6 ay boyunca tazeliğini koruyacaktır.

Sağlıcakla Kalınız….

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here