Koi Balığı-Renkli Sazan Nedir?

0

Koi Balığı Nedir? Koi Balığının Özellikleri Nelerdir?

Koi balığı renkli sazan olarak da bilinir. Bilimsel adı Cyprinus carpio carpio’dur. Yabani sazanların kendi aralarında melezleştirilmesi ile elde edilmiştir. İlk üretimi Uzak Doğu’da olmuştur ve Uzak Doğu’dan dünyaya yayılmıştır. Süs balığı olarak üretilen koi balığının yirmiye yakın türü bulunur. Koi balığı rengine göre çeşitli anlamlarının olduğuna inanılmıştır. Bakımı kolay ve dayanıklı bir balık türüdür.

Boyu 1 metreye kadar uzayabilir. Serin sularda yaşamaya daha elverişli bir balıktır. Ancak ani ısı değişimleri balığa zarar verebilir. En uygun sıcaklık 20-30 derece civarı sıcaklıklardır. Yeterli derinlikte bir su kaynağında buzun altında dahi yaşayabilirler. Çok soğuk ısılarda kış uykusuna yatarlar.

Ayrıca; güneşe karşı da hassaslardır. Aşırı güneşe maruz kaldıklarında deri renkleri bozulabilir bu nedenle gölgelik veya az güneş gören bir yerde bulunmaları uygundur. Oldukça zeki balıklardır ve sahibini tanıma özelliği gösterebilirler.

Aşırı sıcağa ve soğuğa dayanıksız olduğu için yaşadıkları havuzların en az 2 metre derinliğinde olması sağlıklıdır. 1.5 metreden az derinlikte balıkların sıcaktan ve soğuktan kaçacakları bir derinlik olmayacağı için balıklara zarar verebilir.

Koi balıkları, Japon balıkları ile aynı soydan üremişlerdir. Bu nedenle japon balıkları ile çiftleşebilirler ve bu çiftleşmeden yavru elde edilebilir. Ancak doğan yavruların üreme özelliği bulunmaz.

Koi balığının bir diğer özelliği çok uzun süre yaşayabilmesidir. Ortalama 15-20 sene rahatlıkla yaşayabilir. Bu süre sağlıklı bir bakım ile 25-30 yıla kadar çıkabilir.

Koi balıkları aktif canlılardır, hareket yetenekleri inanılmazdır. Bu nedenle çok büyük akvaryumlarda veya süs havuzlarında yetiştirilmesi uygundur. Ayrıca; bulunduğu havuzda çok sayıda balığın olmaması gerekir. Her bir yetişkin koi balığı için 800-1000 litre arası su hesap edilmelidir. Bu suyun devir daimli olması, durgun olmaması önemlidir. Bir kaç adet yavru koi balığı için en az 750 litrelik havuzlar işe yarayabilir.

Koi Balığı Fiyatı Ne Kadar?

Çeşidine, büyüklüğüne ve rengine göre koi balıkları 2000 TL ile 300000 TL arasında fiyatlara satılabiliyor.

Koi Balığı Çeşitleri ve Koi Balıklarının Anlamı

Altın sarısı, siyah, beyaz, mavi, karışık renkli, metalik renkli gibi pek çok renkte olabilir. Japon felsefesine göre altın renki koi balığı bereketi ve parayı, metalik renkli olanı makam ve şöhreti, mavi renkli olanı ise mutluluğu ve huzuru temsil eder. Ayrıca platinum koi balığı, kelebek koi balıkları (tül kuyruk) gibi çeşitleri bulunur.

Koi Balıkları Nasıl Beslenir?

Koi balıkları hepçil canlılardır. Sebze, meyve, balık yumurtası, balık ve yiyebileceği diğer deniz canlıları ile beslenebilir. Hazır olarak daha çok çubuk yemlerle, toprak solucanı, un kurdu, pelet, karpuz, buğday, elma, portakal, mandalin, kurbağa lavrası, marul, maydanoz, cırcır böceği, küçük balıklar, balık yavruları gibi yemler verilebilir. Ancak aşırı yem verilmemelidir. Sonbaharda bitkisel ağırlıklı besinlerle yazın ise hayvansal ağırlıklı besinlerle beslenmelidir. Sonbaharda günde 2-3 defa yaz aylarında ise 3-4 defa yemlenmelidir. 10 derecenin altındaki sıcaklarda balıklar dip suyun sıcaklığına göre kış uykusuna yatarlar. Böyle dönemlerde yem verilmemelidir.Kışın soğuk olduğu dönemlerde yem vermeye gerek yoktur. Ancak kış aylarında hava sıcaksa balıklar daha canlı olacaktır ve uykuda olmayacaktır. Böylesi durumlarda yem verilmelidir. Yem yine bitkisel ağırlıklı olmalıdır.

Sağlıcakla Kalınız…

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here