Kızılcık Faydaları Hakkında Bilgi

1

Kızılcık Ağacı Nerede Yetişir?

Kızılcık; şubat mart gibi çiçek açar; en erken çiçek açan bitkilerden biri olmasına rağmen, en geç meyve veren bitkilerden birisidir. ( Eylül- Ekim gibi meyve verir ). Türkiye’de karadeniz başta olmak üzere Anadolu’nun çeşitli yerlerinde yetişen, suyu seven, meyveleri ekşimsi ve mayhoş bir ağaçtır. Esnek ve dayanıklı bir yapısı olan bu ağaç ayrıca baston, sopa yapımında kullanılır; ağacın kabukları ise boya yapımında kullanılmıştır.

Kızılcık Faydaları Nelerdir?

Kızılcık bol miktarda antioksidan içermektedir. Bu antioksidanların başlıcaları; flavanoidler, karotinoid ve çok hayati bir antioksidan olan melatonindir. Flavonoidlerin ( İzoflavonlar ), vücutta alerjiyi ve iltihaplanmayı azaltan, kan damarlarını güçlendiren ve ateş basmalarını önleyen etkileri bilinmektedir. Karatinoidler ise; kırmızı, sarı meyvelerde bolca bulunur. Bağışıklı sistemi ve göz sağlığı üzerinden önemli etkileri bilinmektedir.

Uyku Sorunlarına Karşı Kızılcık Suyu

Kızılcık aynı zamanda, zengin bir melatonin kaynağıdır. Melatonin bu meyve içerisinde diğer meyvelere oranla çok çok yüksek oranda bulunur. Melatonin; beynimizdeki epifiz bezi tarafından hava karardıktan sonra ( ve karanlık bir ortamda) salgılanan önemli bir hormondur. Özellikle karanlıkta ve uyku sırasında maksimum oranda salgılanarak; vücudun bakım ve onarımını yapan bir hormondur. Yaşam fonksiyonlarının devamı ve uyku bu hormon sayesinde düzenlenir. Günümüzde melatonin takviyesi gençleşme tedavilerinden biri olmuştur. Melatonin ilaçlarının pek çoğu kızılcıktan yapılabilmektedir. Uykusuzluk sorunu için kızılcıktan yapılan şerbet oldukça işe yarayacaktır.

Ateş düşürücüdür ve ishale karşı etkili bir meyvedir. Kanın pıhtılaşmasını düzenleyen, şeker hastaları için faydalı bir besindir. Ayrıca; İbni Sina kızılcık kökünü kullanarak; yara ve yanıklar için çeşitli merhemler geliştirmiştir. Çocukların gece altını ıslatmalarında kızılcığın yaprağı ile hazırlanan çay eski zamanlarda kullanılan bir yöntemdi.

Kızılcığın içerisinde bulunan benzoik asit; idrar yolu enfeksiyonlara neden olan e-coli isimli bakterileri öldürmekte ve vücuttan uzaklaştırmaktadır. Ayrıca; kızılcık suyu yada şerbeti içildiğinde böbreklerde taş oluşumu engellenmektedir.  Cilt sağlığı ve ağız sağlığı için de hem meyvesi hem de suyu faydalıdır.

Uzak doğu kültürlerinde kızılcığın; kulak çınlaması, baş dönmesi, aşırı terleme, aşırı adet kanaması gibi sorunlarda kullanıldığı bilinmektedir. Uzak doğu tıbbında; çarpıntı, dağınık nabız, nevrasteni, adet bozuklukları, ve daha fazlası için dizler, baş dönmesi, kulak çınlaması, spermatorrhea, sık idrara çıkma, karaciğer-eksikliği titreme ve ateş tedavisi için kullanılmaktadır.

Kızılcık, mide mukus tabakasına zarar vererek ülsere neden olan Helicobacter pylori bakterisini de yok etme yeteneğine sahiptir.

Sağlıcakla Kalın….

İlginizi Çekebilecek Yazılar:

Kızılcık Reçeli, Şerbeti ve Marmelatı Tarifi

 

 

1 YORUM

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here