Kimyon Faydaları Hakkında Bilgi

Kimyon Faydaları Hakkında Bilgi

Kimyon Nedir? Kimyonun Faydaları Nelerdir?

Hint mutfağında çok önemli bir yere sahip olan Kimyon; çeşitli uçucu yağların yanı sıra zengin bir A vitamini öncüsü olan beta-keroten kaynağıdır. Bu beta-kerotenler karaciğerde depolanıp, ihtiyaç halinde A vitaminine dönüşürler. içerisinde C, E ve K vitaminleri de bulunmaktadır. Bunlar dışında; diğer B grubu kompleks vitaminlerini de ( niasin, folat gibi ) barındırır. Kaliteli bir lif içeriğine sahiptir. Mineral yönünden ise kalsiyum, demir ve fosfor açısından kayda değer içeriği vardır.

Kimyon Faydaları Nelerdir?

Modern tıp kimyon üzerine pek çok araştırma yapmıştır. İçeriğinde 100 den fazla kimyasal bileşim vardır. Bunlardan; fosfor cilt ve kemik sağlığı için etkilidir. Demir ise kansızlığa, kalsiyum ise kemik sağlığı için önemlidir. Kimyon ayrıca iyi bir toksin atıcı baharattır. Literatür uygulamasında; kimyon sirke ile terkip edildiğinde; sivilce ve siyah noktaları geçirebildiği söylenir. Ayrıca kaliteli lif içeriği sayesinde; sindirim sistemini düzenleyici etkileri olabilir. Ayrıca; içeriğinde bulunan kuminaldehit isimli bir madde de sindirim sorunları için faydalıdır. Kuminaldehit ve diğer bileşenler; kabızlık sorununu da giderebilmektedir. Hemeroid semptomlarını da kesebilir.

Yine literatürde; kimyon, zeytinyağı ve çörek otu yağı karışımının saç dökülmesini önlediği ve yeni saçları teşvik ettiği söylenmektedir. Bunun için bir ölçek zeytinyağı, bir ölçek çörek otu yağı ve 1/4 ölçek kimyon karıştırılır. Bu karışım saçlara sürülür. Aynı zamanda bu karışım; masaj yağı olarak da sürülürse kaşıntı ve döküntü gibi sorunlara iyi gelebilir. ( Daha çok araştırma gerekli; doktor tavsiyesi önemli )

Kimyonun en tipik özelliklerinden biri; kan şekeri seviyesini dengelemesidir. Bu özelliği ile diyabet hastaları için önemli bir besindir.

Ayrıca içeriğinde bulunan timokinon daha önceki yazılarımızda anlattığımız gibi beyin hücrelerini uyararak konsantasyonu arttırıyor ve Alzheimer gibi hastalıkları önlüyor. Ayrıca timokinon maddesi astım hastalarının ataklarını hafifletiyor. Ayrıca; soğuk algınlığı, bronşit,öksürük ve solunum yolu hastalıklarına karşı koruyucu etkisi bulunmakta.

İçeriğinde bulunan antioksidanlar, serbest radikalleri yok ederek; kanserle mücadele sağlıyor.

Kimyon Çayı Nasıl Yapılır? 

Kimyon tohumunun 10 dakika kadar kaynatılması ile kimyon çayı elde edilir. Bu çay sindirim sorunları, gaz, ishal, mide ağrısı ve bulantısı gibi sorunlarda kullanılır.

Kimyonun Zararları:

Kimyon çok az tüketilmesi gereken bir baharattır.Fazla tüketilmesi; karaciğer ve böbreklere zarar verebilir. Ayrıca; diyabet ilaçları kullanan kişilerin ölçülü tüketmeleri gerekmektedir. Ayrıca hamile kadınların ve emziren kadınların kimyon tüketiminden kaçınması gerekmektedir.

Kimyon Nerelerde Kullanılır?

Kimyon körinin önemli bir bileşenidir. Ayrıca buhar distilasyonu ile elde edilir yağı, tatlandırıcı olarak alkollü içecekler, tatlılar ve çeşniler için kullanılır. Aynı zamanda, krem, losyon, ve parfüm imalatında kullanılmaktadır.

Sağlıcakla Kalınız….

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ