Kırkkilit – At kuyruğu Otu Faydaları Neler

0

Kırkkilit ( At kuyruğu Otu ) Nedir? Kırkkilit Otu Faydaları Nelerdir?

Atkuyruğu otu diğer adı ile kırkkilit otu atkuyruğugiller (Equisetaceae) familyasından bitki cinsidir.

Sulak çayırlarda veya su kıyılarında yetişir, çok yıllık bir otsu bitlidir.

Osteoporoz: At kuyruğu otu içinde kemik dokusunu güçlendiren bileşenlerin olması nedeniyle kemik dokusunda boşluklar oluşturan, kemik kırılganlığını artıran osteoporoz  için önerilmektedir. İtalya gibi bazı ülkelerde kemik kırıklarının iyileşme süresini kısaltmak için kırkkilit otu ve kalsiyum takviyesi kombinasyonları kullanılmaktadır.

Şişlik- Ödem: Vücutta sıvı tutulması nedeniyle ortaya çıkan şişlik ve ödemler güçlü bir diüretik olan kırkkilit otu çayı ile hafifletilebilir. ( diüretik ilaç kullananlar için tavsiye edilmez. )

Eklem Sağlığı: Silica ve çeşitli mineraller içeren kırkkilit otu eklem ve kıkırdak hastalıklarından faydalı olabilmektedir.

Saç ve Tırnak Sağlığı: At kuyruğu otu ( kırkkilit ) çayı ayrıca zayıf tırnaklar ile kolay kırılan saçlar için önerilmektedir. Çayı soğutup 1/3 ölçüsünde normal suyla karıştırarak banyo sonrası durulama suyu olarak kullanılabilir.

Yaralar: Antiseptik özelliği bulunan kırkkilit otunun aynı zamanda pıhtılaşmayı hızlandırması sebebiyle eski zamanlarda savaşlarda yaraların tedavisinde kullanılmıştır.

Kırkkilit Otu İçin Uyarılar

Kırkkilit otu kullanımında aşırıya kaçılmaması ve uzun süre kullanılmaması gerekmektedir. Aksi halde fayda yerine zarar verecektir. B1 vitamini eksikliğine neden olabileceği ve şeker düşürdüğünden bazı ilaçların etkisini arttırabileceği bilinmelidir. Ayrıca vücuttan potasyum atımını hızlandırabilir. Uzun süre kullanımlar için doktor tavsiyesi gerekmektedir. Haftada bir iki kez çay şeklinde tüketilebilir.

Kan inceltici ve diüretik ilaç ile lityum kullananlara önerilmez. Alkolle ve nikotin bandıyla birlikte kesinlikle kullanılmamalıdır.

Ayrıca hamilelik ve emzirme dönemindeki kadınların kırkkilit otu çayı içilmesi önerilmemektedir.

Kırkkilit Otu Çayı Nasıl Hazırlanır?

1 su bardağı su içine 2 çay kaşığı ufalanmış kuru kırkkilit otu eklenir.  Taze ot kullanacaksanız 2 dalı bardağa eklemeniz yeterli.  Bir bardak suyu kaynatın ve kaynattıktan sonra 6-7 dakika bekletip kırkkilit otu ile karıştırın. 8-10 dakika kadar demleyin.