Kirazın Faydaları Hakkında Bilgi

0

Kirazın Faydaları Nelerdir? Şeker Hastaları Kiraz Yiyebilir mi?

Kiraz meyvesi, çok fonksiyonlu bir meyvedir. Koyu renkli kirazlar antioksidan bakımından oldukça zengindir. Kiraz antioksidan bakımından zengin olduğu kadar daha pek çok bileşik içermektedir. Kirazların faydaları, göz sağlığını iyileştirmesi, daha güçlü bir bağışıklık sistemini, enfeksiyonlardan kurtarmayı, yaşlanmayı önleyici özellikleri ve gelişmiş sindirimi içerir.

*Daha detaya inmeden, şeker hastaları için kirazın önemini vurgulamak gerekiyor. Kirazın glisemik indeks değeri 25’tir. Bu değerde bir kaç sayılı meyve vardır. Bu meyveler, ahududu, böğürtlen, bektaşi üzümü ve yaban mersinidir. Zeytinin GI değeri 15, vişne ve limonun GI değeri ise 20’dir. Yani kiraz, şeker hastaları için makul ölçülerde tüketilebilecek en tatlı meyvedir denebilir. Bu haliyle aynı miktardaki elmanın GI değerinin yarısı kadar GI içeren kiraz, tatlı olması nedeniyle de şeker isteğini bastıracak en az GI değerine sahip mükemmel bir kaç besinden biridir.

* Yaşlanma Karşıtı Bir meyvedir:Diğer bütün meyveler gibi kiraz da vitamin C ve flavonoidler gibi antioksidanlarca zengindir. Serbest radikalleri etkili bir şekilde yok ederler ve yaşlanmayla veya oksidanlarla (kalp ve sinir sisteminin zayıflaması, görme kaybı, maküler dejenerasyon, saç dökülmesi, cildin kırışması, libido kaybı gibi) yaşlanma ilgili tüm rahatsızlıklara karşı korurlar. Kolon kanseri ve prostata karşı da koruyucu etkisi vardır. Kiraz tüketimi, sinirsel bozukluklar, uykusuzluk ve diğer zihinsel rahatsızlıklara da yardımcı olabilir. Karotenoidler ve Flavonoidler (Antosiyaninler) gibi antioksidanlar, serbest radikaller tarafından yapılan hasarı onarır ve nötralize ederler.

* Enfeksiyonların önlenmesinde kirazın faydaları: Antioksidanlar (C vitamini, Karotenoidler ve flavonoidler) serbest radikallerin zarar görmesine karşı koruma sağlamanın yanı sıra bağışıklığı artırır ve bakteri, viral ve mantar enfeksiyonlarından, özellikle kolondan, idrar yollarından, bağırsaklardan ve Boşaltım sistemi ve öksürük ve soğuk algınlığı. Ayrıca grip ve diğer ateşlere karşı koruma sağlamakta çok etkilidirler.

* Kirazın belkide en çok fayda verdiği organ gözlerdir. İlerleyen yaşlarla birlikte ortaya çıkan maküler dejenerasyon, göz kuruluğu gibi sorunlara karşı oldukça faydalıdır. Ayrıca sinirsel rahatsızlıklardan olan Alzheimer hastalığı, Parkinson hastalığı, depresyon, hayal kırıklığı, aşırı anksiyete ve kronik stres gibi sinirsel bozuklukların tedavisinde yardımcı olabilirler

* Kabızlığa karşı kirazın faydaları: Kiraz lif bakımından oldukça zengin bir meyvedir. Ayrıca içerdiği asitler ve lifler sayesinde sindirimi kolaylaştırıcı etkisi vardır.

* Kalp hastalıklarının önlenmesinde de çok iyi bir besin destek takviyesidir. Kiraz, kanı sulandırır, yağ yakıcıdır, damar tıkanıklığını ve kolesterolü önler ve kan basıncını dengeler.

* Ağız içi yaralara ve ağız kokusuna karşı doğal bir besindir. Ayrıca öksürük, soğuk algınlığı, kızamık, çiçek ve kabakulağı gibi hastalıklara karşı koruma sağlar.

* Ayrıca idrar söktürücü özelliği nedeni ile böbreklerin temizlenmesine yardımcı olmaktadır. Böbrek ve safra taşları önlemekte ve bu taşların düşürülmesine yardım etmektedir.
* Vücutta biriken ürik asit ve tuzlarının vücuttan atılmasını sağladığından gut hastalığı ve eklem rahatsızlıklarına iyi gelmektedir.
*Karaciğeri toksinlerden arındırmaktadır.

 Kiraz Nasıl Saklanır?

Kiraz eğer buzdolabında saklanacaksa saplarından AYRILMAMASI gerekir. Bu şekilde 3-4 gün saklanabilir. Genel tavsiye olarak kiraz yıkanmadan kaplara konur ve buzdolabına kaldırılır. Tüketmeden önce ise iyice yıkanarak tüketilir. Derin dondurucuda saklanacaksa çekirdeklerinden ayıklanması tavsiye edilir.

Sağlıcakla Kalınız…

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here