Kinoa Bitkisinin Çölyak, Migren ve Diabete Faydası

24

Kinoa Nedir ve Kinoanın Faydaları Nelerdir?

2013 yılı B.M. Tarım Örgütü olan FAO  tarafından “Uluslararası Kinoa Yılı” olarak ilan edilmişti. Kinoa; Güney Amerika, ABD ve Avrupa ülkelerinde tüketilen son zamanlarda oldukça popüler olan bir besindir. Kinoa bir meyve olup, tahıl değildir. Besin değeri çok yüksek ve pişirme süresi pirinç ve buğdaya göre daha kısa olduğundan ( 15 dakika ) son yıllarda oldukça popülerleşen bir bitkidir. Yemeği yanında unu, ekmeği, çöreği gibi tahılla yapılan her şey yapılabiliyor.  Bunun yanında astronot gıdası olarak da biliniyor. Uzaya çıkan astronotların yanlarına kinoa almaları tesadüf değildir. Yükte hafif ancak besleyici değeri çok fazladır. 1 kilo kinoa tam 10 kilo ete eşdeğer besin içeriyor.

Kinoa Nerelerde Yetişir?

İklim yönünden hassas koşullara bağlıdır ve en uygun And Dağları eteklerinde yetişir. Bu sebeple Peru ve Bolivya gibi Güney Amerika ülkeleri dünyanın en büyük kinoa üreticileridir. Ülkemizde ise Çanakkale’nin Kaz Dağları eteklerinde bir çiftçimiz tarafından yetiştirilmeye başlanmıştır.

Kinoanın Faydaları Nelerdir?

Kinoa Tam Proteine sahiptir: Kinoa tohumları tam protein kategorisinde değerlendirilir. Yani vücudun ihtiyaç duyduğu büyün amino asitleri içerir. Tam protein içeren bitkiler dünya üzerinde çok az sayıdadır bu özelliği ile özellikle  vejetaryenler arasında oldukça revaçtadır.

Kilo Kontrolü Sağlar:  Kinoanın kalorisi düşük olmamasına rağmen içeriğindeki zengin protein ve yüksek lif sayesinde son diyet listesinin en başında yer almaktadır.  İçeriğindeki yüksek lifler sayesinde öğün aralarında kan şekeri dalgalanmalarından dolayı meydana gelen açlık hissini bastırır.

Glutensiz bir besindir: Kinoanın içeriğinde gluten adlı protein olmadığından,  Çölyak hastaları ve glutensiz diyet yapanlar için ideal besinlerden biridir.. Ayrıca; gluten sadece çölyak hastaları için değil sağlıklı insanlar içinde risk taşımaktadır. Gluten duyarlılığı hemen herkeste görülebilen bir durumdur.

Sindirime yardımcı olur: Kinoada diğer tahıllara nazaran 2 kat kadar daha fazla besin lifi içerir. Bu lifler hem tok tutuyor hem de kabızlık, hemeroid gibi sindirim ve bağırsak sorunlarıyla mücadele ediyor.

Ayrıca içeriğinde; demir, B2 vitamini, antioksidanlar HDL ( iyi kolesterol ), A, E, B6, tiamin, niasin gibi vitaminler ve kalsiyum, potasyum, çinko, bakır, manganez, selenyum gibi mineraller vardır.

Kinoa Migren Hastalarına İyi Gelmektedir

Kinoa’da bulunan yüksek miktarda magnezyumun damarları rahatlatma etkisi vardır Bu özelliği nedeni ile migrene karşı önerilmektedir. Magnezyum mineralinin aynı zamanda diyabete karşı olumlu etkileri bulunmaktadır.

Kinoanın Fiyatı Ne kadar? Yarım kilosu 25-30 TL arasında satılmaktadır.

Kinoa nerede satılır? Hemen her markette artık kolayca bulabileceğimiz bir üründür.

Kinoa Kaç Kaloridir? 100 gram pişmiş kinoa 120 kaloridir. Pişmemiş kinoa ise 100 gramı 367 kaloridir.

Kinoa Nasıl Pişirilir?

Kinoa’yı pişirmeden önce çekirdeği saran ve acı bir tadı olan kabukları iyice temizleyin. Bunun için kinoayı derin bir süzgece aldıktan sonra musluğun altına koyun ve soğuk suyu açıp avucunuzla çok fazla sıkmadan çekirdekleri ovalayın. Daha sonra ise çeşitli amaçlarla haşlanarak tüketilebilir.

Sağlıcakla Kalınız..

24 YORUMLAR

  1. Kinoa temin ettiğim şeker hastaları çölyak hastaları memnuniyetlerini bildiriyorlar temin etmek isteyene yardımcı olurum önemli olan para kazanmak değil denemenizi için ücretsiz gönderirim

  2. Ben organic shop’ta çalışıyorum müsterilere soruyorum bazilari pilav gibi yapiyor bazilari salataya katiyor hatta bir çeşit var beyaz kirmizi ve siyah kinoa bulgurla karışık,benim için en güzel pilav pirinç pilavi,ama sağlikli pilav kinoa dir

  3. İnsallah dogrudur cok mallzemeler cikardilar bazilari para karsiligi inssnlarin sagligiylan oynuyorlar insallah dogruysa bunu bulan cikaranlardan allah razi olsun kolay gelsin basarilar dilerim hosca kalin

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here