Kıyafetlerimizi Neden Ütülemeliyiz?

0

Kıyafetlerimizi Neden Ütülemeliyiz? Ütü Yapmanın Faydaları?

Ütü yapmak genelde herkese zor gelen bir işlemdir. Genel manada bakıldığında elbiselerin daha şık yada düz görünmesi için yapılan bir eylemdir. Ancak ütü yapmanın insan sağlığına faydalı yönleri de bulunabilmektedir. Bu fayda, bizler ütünün verdiği sıcaklığın çeşitli mikro organizmaları ve parazitleri öldürdüğü gerçeğine ulaştırıyor.

Bilindiği gibi çamaşırlar çeşitli etkenlerden dolayı kirlenmektedir. Kirlenme ve yağlanma ile birlikte giysiler üzerinde bakteri ve virüsler çoğalabilmektedir. Çamaşırlarımızı yıkayarak giysilerimizi temizleriz ancak elbiselerin kalitesinin bozulacağı kaygısı ile genel olarak 30-40 derecelik ısılarda giysilerimizi yıkama yoluna gideriz. Öncelikle 30-40 derece sıcaklıklarda hiç bir mikrop ölmez. Ancak kullandığımız çamaşır deterjanı bir kısım mikroorganizmayı öldürse de tamamını yok edememektedir. Ayrıca, temizlenen çamaşırlar bir süre nemli kalırsa bu mikroplar çamaşır üzerinde çoğalmaya devam etmektedir. Her ne kadar çamaşırlar kurusa da mikropların tamamı yok olmamaktadır ve uygun zaman bulunca yani ten ile temas için  bu mikroplar faal hale gelebilmektedir.

İşin bir de parazitler kısmına bakalım; bit ve pire gibi böcekler  insan vücudunda yaşayan ve elbiselere yumurta bırakabilen yaratıklar. Bu yumurtalar +60 derece ve üzeri yıkamalarda biyokimyasal olarak bozuluyor.

Ütü yapmak bu gerekçelerle bazı durumlarda mantıklı bir davranış olabilir. Bu etkiden daha fazla faydalanmak için elbiselerin ters olarak ütülenmesi tavsiye edilmektedir. Ters ütü yapmak hem kumaşın kalitesinin korunması açısından sağlıklıdır hem de daha hijyenik bir temizleme yöntemidir. Özellikle dikiş aralarının iyice ütülenmesi gerekmektedir.

Ütü yapmak her ne kadar yorucu olsa da kuru temizleme gibi alternatiflerde elbiselere zararlı kimyasalların uygulandığı unutulmamalıdır. Ayrıca yarım saat ütü yaparak ortalama 50 kalori harcamak mümkün bu süre 1 saati bulunca harcanan kalori 120-130 kalori oluyor.

İlginizi Çekebilecek Yazılar:

Evde Yıkamadan Halı Temizleme 

Sağlıcakla Kalınız…

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here