Kinetik Kum Nedir? Kinetik Kum Nasıl Yapılır?

0

Kinetik Kum Nedir? Kinetik Kumun Özellikleri Nelerdir?

% 98 saf kum ve % 2 oranında özel malzemelerden üretilen bir maddedir. Bir araya getirildiğinde düz bir görüntü oluşturmasına rağmen, değişik yönlere doğru hareket ettirildiğinde çok küçük parçalar halinde koparak akışkan bir şekilde hareket eden özelliklere sahiptir.

Kinetik kum; sihirli kum, magic sand, ay kumu, ıslanmayan kum veya hidrofobik kum olarak da bilinir. Hidrofobik su geçirmeyen anlamına gelmektedir yani ay kumu, normal kum tanelerinin etraflarının hidrofobik malzele ile kaplanması ile elde edilen bir oyuncaktır denebilir. Hidrofobik malzeme ile kaplanmış olan kum tanecikleri birbirleri ile yapışmakta, su ile temas ettiklerinde ise ıslanmamaktadırlar. Bu nedenle akvaryum içerisinde görsel yapı malzemesi olarak kullanılabilir. Örneğin sihirli kum kullanarak akvaryum içerisine kumdan bir kale yapılabilir ve akvaryum su ile doldurulsa dahi bu kale yıkılmaz. Kinetik kum ilk olarak petrol sızıntılarını tespit etmek için geliştirilmiş bir üründür. Ancak tarihte ilk sihirli kumun Hintli sihirbazlar tarafından yapıldığı iddia edilmektedir. Bu yöntemde ısıtılmış ve iyice kurumuş kum içerisine bal mumunun eklenerek kum ile iyice karıştırılmasından sonra elde edilen kumun hidrofobik kum olduğu görülmüştür.

Günümüzde bu amaçla kullanılmasa da saksı bitkileri için havalandırıcı olarak kullanılmaktadır. Donma olaylarına karşı çok dayanıklı bir malzeme olduğundan yalıtım malzemesi olarak da kullanılır. Ancak günümüzde en çok çocukların oyun oynaması için kullanılır.

Evde Kinetik Kum Yapılabilir mi?

Bazı tariflerde mısır nişastası ile sihirli kum yapıldığı görülmektedir. Hatta kum, mısır unu, su ve sabunla da yapanlar var. Bu yapılan malzeme hiç bir şekilde kinetik özellikli kum olmamaktadır. Sadece şekil benzerliğidir. Evde kinetik kum yapmak için en güzel yol bal mumu ve kurutulmuş kum karışımıdır.

Sağlıcakla Kalınız…

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here