Kızılcık Şerbeti, Marmelatı, Reçeli Nasıl Yapılır?

0

Kızılcık Marmelatı Nasıl Yapılır?

Bu yazımızda sağlığımız için oldukça faydalı bir besin olan ve antioksidan bakımından çok zengin bir besin olan kızılcık meyvesinden yapılabilen marmelat, şerbet ve reçel tarifi verdik.

Marmelat Tarifi için Malzemeler:

Yarım kilo kızılcık meyvesi
2 çay bardağı su
2-2,5 su bardağı şeker ( Bal da olabilir )
1-2 adet karanfil
1 çubuk tarçın
1 çay kaşığı tereyağı
Çeyrek limon suyu

Kızılcık Marmelatı Yapımı:

Kızılcıklar yıkanıp süzülür ardından karanfil ve tarçınla birlikte bir tencereye konur ve üzerine 2 çay bardağı su eklenir ve yumuşayıncaya kadar kaynatılır. Kızılcıklar iyice piştikten sonra süzülür ve suyu bir kenarı konularak soğutulur ardından iyice ezilerek tel süzgeçten geçirilir. Süzme işlemini kolaylaştırmak için kenarı ayrılan kızılcığın suyunun bir kısmı azar azar ilave edilerek,  bir püre elde edilir. Bu püre içerisine tereyağı ve şeker eklenerek yeniden pişirilmeye başlanır. Uygun kıvama gelince limon suyu eklenir ve 1-2 dakika daha pişirilir. Ocaktan alınıp soğumak üzere dinlendirilir. Soğuduktan sonra ise ağzı kapatılarak buzdolabına kaldırılır.

Kızılcık Marmelatı tarifi bu kadar. Afiyet Olsun….

Kızılcık Şerbeti Nasıl Yapılır?

Kızılcık Şerbeti Tarifi için Malzemeler

1 kg Kızılcık meyvesi
2,5 litre su
1.5 su bardağı kadar şeker veya bal

Kızılcıklar yıkanıp bir tencereye alınır. Üzerine sıcak su eklenip kaynamaya bırakılır. Kaynama başladıktan sonra, 15 dakika kadar daha orta ateşte kaynatılır ve altı kapatılır. Elde edilen karışım bir tülbent vasıtası ile süzülür ve ardından şeker eklenir. Şeker eriyinceye kadar karıştırılır. Soğuması beklenir ve soğuyunca buzdolabına kaldırılır.

Kızılcık Reçeli Nasıl Yapılır?

Kızılcık Reçeli Tarifi için Malzemeler:

2 kg kızılcık meyvesi
1,5 kg şeker
1 su bardağı su
Bir kaç tane limon tuzu

Kızılcıklar yıkanıp, şekerle karıştırılır ve bir gece kadar bekletilir. Ertesi gün ocağa konur ve 2 su bardağı su eklenerek kaynatılır. Kaynama başladığında altı kısılır ve yaklaşık 1 saat kısık ateşte kaynatılır. Ara ara taşmasını önlemek için kontrol edilmelidir. Ocağı kapatmadan hemen önce limon tuzları eklenir ve karıştırılarak altı kapatılır. Sıcak vaziyette kavanozlara doldurulur ve dolan kavanozlar ağzı kapatılarak ters çevrilir. Soğuyana dek bekletilir.

İlginizi Çekebilecek Yazılar:

Kızılcığın Faydaları Neler?

Afiyet olsun…

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here