Kiren Turşusu ve Kızılcık Turşusu Nasıl Yapılır?

0

Kiren Turşusu Nedir? Kiren Turşusu Nasıl Yapılır?

Kiren turşusu; olgunlaşmamış kızılcık meyvesinden yapılan çok lezzetli bir turşudur. Orta Karadeniz bölgemizde özellikle Sinop yöremizde yapımı yaygın bir turşudur. Bu yörede kızılcık meyvesine kiren dendiği için bu ismi almıştır. Yapımı oldukça kolaydır.

Kiren Turşusu Tarifi için Malzemeler:

Olgunlaşmamış kızılcık meyvesi
Tuz
Su
Yeteri büyüklükte bir kavanoz

Meyveler iyice yıkanır. Kavanozun dibine biraz tuz serpilir ve üzerine ham kızılcık konur. Tekrar bir miktar tuz serpilir ve üzerine meyve konur. Bu şekilde kavanoz dolana kadar işleme devam edilir. En son kavanoz alabildiği miktarda su alınarak ağzı kapatılır. 1 ay bekletildikten sonra tüketilebilir.

Kızılcık Turşusu Tarifi-Zogal Turşusu Tarifi

Normal olgunlukta kızılcık meyvesi
Tuz
Su
Sirke
Yeteri büyüklükte kavanozlar

Kavanozların içerisine kızılcıklar konur. Her 200 gram kızılcık için kavanozdaki kızılcıkların üzerine 1 yemek kaşığı tuz konur. Ardından kavanozun 3’te birine gelecek şekilde sirke eklenir. Daha sonra su eklenir ve kavanozun ağzı kapatılır. Bir ay kadar beklendikten sonra tüketilebilir. Oldukça lezzetli bir turşudur. Özellikle et yemekleri ve mezeler ile güzel bir uyumu bulunmaktadır. Tüketmeden önce bir süre suda bekletilerek içerdiği tuz miktarı düşürülebilir.

Sağlıcakla Kalınız…

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here