Kiraz Yaprağının Faydaları Nelerdir? Kiraz Yaprağı Nasıl Kullanılır?

0

Kiraz Yaprağı Çayı ve Kiraz Yaprağının Faydaları Nelerdir?

Kiraz yaprağı çayı; idrar yolu enfeksiyonlarına, böbreklere, selülite faydaları olabilen bir çaydır. Gerek içilerek gerekse soğutulduktan sonra cilde tonik olarak kullanılabilir. Kiraz yaprağı ile hazırlanan çay; saç bakımı için kepeklenme ve saç zayıflığına, cilt için ise cildi canlandırması ve göz altı torbalarına karşı faydaları olabilecek bir çaydır. Ayrıca karaciğerin kendisini yenilemesine yardımcı, toksinlerden arındırıcı faydaları da vardır. Vücuttan ödem atılmasını sağlayabilir. Diğer yeşil yapraklı bitkilerde olduğu gibi yoğun oranda fitobesin içermektedir. Protein ve vitamin bakımından zengindir.

Kiraz yaprağı çayı hem yemeklerde hem de çay olarak tüketildiğinde bağışıklık sistemin güçlendirici etkisi vardır. Damar tıkanıklığına, romatizmal problemlere karşı iyi gelir. Kanı temizleyici, yağ yakıcı ve sakinleştirici etkisi vardır.

Yapılan bazı araştırmalarda; kiraz yaprağı ekstrelerinin, DNA hasarını durdurucu etkisinin olduğu gözlenmiştir.

Kiraz Yaprağı Çayı Nasıl Hazırlanır?

Geleneksel kullanımda karaciğer sorunları için kiraz yaprakları ve kurutulmuş kişniş yaprakları üzerine su eklenir ve kısık ateşte 30 dakika kadar kaynatıldıktan sonra soğutulur ve süzülerek tüketilir. Yemeklerden sonra günde iki çay bardağı kadar şekersiz tüketilir. 1-2 ay devam edilir. Ayrıca kiraz yaprakları aynı şekilde kaynatılarak içilirse Hepatit A’ya karşı da fayda sağlayabilmektedir.

Normal çay gibi de demlenip tüketilebilir.

 

Kiraz Yaprağı Tentürü Nasıl Yapılır?

Kiraz yaprakları; etil alkol ile birlikte bir kavanoz içerisine alınır ve kapağı kapatılır 20 gün boyunca bekletilir. Her gün 2-3 kez çalkalanır. 20 gün sonra tentür süzülür. Yemeklerden sonra bir bardak suya iki-üç damla dökülerek tüketilir.

Kiraz Yaprakları pek çok yörede salamura ve yemek yapımında da kullanılır. Kavurması, haşlanıp yapılan yemeği ve sarması yapılabilen bir besindir. Genel olarak Mayıs, Haziran gibi taze dalları toplanır ve tüketilir. Özellikle Malatya yöresine Ayranlı Kiraz Yaprağı Sarması oldukça popüler bir yemektir. Tarif için : Kiraz Yaprağı Sarması Tarifi

Not: Ancak kiraz yaprağının faydaları üzerinde yeterince bilimsel çalışma yoktur. Yukarıda bahsettiğimiz hususlar geleneksel bilgilerdir. Bu nedenle hastalık tedavisinde kullanılamaz ancak bir besin öğesi olarak öğünlerde yer edinilebilir veya makul ölçülerde çay olarak tüketilebilir.

Sağlıcakla Kalınız…

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here