Kivi Meyvesi İçindeki Vitamin ve Mineraller Neler?

0

Kivi Meyvesi Nerede Yetişir? Kivinin Faydaları Nelerdir?

Kivi meyvesi, Çin’in güneyinde bulunan Yangtse Vadisine has bir bitki olup Avrupalılar tarafından 19. yy’da keşfedilerek tüm dünyaya yayıldı. Türkiye’de üretimi çok yenidir. Ticari bahçeleri daha çok Kuzey Marmara (Yalova,Bursa,Adapazarı,Çanakkale) ile Doğu Karadeniz (Rize, Trabzon, Giresun,Ordu) ve Batı Karadeniz (Zonguldak) yörelerinde bulunmaktadır. İnsanımız tarafından tadı beğenilen bu meyvenin yedi meyvenin tadını andırdığına inanılmıştır.

Vitamin bakımından ( Özellikle C vitamini açısından ) zengin olarak gösterilen turunçgillerden 4-5 kat daha fazla vitamin oranına sahiptir. A ve E vitamini de içerir. Ayrıca; potasyum, kalsiyum, magnezyum ve de demir gibi mineraller bakımından da oldukça zengin bir meyvedir.

Günde sadece 1 adet yenilen kivi kişinin 1 günlük  C vitamini ihtiyacını karşılamaya yetmektedir. Ayrıca;  pektin ve flavonitler bakımından da zengin bir meyvedir. Afrodizyak etkisiyle de bilinen bir meyvedir.

Yapılan araştırmalarda olgun bir kivide proteinlerin yapı taşı olan amino asitlerin 15 tanesine rastlanmıştır. Muzun içerdiği kadar da potasyum içerir ve kılcal damar yapısını kuvvetlendirir. Kan sulandırıcı etkisiyle kalp ve damar sağlığı için de oldukça mühimdir.

İçeriğindeki yüksek lif oranı sayesinde sindirimi kolay olduğu için diyetlerde genellikle tercih sebebidir. 1 kivide yaklaşık 26 kalori vardır. Yemekten sonra yendiğinde dahi midenizde şişme ya da hazımsızlığa neden olmaz. Kandaki yağ düzeyini düşürür, kan basıncını düzenler. Günde 1-2 adet tüketmenin iyi kolesterol seviyesini artırdığı ve kötü kolesterolü de düşürdüğü gözlemlenmiştir.

Kivinin Astım ve Nefes Darlığına Faydaları

İskoçya’daki Rowett araştırma enstitüsü tarafından yapılan bir araştırmada üç hafta süreyle düzenli olarak kiviyi tüketmiş ve araştırma sonucunda katılımcıların kan tahlillerinde lenfositlere dna zararının önemli ölçüde azaltmıştır. Ayrıca bir başka araştırmada ise kivi ve greyfurt meyvelerini haftada ortalama 6  porsiyon tüketen çocuklarda astım, nefes darlığı ve burun tıkanıklığı gibi belirtilerin ortalama % 30 oranında düştüğü görülmüştür.

Lif bakımından oldukça zengin olduğundan bağırsaklar için çok faydalıdır. Bu özelliği ve içerisinde bulunan bileşimlerle kolon kanserine karşı koruyucu bir meyvedir. Ancak bazı kişilerde kiviye karşı allerjik ataklar görülebileceğinden dikkatli kullanılmasında fayda vardır.

Kivi Üretimi ile ilgilenmek isteyenler için:

( Üretimi ile ilgilenen için Kivi Fidanı satışları internet üzerinden yapılmaktadır. Fidanlar erkek ve dişi olmak üzere iki çeşit isimle isimlendirilir. Hawyard cinsi dişi fidanlarının fiyatı 15 ila 20 TL arasında satılmaktadır. İlgilenenler için Bknz: Kivi Fidanı Yetiştiriciliği  )

Kivi Nasıl Soyulur ve Nasıl Tüketilir? 

Kivi kaşıklar daha kolay soyulmaktadır. Bunun için meyvenin tepe noktası hafifçe kesilir ve bir tatlı kaşığı yada yemek kaşığı ile kabuk kısımlarından içeri doğru girilerek etli meyve çıkarılır. Meyve çiğ olarak yenebileceği gibi marmelatı, reçeli ve meyve suyu olarak tüketilebilir. Kurutularak da yenebilir.

Sağlıcakla Kalın…

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here